Connect with us

Bitcoin

Bitcoin má za sebou nejhorší kvartál od roku 2011 – proč padají kryptoměny i globální trhy?

Zveřejněno

Bitcoin
Pixabay.com

Bitcoin zaznamenal nejhorší kvartál za posledních 11 let, přičemž výrazně klesla nejen jeho cena, ale také aktivita na jeho blockchainu.

Druhý kvartál 2022, který skončil 30. června, zaznamenal podle dat Coingecko pokles ceny BTC z přibližně 45 000 USD na konečných 19 884 USD, což představuje čtvrtletní ztrátu 56,2 %.

Jde o nejprudší pokles ceny BTC od třetího čtvrtletí 2011, kdy BTC klesl z 15,40 USD na 5.03 USD, což byla ztráta více než 67% a zároveň prudší kvartální pokles ceny než v medvědích trzích v roce 2014 a 2018, kdy cena čtvrtletích hlesla o 39,7% resp. 49,7%.

Druhý kvartál 2022 zaznamenal podle informací Cointelegraph dohromady 8 červených svíček v řadě – což je nový rekord – přičemž červen se promítl do poklesu ceny o více než 37%, což jsou nejvyšší měsíční ztráty od září 2011, kdy cena klesla o 38,5%.

Podle analýzy Arcane Research klesá výrazně i aktivita na samotném blockchainu BTC – za posledních 9 dní podle dat platných k 29. červnu klesl počet transakcí o 58,5%.

Nepadá jen krypto, nálada investorů je obecně špatná

Současný bearmarket bitcoinu je však odlišný oproti těm předchozím v tom, že kryptotrh není jediný, který se ocitl v negativní pozici – naopak lze spekulovat, zda by ceny kryptoměn vůbec klesaly, kdyby nedocházelo k otřesům na globálních trzích.

Druhý kvartál 2022 byl totiž hrozivý i pro mnohé akciové společnosti v čele s nejsledovanějším indexem na světě S&P500, který sleduje výkonnost 500 největších společností obchodovaných na amerických burzách. Tento index za první pololetí 2022 ztratil 20,6% své hodnoty, což je nejhorší začátek roku od roku 1962, kdy klesl o 26,5%.

Kryptoměny snad ještě více než s S&P500 korelují s technologickým indexem Nasdaq a ten za druhý kvartál ztratil 22,5% své hodnoty a klesl ještě níže do teritoria medvěda.

Náladu na trhu ovlivňuje řada negativních fundamentů – jde zejména o velmi nepříjemně rostoucí inflaci, kterou se centrální banky snaží brzdit přísným zvyšovaným úrokových sazeb (což však trhy většinou nemají rádi), problémy s dodavatelskými řetězci, lockdowny v Číně, hrozba potravinové krize pro válku na Ukrajině a samozřejmě samotné boje po ruské invazi na východě Evropy. To vše vyúsťuje do stále častějšího zmiňování příchodu recese v USA a Evropě.

Kryptotrh neumí tyto negativní fundamenty ignorovat a Bitcoin zatím, minimálně z krátkodobého hlediska, nedokáže fungovat jako inflační hedge, za který ho potenciálně směrem do budoucna považují mnozí fanoušci této kryptoměny.

Trhu s digitálními aktivy v posledních 3 měsících však kromě zmiňovaných globálních problémů nepřispěly ani další negativní zprávy od kolapsu kryptoměny LUNA a s ní souvisejícího stablecoinu UST, přes vážné problémy lending platformy Celsius, které mohou vyvrcholit bankrotem, až po propouštění u mnoha kryptoburz Coinbase, Gemini, Crypto.com, Bitpanda či BlockFi.

Propouštění se však stejně tak netýkají jen sektoru kryptomen, což demonstruje následující graf.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.