Connect with us

Analýzy

Bude cena Terra (LUNA) následovat vývoj na ATOMu?

Zveřejněno

Terra
Terra

Pro dnešní analýzu, kterou vydáváme ve spolupráci s Crypto Kingdom, si komunita CK odhlasovala kryptoměnu Terra (LUNA). Ta je v současnosti jednou z těch rozhodně nejvíce trendujících kryptoměn. Proto se na ni tradičně podíváme jak z pohledu technické analýzy, tak z pohledu fundamentu.

Co je to Terra (LUNA)?

Terra představuje zajímavý platformový blockchain a stejnojmennou kryptoměnu (LUNA). To znamená, že se jedná o další konkurenci Etherea, kdy její blockchain nabízí možnost využívání smart kontraktů, decentralizovaných aplikací i nativních tokenů. Mimo to se snaží vyřešit problémy Etherea typu škálovatelnosti či výše poplatků, kdy k tomu využívá např. svůj mechanismus konsenzu s názvem Delegated Proof of Stake, či protokolem stanovenou maximální výši poplatku. Od Etherea a spousty jeho konkurentů se také liší tím, že byla vytvořena na základě CosmosSDK.

Terra a stablecoiny

To však ani v nejmenším nejsou jediné rozdíly, protože Terra nabízí unikátní systém pro algoritmické stablecoiny. Právě ten je rozhodně tím nejdůležitějším katalyzátorem pro růst ceny. V současnosti je totiž o stablecoiny obrovský zájem a Terra z tohoto zájmu značně těží. Cena stablecoinů na Terra blockchainu totiž není jištěna rezervou v podobě např. dolarů, dluhopisů atd., jak je tomu u tradičních stablecoinů zvykem. Jištění zde totiž představuje právě předem známý algoritmus. Ten využívá množství arbitráží. Pokud poté roste zájem o daný stablecoin, Terra emituje další stablecoiny při nákupu za LUNA, které jsou poté spáleny. Naopak při snížení zájmu (a poklesu ceny UST pod 1 dolar) by byly UST páleny a byly by emitovány nové LUNA coiny.

Z toho také zároveň plyne nejvyšší současné riziko Terra ekosystému, kdy by tzv. ‚bank run‘ (vystoupení z UST značnou částí lidí) na UST znamenal i masivní pokles na ceně Terra. Pokud však bude zájem o UST, které v současnosti nabízí jedny z nejzajímavějších příležitostí k úročení, bude trvat, máme tu jasný katalyzátor pro pokračování růstu ceny.

Co nového na LUNA?

Nejdůležitější novinky na Terra se jistě pojí právě se stablecoiny na jejím blockchainu. I proto mezi věci, které stojí za to sledovat, řadíme na první místa informace o doplnění rezerv na Anchor Protocolu a vytvoření dalších rezervních fondů. V současnosti již Terra získala financování od několika fondů ve výši 1 miliardy dolarů na to, aby vytvořila rezervy pro jejich stablecoin. Ty navíc nebude držet jen v LUNA, ale zejména v bitcoinu, a potažmo některých stablecoinech či jiných velkých kryptoměnách. V případě, že by tak nastala negativní situace např. na UST, tak by bylo z čeho ji narovnat i bez nutnosti masivních výprodejů na LUNA. Zakladatel Terra navíc oznámil, že by tyto rezervy chtěl dostat až na 10 miliard dolarů zejména v BTC, a že se již pracuje na jejich vytvoření.

Mimo to jsme mohli sledovat zvýšený zájem burz o Terra ekosystém, kdy např. FTX přidalo podporu pro tuto síť (s čímž se pojí např. výběry přímo na blockchainu Terra atd.). Dále byla LUNA zalistována na několika menších burzách. Poté je také zajímavé sledovat obrovský růst DeFi (zase spojený se stablecoiny) na Terra, kdy za poslední měsíc vzrostla uzamčená hodnota v DeFi na síti Terra o 68 % (podle webu DeFiLlama).

Kdy nakupovat Terra (LUNA)?

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto textu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

V současnosti jsme na ceně Terra poměrně vysoko k tomu, abychom v Crypto Kingdom přemýšleli nad swingovými obchody. Vidíme zde ale podobný graf na páru s USDT, jako má Cosmos (ATOM). Na tom jsme mohli vidět útok na nová cenová maxima, ale po vytvoření dvojitého vrcholu přišel na ceně propad. Se situací navíc může zamávat vývoj ceny bitcoinu a celkové světové situace. Pokud by tak bitcoin neletěl přímo prudce nahoru, a pohyboval by se stále v současných hranicích, vidíme za pravděpodobný návrat LUNA k hodnotám okolo 60 USD, kde vidíme zajímavé příležitosti k dokoupení.

Autor analýzy

Ivo Čechman
Ivo je dlouhodobým nadšencem do kryptoměn, ve kterých se pohybuje již dlouhá léta. Znát jej můžete zejména z obsahu Crypto Kingdom, kde již od roku 2018 připravuje zejména vzdělávací obsah a fundamentální analýzy na delší časový horizont.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.