Connect with us

Recenze

Návod na Metamask – úplný průvodce nejoblíbenější peněženkou Ethereum

Zveřejněno

metamask
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Úplně prvním předpokladem pro pohyb ve světě kryptoměn je spolehlivá a bezpečná kryptopeněženka. Abychom vám v tomto úkolu pomohli, poskytujeme vám tento podrobný návod na MetaMask se všemi potřebnými kroky. Dozvíte se v něm o základech této kryptopeněženky, jejích hlavních funkcích, přednostech i nevýhodách.

Kromě toho se podíváme na některé osvědčené postupy pro ukládání a odesílání ERC-20 tokenů a sběratelských předmětů na této všestranné peněžence. A nakonec se naučíme, jak do peněženky přidávat různé další blockchainy kromě těch na síti Etherea, konkrétně dvě populární řešení – Binance Smart Chain (BSC) a Polygon (Matic).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Začněme představením Metamask a stručným vysvětlením kryptopeněženek pro ty, kteří jsou s tímto konceptem méně obeznámeni.

Co je Metamask?

Jak už vyplynuo z ůvodu – Metamask je kryptopeněženka. Ale co to přesně znamená? Samotné kryptoměny jsou digitální aktiva, která jsou pouze záznamy transakcí v digitální knize blockchainu.

Pro přístup k nim mají uživatelé k dispozici dva kódy – veřejnou adresu a soukromý klíč. Ten první nám umožňuje lokalizovat aktiva na blockchainu, zatímco druhý nám umožňuje tytp aktiva používat a utrácet. Takže kryptopeněženky v podstatě neukládají žádné coiny. Místo toho vám umožňují komunikovat s blockchainem, šifrovat vaše soukromé klíče a bezpečně je ukládat.

Když jsme si toto vysvětlili, měli bychom v zápětí také hned poznamenat, že Metamask je primárně peněženka blockchainu Etherea. To znamená, že kromě Etheru může být použita pro manipulaci se všemi ERC-20 tokeny a také NFT vytvořenými na síti Etherea. Dodává se jako rozšíření pro oblíbené webové prohlížeče Chrome, Brave a Firefox a také jako mobilní aplikace pro Android a iOS.

Dobré a špatné stránky Metamask – je Metamask bezpečná?

Abyste si na Metamask mohli vytvořit vlastní názor, je potřeba se podívat na její vlastnosti a funkce. Některé z výhod Metamask zahrnují:

Open source kód – to znamená, že kdokoli na internetu může zkontrolovat kód peněženky, nabídnout zpětnou vazbu a podílet se na budoucích vylepšeních. Kromě toho veřejný audit eliminuje možnost přístupu zadními vrátky, který by mohl vést k podvodům nebo hackům.
Uživatelsky přívětivé rozhraní – Tato kryptoměnová peněženka poskytuje jednoduché, ale efektivní uživatelské prostředí s přímou kompatibilitou s některými z nejlepších krypto burz a NFT tržišť.
Integrované nákupy ETH – Metamask spolupracuje se společnostmi Wyre a Transak, aby uživatelům umožnila přímý nákup ETH, což usnadňuje život začínajícím investorům.
Lokálně uložené klíče – ačkoli Metamask používá webové rozhraní, vaše soukromé klíče zůstávají zašifrovány v metadatech vašeho prohlížeče. To znamená, že k vašim coinům nemá přímý přístup nikdo jiný než vy sami.

Přesto stále existuje několik nedostatků, které bychom měli zmínit. Mezi ně patří:

Žádná dvou-faktorová autentizace (2-FA) – Metamask stále neumožňuje uživatelům připojit bezpečnostní aplikaci, jako je Google Authenticator pro dvou-fázové ověření. To je velký problém, zejména pro webovou peněženku, protože více bezpečnostních opatření může zabránit phishingovým útokům.
Chybí podpora Bitcoinu – pokud chcete ukládat BTC do stejné peněženky, možná budete chtít Metamask raději vynechat. Dobrou alternativou je Shapeshift, i když vám tato peněženka neumožní bezproblémové připojení k NFT tržištím, jako to umí Metamask.

Představení peněženky Metamask – Proč je Metamask tak populární?

