Connect with us

Kryptoměny

Recenze Ledger Nano S vs. Nano X: Který byste si měli koupit?

Zveřejněno

Ledger Nano X
Zdroj: shop.ledger.com

Za předpokladu, že jste v poslední době nakoupili značné množství Bitcoinu nebo jakékoli jiné kryptoměny, můžete se ocitnout v pozici, kdy budete chtít převést své prostředky do zabezpečené krypto peněženky.

Nejbezpečnějším způsobem, jak toho dosáhnout, je investovat do hardwarové peněženky a jedny z nejlepších takových peněženek vyrábí francouzský výrobce Ledger, spolu s českým Trezorem, který jsme už dříve recenzovali. Můžete si všimnout, že Ledger nabízí dvě hardwarové peněženky: Ledger Nano S a Ledger Nano X. Která je nejlepší?

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V tomto článku si odpovíme na tuto otázku a porovnáme Ledger Nano S a Nano X. Zdůrazníme jejich hlavní rozdíly a vysvětlíme si důvody pro jejich výběr. Veškeré informace by vám měly pomoci rozhodnout, které zařízení je pro vás to pravé.

ledger Cz

Historie Ledgeru

Samotnou společnost založilo osm vysoce kvalifikovaných odborníků v roce 2014. Tyto špičkové talenty jsou autoritou v různých oblastech, včetně kryptoměn, podnikání a bezpečnosti. Jsou sjednoceni ve svém úsilí vyvíjet bezpečná a zabezpečená řešení na blockchainu.

Ledger Nano S

Pouhé dva roky po založení vypustila společnost Ledger svoji hardwarovou peněženku Nano S.

Tato fyzická peněženka se rychle stává jedním z nejvyhledávanějších nástrojů pro uživatele po celém světě kryptoměn, zejména proto, že hardwarová peněženka Ledger je navržena tak, aby zcela chránila soukromé klíče uživatelů.

Vzestup Nano S ustoupil populárním alternativám, jako je hardwarová peněženka Trezor Model T.

Ledger však obstál proti konkurenci, což dosvědčuje také uvedení novější hardwarové peněženky v roce 2019, Nano X.

Můžete si tak být jisti, že pokud využíváte hardwarovou peněženku Ledger, používáte vysoce kvalitní zařízení.

Srovnání Ledger Nano X vs. Nano S

Podívejme se nyní podrobněji na funkce, které tyto peněženky mohou nabídnout a na to, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Ledger Nano S

Ledger Nano S

Velikost

Správná velikost je vlastnost, která bude pro mnoho lidí individuální. Jaká velikost by měla být tou ideální? My si teď rozebereme jednotlivé specifikace a konečné zhodnocení necháme na vás.

Začneme přesnou velikostí a hmotností Nano X a Nano S:

Nano X – 72 x 18,6 x 11,75 mm | 34 g
Nano S – 57 x 17,4 x 9,1 mm | 16,2 g

Jak vidíte, Nano X je větší a váží více než dvakrát tolik co jeho protějšek. Větší nemusí nutně znamenat lepší, ale funkce, které Ledger přidal do Nano X, si vyžádaly větší zařízení.

Část rozměrů spojených s Nano X lze připsat jeho baterii. Se 100 mAh baterií, která je součástí zařízení, získáte v Nano X až 8 hodin výdrže baterie. Navíc jej můžete kdykoli nabít připojením k USB kabelu. Jen pro informaci, Nano S používá USB Micro-B a Nano X používá kabel USB typu C. Nano S však nemá baterii, takže se zapne pouze tehdy, když jej připojíte ke zdroji napájení, jako je váš počítač.

Jedna důležitá věc, kterou je potřeba ještě zmínit, když se bavíme o rozměrech, je obrazovka.

Nano X – 128 x 64 pixelů
Nano S – 128 x 32 pixelů

Znovu tedy platí, že velikost obrazovky Nano X je větší než u Nano S. Díky větší obrazovce vám zařízení Ledger umožňuje zobrazit podrobnosti o vašich transakcích. Ať už tedy odesíláte nebo přijímáte své oblíbené krypto, budete vždy přesně vědět, co se děje.

ledger Cz

Materiály a design

Když se podíváte na obrazovku Ledger Nano S, uvidíte černé pozadí s modrým kontrastem. Podobně je u Nano X černé pozadí s bílou barvou v popředí.

I když je kontrast na těchto zařízeních odlišný, design je stále dost podobný.

Obě zařízení jsou například vyrobena z plastu a nerezové oceli. Tento typ designu a tyto materiály dělají z hardwarových peněženek Ledger jedny z nejlepších na trhu.

Nejen, že mají elegantní, stylový vzhled, ale jsou také přenosné a odolné, což je příjemná funkce, pokud si potřebujete vzít své krypto s sebou na cesty.

Nano S má navigační tlačítka v horní části, zatímco tlačítka u Nano X směřují dopředu a nacházejí se na každé straně obrazovky. Zvyknout si na ovládací prvky na těchto zařízeních může nějakou dobu trvat, ale nakonec to bude stejně jednoduché a snadné jako používání smartphonu.

