Connect with us

Bitcoin

Bitcoin zákonným platidlem na Ukrajině již v roce 2023?

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Ruský finanční expert profesor Vyacheslav Evgenyev v rozhovoru pro portál CityAM.com uvedl, že Ukrajina má v plánu udělat z Bitcoinu zákonné platidlo podobným způsobem, jako to nedávno udělal středoamerický stát El Salvador.

Finanční expert z Ruska dospěl k tomuto názoru na základě posledních kroků vlády prezidenta Volodymyra Zelenskyho, který je podle něj podobným progresivním typem prezidenta jako Salvadorský lídr Nayib Bukele. Ke 43-leté hlavě Ukrajiny také poznamenal, že je absolutně zřejmý jeho pozitivní vztah ke kryptoměnám.

Této skutečnosti mohou nahrávat i zprávy z minulého týdne, kdy jsme vás informovali, že ukrajinský zákon o kryptoměnách již prošel parlamentem a po optimalizacích, které se týkají daní, by měl v dohledné době zamířit na podpis právě Zelenskymu.

Přečtěte si také: Zahraniční investoři nebudou v El Salvador platit daň ze zisku z Bitcoinu

Zelenskyj prý podniká směrem k BTC konkrétní kroky

Profesor Vyacheslav Evgenyev pro City uvedl, že lídr Ukrajiny byl minulý týden v americké Kalifornii, kde cestoval po Silicon Valley, aby zkoumal potenciální možnosti bezpečné úschovy kryptoměn. Evgenyev následně konstatoval, že Ukrajina má plán udělat z Bitcoinu vedle ukrajinské hřívy zákonné platidlo už do roku 2023.

,,Ukrajina je pro takový plán přirozeně vhodná. Lidé na Ukrajině jsou nejen že připraveni na finanční revoluci, ale jsou na to také zvyklí a očekávají to. Mají mladou populaci, která touží vystěhovat za ze stínu svého hlučného souseda (Ruska) a otřást se z finanční řetězu, která ji tolik let omezovala. Ruský vliv nakonec může vést k tomu, že bude palivem pro potřebné motory úspěchu,“ tvrdí.

Ruský profesor následně poukázal na to, že kryptoměny jsou na Ukrajině už samy o sobě populární a země má co nabídnout i v oblasti těžby Bitcoinu. ,,Má jednu z nejrozmanitějších energetických sítí na světě a má záviděníhodný uhlíkový offset, který by mohl přitáhnout tisíce těžařů.“

,,Když k tomu přidáte prezidenta, který je stejně kovaný jako Bukele, mladou populaci a velkou touhu po změně, máte vzorec, který by velmi snadno mohl být velmi úspěšný a rychlý,“ doplnil.

Evgeynev rovněž naznačil, že Zelenskyj a Bukele byli ohledně Bitcoinu v přímém kontaktu. ,,Neustále diskutovali, sdíleli nápady, plány a myšlenky o budoucí finanční situaci svých národů. Ve stejné době jako byl Zelenykyj minulý týden v USA se největší ukrajinské finanční mozky nacházely v El Salvadoru a velmi detailně sledovali jejich finanční infrastrukturu, aby ji uměli použít pro výchozí bod jejich ukrajinského plánu.“

Profesor následně zopakoval, že dokončení celého plánu může trvat méně než dva roky a to bez ohledu, zda získá mezinárodní pomoc, nebo ne. K tomu se hodí doplnit, že El Salvadoru Světová banka ve spojení s Bitcoinem pomoc odmítla.

Ačkoli vyjádření ruského finančního experta zatím nelze potvrdit ani vyvrátit, všimlo si jich několik předních postav bitcoinového světa včetně Alexa Gladsteina, šéfa Human Rights Foundation, který patří k populárním bitcoinovým speakerům a novinářům. On sám navštívil El Salvador, když se tato země rozhodla Bitcoin uzákonit jako platidlo, přičemž poukazoval na potenciál tohoto kroku v souvislosti s převody, ale i rizika týkající se vládní kryptopeněženky Chivo. Gladstein informaci týkající se Ukrajiny nijak nedementoval, no doplnil, že ukrajinská vláda už mezitím naznačila využití svých zdrojů z jaderných elektráren právě pro těžbu Bitcoinu, co hraje ve prospěch této spekulace.

Ukrajinci mají kryptoměny rádi

Už minulý týden jsme konstatovali, že kryptoměny jsou na Ukrajině zvláště oblíbené. Potvrzují to i data analytické platformy Chainalysis, které označují tuto velkou evropskou zem za jednu z nejvíce crypto-friendly zemí vůbec. Jen za minulý rok investovali do digitálních aktiv Ukrajinci více než 8,2 miliardy dolarů.

Důležité je poznamenat, že kryptoměny jsou i součástí investičních portfolií vládních představitelů a množství státních zaměstnanců. Průzkum OpenDataBot zjistil, že ukrajinští veřejní funkcionáři vlastnili v dubnu tohoto roku více než 45 352 BTC. Šlo o více než 700 tisíc lidí, mezi nimiž měli být i členové vlády či starostové různých ukrajinských měst.

Na přiloženém tweetu od Alexa Gladstein můžete vidět seznam největších známých ukrajinských „bitcoinových velryb“ z řad politiků.

https://twitter.com/gladstein/status/1437245183578443779

zdroj: www.cityam.com, kryptonovinky.sk

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne