Kolumbie, která je nechvalně známá výrobou a exportem kokainu, by se mohla podle místního levicového politika Gustava Petra namísto toho ve světě raději zviditelnit ekologickou těžbou Bitcoinu.
Gustavo Petro retweetl status prezidenta El Salvadoru Naiyba Bukeleho, který minulý týden v pátek oznámil, že jeho země úspěšně odstartovala těžbu Bitcoinu za pomoci zelené energie z místních vulkánů. Petro k jeho tweetu doplnil: ,,Co kdyby pobřeží Tichého oceánu využilo vodopády západních hor a všechnu tuto energii využila na těžbu kryptoměn namísto výroby kokainu?“
Vyjádření kolumbijského politika byly trochu matoucí, ale analytik latinskoamerické energetické politiky Wesley Tomaselli pro portál decrypt zhodnotil, že z jeho slov je zřejmé, že by Kolumbie mohla mít zájem využívat svou obnovitelnou zelenou energii na těžbu kryptoměn.
,,Má pravdu v tom, že Kolumbie má pro těžbu Bitcoinu velký potenciál, protože asi tři čtvrtiny její výroby elektřiny pochází z vodní energie. Problém je v tom, že Petro zřejmě prodává těžbu Bitcoinu jako alternativní model pro rozvoj země vedle pěstování koky a exportu kokainu. To se nepodaří pokud Petro nemá kouzelnou hůlku.“
OSN uvádí, že Kolumbie je nadále největším producentem kokainu na světě a na tichomořském pobřeží se pěstuje velké množství koky – základní složky pro výrobu drog. Tichomořské prostředí je však zároveň ideálním zdrojem zelené energie pro drsnou horskou geografii a říční systémy.
Megaprojekty, které by se v této oblasti budovaly, hoc i pro těžbu kryptoměn, by však mohly čelit odporu ekologů, které budování továren v této oblasti považují za škodlivé pro místní komunity a přírodní ekosystémy.
zdroj: decrypt.co