Ledger Nano X

Ledger Nano X

Podporované coiny a aplikace

Pokud jde o kryptoměny, které tyto peněženky podporují, platforma Ledger může být trochu matoucí. Je třeba si uvědomit dvě věci, počet podporovaných měn a počet aplikací, které může zařízení používat najednou.

Ledger má omezenou kapacitu úložiště a každá aplikace zabírá spoustu paměti. Aplikace v tomto smyslu je jednoduše program vyvinutý pro platformu, který lze použít ke správě zůstatků konkrétní kryptoměny.

Uživatel Ledgeru by si například mohl nainstalovat aplikaci Bitcoin (BTC), vložit BTC a poté aplikaci BTC smazat. Zůstatek BTC by zůstal na peněžence, ale uživatel by s tímto zůstatkem nemohl nic dělat, než by znovu nainstaloval příslušnou aplikaci. Totéž platí pro ostatní coiny.

V současné době existuje už více než 1 800 aplikací kompatibilních s hardwarovými peněženkami Ledger a neustále přibývají nové. Jak již bylo řečeno, bohužel je nebudete moci nainstalovat všechny, protože úložný prostor peněženek je omezený.

Nano S zvládne přibližně 3 až 10 aplikací, zatímco na Nano X jich můžete nahrát až 100. Počet aplikací, které dokáže každé zařízení najednou podporovat, bude samozřejmě záviset na velikosti samotných aplikací.

Nano X tak pochopitelně nabízí více prostoru pro aplikace, což je významný důvod, proč mnoho uživatelů upřednostňuje Nano X před Nano S. Nicméně pokud chcete používat Nano S, můžete jednotlivé aplikace odinstalovat, jakmile je nastavíte. Dokud nebudete chtít své uložené kryptoměny vybrat, samotné aplikace do té doby nebudete potřebovat.

Odebráním aplikací totiž neodstraníte své soukromé klíče. Zůstávají na zařízení. Díky tomu můžete aplikace odebírat a instalovat podle potřeby, což vám umožní ušetřit místo na zařízení.

ledger Cz

Ledger Live

Nano X i Nano S podporují od Ledgeru nejnovější peněženku, desktopovou a mobilní aplikaci Ledger Live.

Prostřednictvím této aplikace můžete obsluhovat a spravovat spoustu digitálních aktiv pro vaše hardwarové zařízení Ledger.

S Nano S můžete pomocí smartphonu Android sledovat své kryptoměny, zatímco Nano X podporuje zařízení iOS i Android. Krása mobilního Ledgeru Live spočívá v tom, že můžete spravovat širokou škálu svých oblíbených digitálních měn.

S Ledger Live můžete sledovat své oblíbené ERC-20 tokeny nebo digitální aktiva z jedné aplikace. Ta podporuje více než 1800 tokenů a coinů, včetně Bitcoinu (BTC), Etherea (ETH), Ripplu (XRP), Litecoinu (LTC), Bitcoin Cashe (BCH), Stellaru (XLM), Cardana (ADA), Monera (XMR) a mnoho dalších.

Pokud si chcete prohlédnout úplný seznam všech digitálních aktiv a podporovaných coinů pro Ledger Live, navštivte oficiální stránky Ledgeru.

Ledger Live

Ledger Live aplikace

Další věcí, kterou můžete také provozovat s aplikací Ledger Live, je stakování některých vašich digitálních aktiv. To je k dispozici každému, kdo má Nano X nebo Nano S.

Pokud nejste obeznámeni se stakováním, můžete se o něm dozvědět více také na webu Ledgeru. Zatím není k dispozici mnoho kryptoměn, ale alespoň můžete využít Polkadot, Tezos, Algorand, Cosmos a Tron.

Poslední zajímavou věcí, která stojí za zmínku v souvislosti s Ledger Live, je možnost vytvoření více peněženek.

Všechny své peněženky obsluhujete přímo v aplikaci a pro každou z nich můžete určit konkrétní účel, když si to budete přát. Pokud tedy chcete použít jednu na účty a jednu ke spoření, můžete to udělat.

Nebo možná chcete dát kryptoměnu některým přátelům nebo členům rodiny. Můžete to udělat pomocí aplikace Ledger Live a vytvořit pro každého z nich samostatnou peněženku.

Ovládání coinů

Ovládání coinů nemusí být funkcí, o kterou by se všichni starali, ale přesto je velmi užitečná. Tato funkce je nezbytná pro ty, kteří drží Bitcoin nebo některý z jeho derivátů.

Než bylo v Ledgeru Live k dispozici ovládání coinů, aplikace pro novou transakci použila vaše nejstarší coiny. Ovládání coinů se řídilo metodou FIFO (First-In, First-Out).

Nyní, když je k dispozici ovládání coinů, můžete zvolit, které coiny a adresy chcete použít.

Získáváte tak větší kontrolu nad svými digitálními aktivy a zároveň snížíte vysoké poplatky.

ledger Cz

Bluetooth

Zahrnutí funkce Bluetooth do hardwarové peněženky se může rychle stát kontroverzním tématem.

