Connect with us

Bitcoin

ASIC vs. GPU: Plusy a minusy těžby kryptoměn přes ASIC minery a grafické karty (GPU)

Zveřejněno

Asic vs. GPU ťažba
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Pokud vás zajímá téma těžby kryptoměn a chcete se o ní dozvědět více, pravděpodobně jste již narazili na informaci, že těžit kryptoměny je možné několika způsoby. Nejpopulárnější a zároveň nejefektivnější jsou dva – pomocí GPU grafických karet nebo využitím takzvaných ASIC minerů.

V tomto článku si shrneme výhody i nevýhody dvou nejběžnějších způsobů miningu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

ASIC minery jsou nejefektivnější, ale je možné je použít pouze na těžení jedné konkrétní kryptoměny, například Bitcoinu. To znamená, že jste vázán na jeden konkrétní druh těžby a vaše investice do tohoto nelevného zařízení je tedy v rukou budoucnosti dané kryptoměny a toho, zda bude její hodnota růst nebo klesat.

GPU, tedy grafické karty, jsou výkonnou „kalkulačkou“ nejen pokud je chcete použít pro hraní her. Slouží efektivně i na těžbu kryptoměn. Bitcoin bychom na nich sice těžit nedoporučili, ale jejich obrovskou výhodou je, že je můžete využívat na těžbu různých kryptoměn a zároveň střídat těžbu podle toho, u které kryptoměny je to aktuálně nejziskovější.

ASIC minery

plusy

 • Nízká spotřeba energie ve srovnání s těžbou přes grafické karty (GPU) nebo PC
 • Efektivita těžby se nedá srovnat s ničím jiným
 • Velmi vysoký výkon hash pro specifické kryptoměny
 • Fyzická velikost – ASIC minery zaberou při přepočtu na stejný výkon mnohem méně místa, než byste potřebovali na stejný výkon v případě grafických karet. Platí to i o jejich váze

mínusy

 • Velmi vysoké počáteční náklady
 • Jsou specializované na konkrétní kryptoměnu. Například ASIC miner na Bitcoin využijete pouze při Bitcoinu. Na nic jiného ho nikdy nepoužijete
 • Nízká prodejní hodnota – pokud byste chtěli prodat starší model, měl by jen zanedbatelnou hodnotu
 • Krátká životnost – ASIC minery mají již několik generací. Předchozí verze mají oproti nejnovější vážnou konkurenční nevýhodu
 • Mohou se stát zastaralým přes noc – stačí změna hash a ASIC miner může být k ničemu – například se developeři kryptoměny, kterou přes ASIC miner těžíte, rozhodnou, že zablokují možnost těžby přes toto zařízení (například u Ethereum)
 • Neaktualizovatelnost – když vyjde na trhu nový model ASIC mineru, ten starý je zastaralý. Neexistuje způsob, jak ho aktualizovat, tedy provést na něm upgrade
 • Malá konkurence – drtivou většinu těžby kryptoměn přes ASIC minery (hlavně Bitcoin) kontroluje jen několik velkých společností, malá konkurence je i mezi výrobci ASIC minerů

Ťažba CryptoKingdom

GPU grafické karty

plusy

 • Všeobecný výpočetní výkon – grafickou kartu můžete použít pro různé účely, je výborným nástrojem pro složité výpočty. Můžete pomocí nich těžit jakýkoliv druh kryptoměny
 • Konkurenční prostředí – grafické karty vyrábí mnoho společností, které mezi sebou vytvářejí konkurenční prostředí. Trh s kryptoměnami se pro ně stává z dlouhodobého hlediska stále atraktivnější a je předpokladem, že budou vyrábět stále efektivněji karty určené pro těžbu digitálních měn. Konkurenční prostředí zároveň zamezuje tomu, aby malá skupina kontrolovala celý trh
 • Standardní hardware – grafickou kartu zapojíte do základní desky stolního počítače. Vyhnete se tak chaosu, který může nastat při instalaci ASIC mineru. Jsou spolehlivé a ke grafickým kartám naleznete lehkou podporu (technický support). Zároveň ji můžete snadno použít i pro jiné účely.
 • Prodejní cena – karta ztrácí hodnotu mnohem pomaleji, než ASIC minery
 • Aktualizovatelnost – GPU karty můžete aktualizovat o nové aktualizace vždy, když jsou k dispozici, což může znamenat, že dosáhnete mnohem lepší výkon.

mínusy

 • Těžba přes GPU karty není tak efektivní, jako pomocí ASIC mineru
 • Spotřebovává více energie než ASIC minery
 • Zabírá více místa než ASIC miner, pokud chcete dosáhnout srovnatelného výkonu
 • Nemůžete pomocí nich těžit některé konkrétní kryptoměny
 • Nebudete pomocí GPU těžby ziskový, pokud se na danou kryptoměnu používají především ASIC minery. Platí to zejména pro Bitcoin a litecoin

Kterou možnost zvolit?

Těžba pomocí GPU grafických karet je dobrou volbou, pokud se rozhodnete těžit kryptoměny, které nepodporují těžbu pomocí ASIC mineru. Dobrým příkladem je Monera. Ethereum dělá také kroky k tomu, aby tuto kryptoměnu nebylo možné těžit pomocí ASIC mineru. Předpokládá se, že vždy bude existovat dost kryptoměn, ktere budou odolné vůči ASIC minerům.

Těžba přes ASIC minery je výhodná tehdy, když máte k dispozici velký rozpočet na pořízení si těchto zařízení a zároveň máte přístup k nízkým cenám elektřiny. Zároveň musíte být ochoten držet vytěžené kryptoměny delší dobu bez ohledu na to, co se bude dít na trhu a doufat, že cena kryptoměny, kterou budete těžit, vám to vynahradí v podobě zisků. Pokud však chcete flexibilitu a svobodu, vhodnějším způsobem je těžba pomocí GPU.

TIP: Pokud tě těžba kryptoměn zaujala, máš nyní možnost těžit s opavdovými odborníky z Crypto Kingdom. Těžbě kryptoměn se věnují od roku 2013 a od roku 2016 klientům generují v průměru 9 % měsíčně čistého zisku. Ceny strojů na těžbu kryptoměn jsou nyní na minimech. Stroje ti nakoupí a postarají se o těžbu.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak funguje těžba Bitcoinu? Nody, mining difficulty, ekonomická stránka

zdroj: trymining.com

CryptoKingdomGIF670x100

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.