Metamask je přímo podporována společností Consensys, jedním z lídrů ve vývoji řešení Etherea v mnoha průmyslových odvětvích. To přispívá k její popularitě, protože peněženka je neustále vylepšována nejlepšími vývojáři v komunitě Etherea.

Peněženka v srpnu přesáhla 10 milionů aktivních uživatelů, což z ní dělá jeden z pilířů v kryptoprostoru. NFT šílenství a exponenciální růst trhu DeFi výrazně přispěly k tomuto nárůstu popularity. Zásluhu na tom mají výkonná API řešení poskytnutá týmem Metamask, která umožnila burzám nabízet plnou integraci peněženky do jejich platforem.

Jak nainstalovat Metamask

Když jsme si teď objasnily výhody a nevýhody této peněženky, můžeme se ponořit trochu hlouběji do jejího fungování a přiblížit si, jak efektivně Metamask používat. Nejprve si budeme muset nainstalovat buď rozšíření Metamask pro webový prohlížeč, mobilní aplikaci nebo rovnou obojí.

Nejprve tedy přejděte na domovskou stránku metamask.io a než budete pokračovat, ujistěte se, že jste na správném webu. Hackeři a podvodníci někdy vytvářejí napodobující webové stránky, aby pomocí nich ukradli vaše data. Dvojitá kontrola adresy před stažením čehokoli souvisejícího s kryptoměnami je nezbytným krokem k zajištění bezpečnosti vašich údajů.

Rozšíření prohlížeče Chrome pro Metamask

Instalace rozšíření prohlížeče Metamask je docela jednoduchá záležitost. Webová stránka automaticky rozpozná váš prohlížeč a poskytne vám odpovídající odkaz. Bez ohledu na to, zda používáte Chrome, Firefox, Edge nebo prohlížeč Brave, je postup stejný:

1) Klikněte na „Install MetaMask“ (Instalovat Metamask) a přidejte rozšíření do svého preferovaného prohlížeče.

Instalace Metamask pro Váš prohlížeč

Instalace Metamask pro Váš prohlížeč

2) Vytvořte si peněženku – Klikněte na „Get Started“ (Začít) a podle pokynů si vytvořte svou Ethereum blockchainovou peněženku.

3) Vytvořte si silné heslo – Ujistěte se, že je dostatečně složité, aby nešlo uhodnout, ale také takové, abyste si ho snadno zapamatovali.

4) Zabezpečte svou seed frázi – to je nejdůležitější část při vytváření vaší peněženky. Tato počáteční fráze o 12 slovech vám umožní obnovit obsah vaší peněženky v případě ztráty hesla. Budete ji také potřebovat v případě, že chcete synchronizovat svůj prohlížeč a mobilní peněženku.

Tajná zálohovací fráze MetaMasku

Tajná zálohovací fráze MetaMasku

A máme hotovo. Nyní můžete začít používat MetaMask. První věc, kterou s ní pravděpodobně budete chtít udělat, je naplnit ji nějakými ETH tokeny.

Bezpečnostní rada

Ujistěte se, že jste si slova zapsali ve správném pořadí na kus papíru a uložili jej na bezpečném místě. Nikdy je nikomu neukazujte ani je neposílejte přes internet ve zprávě, e-mailu nebo dokonce neukládejte snímek obrazovky svého seedu na žádné ze svých zařízení. Zůstaňte u tužky a papíru, aby zůstaly nehacknutelné. Pamatujte, že Metamask je non-custodial peněženka, což znamená, že jste vlastníkem svých klíčů. To je v kontrastu s online peněženkami, jako je Coinbase, kde společnost může obnovit vaše klíče, pokud je ztratíte.

Mobilní krypto peněženka Metamask

Metamask je k dispozici také v mobilní verzi, což je docela užitečné, pokud používáte kryptoměny pro každodenní platby. Stejně tak, pokud vyhledáváte NFT příležitosti, umožní vám na trhu zůstat v obraze, i když jste na cestách. Tady si uvedeme postup, jak mobilní aplikaci získat:

V závislosti na vašem zařízení navštivte Google Play Store nebo App Store.