Důvodem je to, že pokud by uživatel chtěl bezdrátové připojení, využil by jiný typ peněženky. Použití připojení Bluetooth může zvýšit šance, že někdo získá přístup k digitálním prostředkům bez vědomí uživatele.

Ti, kteří podporují kompatibilitu Bluetooth, však naznačují, že s požadovaným PIN kódem a omezeným dosahem technologie jsou rizika zanedbatelná.

Ledger Nano X navíc bude reagovat pouze na jiná zařízení se spuštěnou aplikací Ledger Live. Nano S bohužel nepodporuje připojení Bluetooth, takže pokud tuto funkci vyžadujete, budete muset zvolit Nano X.

Ledger Nano charging

Bezpečnost

Dalším atributem, kterému se budeme věnovat ve srovnání Nano X a Nano S, je zabezpečení. Zařízení Ledger jsou známá svou ochranou a není se čemu divit.

Pro začátek zařízení používají zabezpečené čipy CC EAL5+. Tyto čipy překonávají minimální standard pro zabezpečení hardwarových zařízení. To znamená, že obě varianty Nano X i Nano S jsou vysoce zabezpečené.

Ale tím Ledger co se týká bezpečnosti nekončí. Tato zařízení jsou také první, která získala certifikaci ANSSI.

To znamená, že Ledger svým produktům věří natolik, že byl ochoten nechat je otestovat třetí stranou. Tým ANSSI podrobil Nano S a Nano X přísným bezpečnostním hodnocením a produkty prošly na výbornou.

Kromě toho mají zařízení 24-slovnou frázi pro obnovení, kdykoli chcete zálohovat nebo obnovit svá data.

Pohodlnost používání

Ledger Nano X i Nano S jsou jednoduché a snadno se používají, i když používáte hardwarovou peněženku poprvé.

Uživatelské rozhraní je intuitivní a jednoduché a design softwaru je elegantní a stylový.

Mnohým uživatelům se líbí, že aplikace zařízení na něm mohou běžet pouze lokálně, nikoli ve webovém prohlížeči. Horším důsledkem samozřejmě je, že budete možná muset aplikace pravidelně odinstalovávat a znovu instalovat. Díky tomu je však méně pravděpodobné, že dojde ke ztrátě majetku nebo neoprávněnému přístupu u místního zařízení.

ledger Cz

Cena

Ledger Nano X stojí $119, což je dvakrát tolik než Nano S. Za tuto vyšší cenu mohou uživatelé používat 100 různých krypto peněženek najednou, propojit je s hardwarovou peněženkou z mobilního zařízení a napájet peněženku z baterie až osm hodin.

V mnoha případech může být pro uživatele těžké ospravedlnit zaplacení dalších $60 za Nano X, když Nano S dělá vše, co je potřeba k bezpečnému uložení a správě svých kryptoměn. Pokud někdo chce držet jen několik kryptoměn, nemá v úmyslu používat peněženku na cestách a nechce větší obrazovku, pak by Ledger Nano S mohla být lepší volbou.

Ledger Nano obsah balení

Konečný verdikt

Ledger Nano S a Ledger Nano X mají špičkové zabezpečení, jednoduchou aplikaci i rozhraní a integrovanou burzu. Nano X má další výhody v podobě podpory až 100 měn najednou (na rozdíl od tří u Nano S), kompatibility s mobilem a Bluetooth, napájení z baterie a větší obrazovky.

Uživatelé, kteří chtějí odesílat, přijímat a vyměňovat často různé kryptoměny, mohou upřednostňovat Nano X jednoduše proto, že pro přístup k různým měnám nebudou muset nadále odinstalovávat a znovu instalovat aplikace. Pro všechny ostatní by měl stačit mnohem levnější Ledger Nano S.

Nano X i Nano S jsou navíc elegantní zařízení, která nabízejí spoustu funkcí. To vše, společně s aplikací Ledger Live, pomáhá vytvořit účinný nástroj pro správu vašich digitálních aktiv.

Ledger navíc vynakládá značné úsilí na zajištění bezpečnosti svých zařízení.

To neznamená, že tato zařízení jsou dokonalá. Bluetooth je trochu neohrabaný a uživatelské rozhraní má prostor pro vylepšení.

Celkově se však jedná o zařízení, která dělají to, co po nich chcete. Nejsou dokonalá, ale stále zastiňují konkurenci, pokud jde o krypto hardwarové peněženky. Snad jen na Trezor Model T.

Při rozhodování, které z nich si pořídit, bude výběr záviset na tom, co od hardwarové peněženky chcete nebo potřebujete.

Někteří lidé chtějí připojení, které jim poskytne Bluetooth, zatímco jiní nechtějí podstupovat potenciální riziko. Roli při rozhodování bude hrát také počet aplikací, které plánujete používat.

Bez ohledu na to, jakou hardwarovou peněženku pro offline uložení si vyberete, je těžké vybrat špatně a obě varianty poskytnou nadstandardní ochranu při uložení vašich digitálních aktiv.

ledger Cz

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.