Connect with us

Bitcoin

Ruský Gazprom může začít těžit bitcoin, aby snížil svoji uhlíkovou stopu

Zveřejněno

ťažba ropa
Zdroj: Unsplash.com

Masmédia v souvislosti s bitcoinem většinou informují jen o jeho ceně a o tom, jak znečišťuje planetu. Ruský Gazprom však mezitím chce využít těžbu bitcoinu k tomu, aby snížil svoji uhlíkovou stopu – čili škodil přírodě méně.

Gazprom, který je jedním z největších světových producentů emisí CO2, má za cíl snížit tyto emise tím, že nebude pálit nadbytečný plyn, který vzniká při těžbě ropy, ale využije jej k těžbě bitcoinů.

Gazprom Neft v této věci již uzavřel partnerství se společností BitRiver, největším dodavatelem služeb v oblasti těžby kryptoměn v Rusku, aby společně vybudovali infrastrukturu, která Gazpromu poskytne datová centra Bitriver schopná konvertovat nadbytečný plyn na elektřinu a tu následně využít k pohonu strojů, které budou těžit Bitcoin přímo v blízkosti ropných vrtů. Spolupráce byla oznámena 16. června.

První zástupce generálního ředitele Gazprom Vadim Jokovlev zdůraznil, že samotný obchodní model Gazprom nepředpokládá aktivní práci s digitálními aktivy. Cílem partnerství je optimalizace využití energetických zdrojů a snížení emisí:

,,Snižování naší uhlíkové stopy je základní součástí politiky ESG Gazprom Neft. Spojením technologií a kompetencí s partnery vytváříme nejlepší průmyslové postupy pro efektivní a ekologické využívání přírodních zdrojů.“

Gazprom je jeden z největších ropných a plynárenských gigantů, který je obzvláště důležitý pro Evropu, do které dodává zemní plyn. Zároveň je třetím největším producentem CEO2 na světě podle studie z roku 2019.

Plyn nelze dovážet odevšad

Pokud jde o plyn, ačkoli Gazprom jej běžně prodává, v oblastech, kde těží ropu a nemá vybudovanou infrastrukturu s plynovými potrubími, musí nadbytečný plyn, který je vedlejším efektem těžby ropy, spalovat, což je velmi neekologické (no méně, než vypouštění metanu) . Pokud se však dokáže takový plyn přeměnit opět na energii a tato energie se využije na něco jiného, ​​emise jsou nižší. V odlehlých oblastech při ropných vrtech však takovou energii nikdo nechce – tedy kromě těžařů Bitcoinu, kteří tak získají její levný zdroj, zaplatí za ni a ještě vedle toho přispějí ke snížení emisí CO2 (podle studií až o 60%).

Rusko mění přístup ke kryptoměnám

Rusko mezitím připravuje legislativu, která by mohla dát těžbě Bitcoinu v zemi právní rámec. V posledních měsících od vypuknutí války na Ukrajině to vypadá tak, že názor na kryptoměny začíná měnit také Ruská centrální banka, která původně chtěla prosadit jejich kompletní zákaz včetně zákazu těžby. Ruská federace pro západní sankce zjevně hledá způsoby, jak profitovat na nových trzích.

Nejsou jediní

Pokud jde o využívání nadbytečného plynu z těžby ropy, Gazprom není zdaleka jediný ropný gigant, který přemýšlí podobně. Pilotní projekty rozjely v různých koutech světa například už i Exxon Mobile či ConocoPhillips, přičemž mimořádně aktivní firmou, která spolupracuje s těmito producenty ropy, aby jim poskytla infrastrukturu pro těžbu bitcoinů, je Crusoe Energy.

Zdroj:cointelegraph.com

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.