1) Stáhněte a nainstalujte aplikaci Metamask

2) Postupujte přesně stejným způsobem jako u rozšíření prohlížeče (heslo, seed fráze atd.)

Teď můžeme pokračovat v návodu a podívat se blíže na funkce peněženky.

Přehled funkcí MetaMask

Když už tedy máte nainstalovanou peněženku Metamask, co s ní vlastně dál můžete dělat? Peněženka si zakládá na snadném používání, takže zde nenarazíte na žádné složité zádrhely. Budete mít možnost především:

1) Odesílat a přijímat ETH, ERC-20 a NFT.

2) Kupovat si ETH pomocí debetní nebo kreditní karty využitím služeb třetích stran v peněžence.

3) Vyměňovat různé tokeny běžící na Ethereu.

Všechny tyto funkce jsou dostupné prostřednictvím hlavního rozhraní a jejich použití je celkem intuitivní.

Podpora hardwarové peněženky Metamask

Přestože Metamask neposkytuje 2-FA prostřednictvím aplikací pro chytré telefony, stále můžete zvýšit její zabezpečení připojením k hardwarové peněžence. Tato USB zařízení představují nejbezpečnější způsob, jak uchovávat vaše kryptoměny. Zůstávají tak neustále offline a přináší špičkový šifrovací hardware, díky kterému jsou prakticky nenapadnutelné.

Jedinou výhradou je, že na rozdíl od většiny stolních a mobilních peněženek, které můžete na trhu najít, je nutné hardwarové peněženky zakoupit za cenu pohybující se v řádu tisíců korun nebo desítek/stovek EUR. Přesto se ale pořád jedná o malou cenu, když vezmeme v úvahu, že jednoho dne můžete mít v peněžence tisíce dolarů v kryptoměnách.

Ledger Nano nebo Trezor jsou dvě nejoblíbenější dostupné hardwarové peněženky, které lze s MetaMask použít a o obou si můžete přečíst v našich recenzích. Dále se opět podíváme na postup, pokud vlastníte jedno z těchto zařízení:

1) Otevřete peněženku Metamask a klikněte na ikonu nastavení účtu.

Otevření nastavení

Otevření nastavení

 

Vyberte možnost „Connect hardware wallet“ (Připojit hardwarovou peněženku). Tím se ve vašem prohlížeči otevře stránka, která vás vyzve k výběru typu hardwarové peněženky.

Zvolení možnosti „Připojit hardwarovou peněženku

Zvolení možnosti „Připojit hardwarovou peněženku

Připojte hardwarovou peněženku k počítači, vyberte správnou možnost a klikněte na Pokračovat.

Výběr správné hardwarové peněženky

Výběr správné hardwarové peněženky

Metamask automaticky rozpozná vaši peněženku a umožní vám ji připojit k vašemu účtu.

A je to! Odteď pokaždé, když budete chtít podepsat transakci, bude Metamask vyžadovat připojení vaší hardwarové peněženky. Tímto způsobem, i když je vaše heslo odcizeno nebo kompromitováno, hacker nebude moci přesunout vaše prostředky bez fyzického zařízení. Dále si vysvětlíme, jak přidat NFT do MetaMask peněženky.

Prozkoumávání DApps a přidávání NFT do Metamask

Jednou z výhod Metamask je, že dokáže prozkoumávat decentralizované aplikace (DApps) na Ethereu. To vám umožní přímou interakci s blockchainem Etherea prostřednictvím jejího jednoduchého uživatelského rozhraní a tím se účastnit na fungování samotného decentralizovaného webu. Navíc je Metamask skvělá pro práci s NFT, jako jsou populární Cryptokitties nebo jedinečná digitální umělecká díla.

Některé NFT však vyžadují trochu pohrávání si s Metamask, aby se objevily ve vaší peněžence. Takže pokud se váš drahocenný Cryptopunk nezobrazuje na kartě sběratelských předmětů, zatím nepropadejte panice. Podíváme se na návod, jak do MetaMask NFT přidat:

Nejprve zamiřte na jedno z mnoha dostupných NFT tržišť. Vezměme si OpenSea jako příklad.

1) Připojte svůj účet Metamask k OpenSea a přejděte na kartu „Collected“ (Sesbírané). Klikněte na NFT, které chcete přidat do Metamask. Tím se dostanete na stránku s podrobnostmi o vašich digitálních aktivech.

