Connect with us

Cardano

Bezpečnostní chyba v Cardano? Dávno se o tom ví, reagoval Hoskinson

Zveřejněno

Cardano
Freepik.com

Investory kryptoměny Cardano (ADA) minulý týden znejistili zprávy o potenciální technické chybě, která má ovlivňovat bezpečnost každého jednoho smart kontraktu, který vznikne na tomto blockchainu.

Na danou chybu upozornil Jonathan Fischoff, zakladatel firmy Canoncial specializující se na psaní smart kontraktů programovacím jazykem Plutus.

Fischoff uvedl, že problém byl objeven již v polovině října a týká se údajně každé jedné stávající Cardano decentralizované aplikace. Nemá však mít vliv na samotnou funkčnost protokolu UTXO. Fischoff mimo jiné uvedl, že na daný problém už upozornili vývojáře Plutus. Tématu jsme se podrobněji věnovali zde.

https://www.kryptonovinky.sk/ma-cardano-technicku-chybu-nebo-ide-o-fud-fischoff-upozornuje-na-exploit-v-dapps/

Zřejmě to není tak vážné

Vyjádření Fischoffa znejistí mnohé fanoušky kryptoměny Cardano, která stále čeká na příchod prvních významných decentralizovaných protokolů. Potvrzení a oprava závažné bezpečnostní chyby by totiž mohlo jejich spuštění výrazně oddálit.

Na upozornění Fischoffa však s odstupem pár dní reagoval po návratu z dovolené Charles Hoskinson, hlavní tvář Cardano a zároveň generální ředitel firmy Input Output, tedy firmy, která má na svědomí většinu technologického vývoje tohoto blockchainu.

Hoskinson uvedl, že „tento problém je dávno znám“ (několik měsíců) a byl již komunikován. Konkrétně konstatoval, že smart kontrakty na Cardano prostě třeba psát jinak, než ty, které jsou na Ethereum či jiných smartchainech a problém nastane jen tehdy, když se to prostě neudělá správně. Následně doplnil, že s bezpečností protokolu je vše v pořádku, přičemž rýpl do novinářů, když více méně naznačil, že poplašné zprávy zveřejňují ukvapeně a nezodpovědně.

Jak je na tom PAB?

Na druhou stranu je třeba přiznat, že podobné fámy by se možná šířily pomaleji, nebo vůbec, kdyby Cardano udělalo zásadnější pokrok s Plutus Application Backend (PAB), tedy s vývojářským prostředím určeným pro snazší zacházení se smart kontrakty na této decentralizované platformě. Hoskinson překvapivě však opět k tomuto tématu nic neřekl, ačkoli z dávnějších A&A je zřejmé, že PAB na mainnetu bychom se mohli dočkat už v příštích týdnech.

Selhává přístup k marketingu?

Ríša Havlík, který podrobně monitoruje dění kolem Cardano v československé komunitní facebook skupině Cardano [ADA] CZ/SK, zmínil také téma propagace této kryptoměny. Hoskinson totiž k tomuto tématu v nejnovějším A&A jen uvedl, že není specialista na tuto oblast a že marketing Cardano může být podpořen přes Catalyst, v jehož rámci mohou projekty zaměřené na propagaci Cardano získat grant v hodnotě 500 000 USD až 1 000 000 USD.

Havlík trefně upozornil, že na světový marketing však takový rozpočet nestačí a že Hoskinson, který sám přiznává, že není na danou oblast specialista, tomu pravděpodobně nerozumí. ,,Za jeden milion dolarů se světový marketingový projekt opravdu udělat nedá. A právě toto chápou Venture Capitalists a Private Equity – a z toho důvodu ty projekty, ve kterých jsou zaangažovaní, parádně jdou (narážka na Solana, pozn.red.).”

Proč pomáhají SundaeSwap?

Hoskinson mluvil také o projektech budovaných na Cardano s názvy SundaeSwap a Meld, kterým Input Output věnuje speciální pozornost. Na otázku proč je tomu tak Hoskinson uvedl, že jde o dva z prvních významných projektů, které se v dohledné době spustí na Cardanu a proto se chtějí ujistit, že budou spuštěny bez technických problémů. ,,SundaeSwap je na testnetu výrazně výkonnější, než Uniswap, takže nebojte se ptát našich Plutus pionýrů. Rádi pomůžeme,“ zněl jeho vzkaz dalším vývojářům DApps na Cardano.

Zdroje: cryptoslate.com, facebook.com/groups/cardanoczsk

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.