Connect with us

Analýzy

Bitcoin v březnu 2020 a v květnu 2022 – podobnosti a důležité rozdíly

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Když Bitcoin (BTC) 12. března klesl z ceny 8000 USD až k ceně 4800 USD a následně 13. března 2020 až k ceně 3 600 USD, mnozí investoři zůstali v šoku.

Tento propad bitcoinu však nesouvisel s jeho samotnými fundamenty – byl důsledkem spekulativního přístupu mnoha investorů k BTC v kombinaci s obrovskými výplachy na běžných akciových trzích, když západ přiznal, že pandemie koronaviru již není problémem jen v Číně.

Zpětně s odstupem času už víme, že daný okamžik byl ideální příležitostí pro koupi BTC, protože už začátkem května 2020 se obchodoval za více než 10 tisíc dolarů a koncem listopadu téhož roku překonal historická maxima dosažená 17. března 2017, kdy se dostal poprvé v historii nad cenu 20 tisíc dolarů.

Dnes o přibližně 2 roky a 2 měsíce později stojí BTC přibližně 30 000 USD, tedy téměř 10násobek nejnižší ceny v březnu 2020, nebo o 340% více, pokud bychom brali jako směrodatnou cenu BTC před pádem trhů v březnu 2020 – tedy tu , za kterou se prodával 1. března 2020 – cca 8500 USD a upozornil na ni níže například i Anthony Pompliano. Současná cena BTC je pro ucelení celého obrazu vzdálena zhruba 56% od historických maxim dosažených 10. listopadu 2021 na úrovni 69 000 USD.

Současný propad ceny BTC od jeho cen od úvodu letošního roku mnozí srovnávají právě s jeho propadem z března 2020 doufaje, že nyní se může opakovat stejný scénář, protože oba pády jsou poháněny důležitými externími fundamenty:

  • V roce 2020 šlo o pád globálních trhů pro pandemii Covid-19
  • V roce 2022 jde o propad globálních trhů kvůli zpřísňující se monetární politice centrálních bank, zvyšování úrokových sazeb, rostoucí inflaci a geopolitické nejistotě v souvislosti s válkou na Ukrajině. V určitých ohledech to může být opravdu podobné, ale některé technické a fundamentální důvody tyto podobnosti vyvracejí.

Pokud jde o čísla, mohlo by vás nejprve zaujmout:

  • Bitcoin před pádem v březnu 2020 nebyl na historických maximech – pokud by se zohledňovalo ATH, tak by se měla brát v úvahu cena $20 000 dosažená 17. prosince 2017 – tím pádem by šlo v březnu 2020 o pokles od ATH až o 81%, zatímco teď je BTC od ATH jen 56%
  • Pokud by se brala v úvahu cena před srovnávanými propady – tedy 1. března 2020, resp. 2. ledna 2022 (pro snažší srovnání s letošními propady globálních trhů), BTC v březnu 2020 padl o 58%, zatímco nyní od úvodu roku 2022 jen o 26%

Z těchto čísel lze vyčíst, že Bitcoin je stále náchylný na globální situaci na trzích, ale na rozdíl od roku 2020 mnohem méně. Důležitým ukazatelem je aktuální propad nejsledovanějšího technologického indexu Nasdaq, který se od 2. ledna 2022 propadl již o 27% – tedy dokonce ještě výrazněji než v roce 2020, kdy platilo, že BTC padl mnohem výrazněji, než akciové trhy.

K tomu se jistě hodí doplnit, že současný propad Nasdaq je výraznější, než po splasknutí dot-com bubliny, po vypuknutí pandemie koronaviru či po vypuknutí finanční krize v roce 2008 – jde až o ztrátu 7,6 bilionů dolarů. Více k tomu doplňuje tato infografika:

Při této informaci je tedy třeba brát v úvahu, že:

  • Bitcoin klesl v letošním roce výrazně méně, než v březnu 2020, ačkoli Nasdaq padl výrazně více, než v březnu 2020
  • Bitcoin je na téměř 10násobně vyšší ceně, než v březnu 2020 v době jeho největšího propadu, resp. o 340% v plusu v porovnání s jeho cenou před propadem v březnu 2020

Nahoru to už nepůjde tak snadno

Čísla popsaná výše naznačují, že Bitcoin se stal za posledních 26 měsíců významnějším a stabilnějším aktivem, ačkoli je stále mimořádně náchylný na turbulence na globálních trzích. Zároveň je však nutno uvědomit si, že z fundamentálního hlediska je trh v úplně jiné situaci než v březnu 2020.

V březnu 2020 totiž centrální banky v čele s FEDem zavelely k mimořádně uvolněné monetární politice a bezprecedentnímu kvantitativnímu uvolňování (QE) – tedy zjednodušeně řečeno tištění nových peněz. To přispělo k velkému nafouknutí akciových trhů a následně i k růstu ceny BTC, protože mnozí rizikoví investoři považovali i BTC za podobný typ velké investiční příležitosti.

V květnu 2022 je situace zcela odlišná – vysoká inflace, k níž přispělo i zmiňované tištění peněz, nyní nutí centrální banky v čele s FEDem jednat úplně jinak – FED již utáhl kohoutky (skončil s QE) a zároveň zvyšuje úrokové sazby. Jinak řečeno na rozdíl od března 2020 neproudí do trhu žádné nové peníze – právě naopak, cílem FEDu je ochlazení ekonomiky, aby se ceny stabilizovaly. Nasdaq, S&p500 a ani Bitcoin tak nemají zdaleka takové podmínky pro růst, jaké měly v březnu 2020.

Z tohoto pohledu je tedy situace v březnu 2020 a v květnu 2022 diametrálně odlišná. Jenže i Bitcoin je v jiné pozici – je mnohem odolnější. Spoléhat se tedy na to, že se zopakuje stejný scénář jako v březnu 2020 zřejmě nemá pevné základy, ale na druhou stranu vypadá to tak, že Bitcoin je dnes již respektovanějším investičním aktivem, než byl v březnu 2020, kdy byl především spekulativním aktivem s velkým upside potenciálem. Cílem těchto informací je tedy nabídnout názor, že hodnotit předchozí pohyby ceny BTC při vyhodnocování dalšího vývoje ceny BTC nemá základy v tom, že podmínky jsou dnes úplně jiné než byly tehdy.

Upozorňujeme, že obsah článku nelze vnímat jako investiční radu.

Zdroj: Autor, Twitter

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.