2) Klikněte na „Details“ (Podrobnosti) a na adresu kontraktu. Tím se otevře průzkumník blockchainu Etherscan, kde můžete zkopírovat adresu smart kontraktu do schránky.

Galaxy Egg NFT na tržišti OpenSea

Galaxy Egg NFT na tržišti OpenSea

3) Nyní otevřete Metamask a klikněte na „Add token“ (Přidat token).

4) Poté zvolte „Custom Token“ (Vlastní token), vložte dříve zkopírovanou adresu a klikněte na „Add Custom Token“ (Přidat vlastní token). Vaše NFT by se mělo objevit na kartě Aktiv ve vaší peněžence.

Přidání vlastního tokenu

Přidání vlastního tokenu

A na závěr si vysvětlíme, jak v peněžence přepínat sítě.

Přepnutí se z mainnetu Etherea na MetaMasku

Vzhledem k tomu, že poplatky za gas Etherea často stoupají, můžete být v pokušení přejít na jinou síť, na které lze také vytvořit NFT nebo swapovat tokeny. A i když je Metamask primárně blockchainová online peněženka na Ethereu, podporuje také některé další sítě, jako je Polygon (Matic) nebo Binance Smart Chain (BSC).

Je ale potřeba dávat si pozor, protože vaše MATIC nebo BEP-20 BSC tokeny nemůžete jen tak poslat na svou adresu Etherea. To by totiž mělo za následek úplnou ztrátu vašich finančních prostředků. Místo toho postupujte podle následujících kroků a přepněte se z mainnetu Etherea na Polygon nebo BSC.

Jak přidat Matic na Metamask

Chcete-li přidat síť Matic Mainnet do Metamask, postupujte takto:

1) Klikněte na rozevírací nabídku „Networks“ (Sítě) v Metamask a vyberte „Custom RPC“ (Vlastsní RPC).

2) Vyplňte formulář následujícími údaji:

Nastavení sítě Maticu

Nastavení sítě Maticu

Název sítě: Matic Mainnet

Nová RPC URL adresa: https://rpc-mainnet.maticvigil.com/

ID blockchainu: 137

Symbol měny: MATIC

URL bloku průzkumníka: https://explorer.matic.network/

Jakmile data uložíte, Metamask nastaví pro transakce jako výchozí síť Polygon.

Průvodce Binance Smart Chain na Metamask

Pro Binance Smart Chain je postup téměř stejný, akorát s jinými parametry. Ve druhém kroku procesu zadejte následující údaje:

Název sítě: Smart Chain

Nová RPC URL adresa: https://bsc-dataseed.binance.org/

ID blockchainu: 56

Symbol měny: BNB

URL bloku průzkumníka: https://bscscan.com

Mějte na paměti, že tyto funkce jsou stále experimentální. Pokud si nejste jistí s pohráváním si s rozhraními API peněženek, doporučujeme stáhnout si předem připravenou kompatibilní multichain peněženku jako je TrustWallet.

Závěrečné shrnutí

V tuto chvíli už byste měli mít dobrý přehled o možnostech peněženky a potřebné informace o tom, jak používat Metamask a její pokročilejší funkce.

Klíčovým problémem pro některé, pokud jde o používání MetaMask jako jejich hlavní kryptoměnové peněženky, bude nedostatek podpory pro některé blockchainy, které nejsou s MetaMask kompatibilní. Především se to týká Bitcoinu, pro který neexistuje žádná nativní podpora. Přesto mohou uživatelé používat MetaMask pro připojení k RSK sidechainu Bitcoinu a existuje také řada různých ERC-20 tokenů, které jsou navázány na cenu Bitcoinu a dají se tak pro sledování jeho ceny zakoupit.

Celkově vzato je tato peněženka skvělou volbou, pokud se zaměřujete především na síť Etherea nebo denně manipulujete s NFT. Pokud však často přepínáte mezi různými blockchainy, možná budete chtít místo toho využít Trustwallet. V každém případě, mezi tokeny fungujícími na síti Etherea je MetaMask výbornou, ne-li tou úplně nejlepší volbou.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.