Daniele Bernardi, zakladatel společnosti Diaman, která se specializuje na vývoj ziskových investičních strategií, uveřejnil na portálu Cointelegraph sloupek se 3 důvody, proč Stock2Flow model od známého analytika PlanB nemůže podle jeho názoru směrem do budoucna fungovat.
Daniele Bernardi přišel s kritikou S2F Modelu od PlanB v době, kdy tento model neuspěl v predikci finální ceny Bitcoinu ke konci roku 2021. Ta měla být na úrovni alespoň 100 000 dolarů, což se zdaleka nenaplnilo. PlanB přitom ještě nedávno tweetoval, že v listopadu podle jeho S2F modelu skončí BTC nejhůře kolem ceny 95 000 USD a v prosinci ne nižší než na ceně 135 000 USD.
Přestože tato predikce nevyšla, PlanB před pár dny uvedl, že při akceptaci současné velké odchylky může být jeho model stále platný. Jinak řečeno věří, že cena BTC tento model časem dožene a ukáže se, že stále správně predikuje cenu BTC z dlouhodobého hlediska.
Bernardi má však jiný názor, přičemž uvedl 3 důvody, proč tomu tak nebude:
Predikce ceny 1 miliardy USD k roku 2039 je absurdní
První důvod se týká samotné cenové predikce pro Bitcoin podle tohoto modelu. V roce 2039 by totiž podle něj měl stát Bitcoin jednu miliardu dolarů. Bernardi upozornil, že v takovém případě by musela být kapitalizace Bitcoinu až 20 000 bilionů USD, což je „pouhý 130-násobek“ současné hodnoty celého akciového trhu.
Nezohledňuje stranu poptávky
Bernardi není první ani poslední, kdo Stock2Flow model kritizuje z důvodu, že naprosto zapomíná na stranu poptávky. Tento model totiž cenu predikuje jen na základě nabídky, kterou ovlivňuje efekt halvingu. ,,Ve skutečnosti je to právě nezohlednění efektu vyplývajícího z poptávky, což činí tento model neúplným. Vzácné aktivum má hodnotu jen, jak ho chtějí lidé koupit. Obraz neznámého umělce, i když je nádherný a patří do sbírky několika obrazů, nemá žádnou cenu, pokud o něj neprojeví zájem někdo, kdo ho chce vlastnit,“ poukázal na podstatu strany poptávky.
Vedle toho upozornil, že on sám před několika měsíci publikoval model pro Bitcoin, který byl namísto nabídky zaměřen na stranu poptávky. Vyšlo mu z něj, že pokud má Bitcoin dosáhnout ceny miliardy dolarů, za současných okolností by bylo zapotřebí, aby v oběhu byly 3 nebo 4 biliony bitcoinových peněženek.
Samotná konstrukce S2F modelu je vadná
Třetí důvod, na který poukazuje Bernardi, je o něco složitější. Tvrdí, že model dělá chybně regresi na jejímž základě predikuje cenu BTC, od začátku po současnost. Pokud by se však dělala vždy na konci každého období před halvingem (který ovlivňuje tento model), byla by vždy jiná.
,,Pokud bychom vypočítali tok zásob na konci prvního halvingu, predikce by vypadala tak, že Bitcoin dosáhne kapitalizace diamantů na celém světě již v září 2016. Na konci druhého halvingu by však regresní čára naznačovala, že Bitcoin dosáhne kapitalizace zlata již v roce 2021, zatímco v realitě je jen v jedné desetině této cesty,” shrnul.
Bernadi tím naznačuje, že osu, kterou navrhl PlanB, s největší pravděpodobností nelze považovat za přímku, ale za křivku (s matematickým popisem, který se musí ještě prostudovat), která má tendenci se zplošťovat. Jinak řečeno, současná křivka je podle Bernardiho prostě příliš optimistická.
Zdroj: cointelegraph.com