Bitcoin zaznamenal nejhorší kvartál za posledních 11 let, přičemž výrazně klesla nejen jeho cena, ale také aktivita na jeho blockchainu.
Druhý kvartál 2022, který skončil 30. června, zaznamenal podle dat Coingecko pokles ceny BTC z přibližně 45 000 USD na konečných 19 884 USD, což představuje čtvrtletní ztrátu 56,2 %.
Jde o nejprudší pokles ceny BTC od třetího čtvrtletí 2011, kdy BTC klesl z 15,40 USD na 5.03 USD, což byla ztráta více než 67% a zároveň prudší kvartální pokles ceny než v medvědích trzích v roce 2014 a 2018, kdy cena čtvrtletích hlesla o 39,7% resp. 49,7%.
Druhý kvartál 2022 zaznamenal podle informací Cointelegraph dohromady 8 červených svíček v řadě – což je nový rekord – přičemž červen se promítl do poklesu ceny o více než 37%, což jsou nejvyšší měsíční ztráty od září 2011, kdy cena klesla o 38,5%.
Podle analýzy Arcane Research klesá výrazně i aktivita na samotném blockchainu BTC – za posledních 9 dní podle dat platných k 29. červnu klesl počet transakcí o 58,5%.
Nepadá jen krypto, nálada investorů je obecně špatná
Současný bearmarket bitcoinu je však odlišný oproti těm předchozím v tom, že kryptotrh není jediný, který se ocitl v negativní pozici – naopak lze spekulovat, zda by ceny kryptoměn vůbec klesaly, kdyby nedocházelo k otřesům na globálních trzích.
Druhý kvartál 2022 byl totiž hrozivý i pro mnohé akciové společnosti v čele s nejsledovanějším indexem na světě S&P500, který sleduje výkonnost 500 největších společností obchodovaných na amerických burzách. Tento index za první pololetí 2022 ztratil 20,6% své hodnoty, což je nejhorší začátek roku od roku 1962, kdy klesl o 26,5%.
The S&P was down 20.6% in the first half of 2022, the worst start to a year for the index since 1962. $SPX pic.twitter.com/OMcX7yfP5o
— Charlie Bilello (@charliebilello) June 30, 2022
Kryptoměny snad ještě více než s S&P500 korelují s technologickým indexem Nasdaq a ten za druhý kvartál ztratil 22,5% své hodnoty a klesl ještě níže do teritoria medvěda.
Náladu na trhu ovlivňuje řada negativních fundamentů – jde zejména o velmi nepříjemně rostoucí inflaci, kterou se centrální banky snaží brzdit přísným zvyšovaným úrokových sazeb (což však trhy většinou nemají rádi), problémy s dodavatelskými řetězci, lockdowny v Číně, hrozba potravinové krize pro válku na Ukrajině a samozřejmě samotné boje po ruské invazi na východě Evropy. To vše vyúsťuje do stále častějšího zmiňování příchodu recese v USA a Evropě.
Kryptotrh neumí tyto negativní fundamenty ignorovat a Bitcoin zatím, minimálně z krátkodobého hlediska, nedokáže fungovat jako inflační hedge, za který ho potenciálně směrem do budoucna považují mnozí fanoušci této kryptoměny.
Trhu s digitálními aktivy v posledních 3 měsících však kromě zmiňovaných globálních problémů nepřispěly ani další negativní zprávy od kolapsu kryptoměny LUNA a s ní souvisejícího stablecoinu UST, přes vážné problémy lending platformy Celsius, které mohou vyvrcholit bankrotem, až po propouštění u mnoha kryptoburz Coinbase, Gemini, Crypto.com, Bitpanda či BlockFi.
Propouštění se však stejně tak netýkají jen sektoru kryptomen, což demonstruje následující graf.
Zdroj: cointelegraph.com