Connect with us

Ethereum

Budoucnost mixéru Tornado Cash je otazníkem – zablokováno má i komunitní sítě

Zveřejněno

otázka
Zdroj: Unsplash.com

Budoucnost populárního mixéru kryptoměn na blockchainu Ethereum s názvem Tornado Cash je velmi nejistá, jelikož čerstvé zprávy naznačují, že jeho ekosystém je podkopáván po zavedení přísných regulačních sankcí ze všech možných stran.

Problémy nastaly zhruba dva týdny dozadu, kdy se adresy spojené s Tornado Cash, nástrojem, který umožňuje zamlžování historie kryptoměnových transakcí na ETH blockchainu, ocitly na sankčním seznamu Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí Spojených států amerických. Regulátor zároveň upozornil, že používání Tornado Cash je pro Američany a americké firmy zakázáno pod hrozbou vysokých pokut a víceleté vazby (10 až 30 let).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V reakci na toto sdělení začaly mnohé subjekty přistupovat ke krokům, v jejichž rámci se snažily přerušit vazby s tímto protokolem. Nejzvučnějším příkladem bylo rozhodnutí emitenta stablecoinu USDC společnosti Circle zmrazit minimálně 75 000 USDC spojených se 44 adresami spojovanými s Tornado Cash.

K omezujícím krokům však přistoupili i dYdX, který oznámil, že zablokoval účty některých uživatelů, kteří disponovali prostředky spojovanými s Tornado Cash či Alchemy a Infura.io, které zablokovaly vzdálené požadavky na volání procedur do protokolu. V Nizozemsku byl mezitím zatčen vývojář, který měl být údajně zapojen do prání špinavých peněz prostřednictvím tohoto mixéru.

Zajímavé je, že k sankcím přistoupily nejen platformy, které zacházely s finančními zdroji (Circle, Alchemy, Infura…) ale i vydavatelé platforem, skrze které tvůrci a komunita Tornado Cash jen komunikují. Například tvůrce protokolu Roman Semenov oznámil, že GitHub pozastavil jeho účet a Discord zase uzavřel komunikační kanál Tornado Cash.

Zablokování Discord kanálu Tornado Cash je obzvláště zvláštní, protože jde jen o komunikační software, na které se sankce tohoto druhou dříve nezaměřovaly.

,,Vůbec poprvé vláda USA kriminalizovala interakci se softwarem,“ komentoval tento krok Omid Lalekan, profesor z Columbia Business School, který se specializuje na výuku o kryptoměnách a blockchain technologii. ,,Je to velký odklon od jejich tradičních dekretů o sankcích vůči lidem, společnostem a vládám. Existují důkazy, že dotyčný projekt skutečně použili hackeři k zamlžování svých finančních prostředků, ale existovalo pro něj i mnoho legitimních použití.“

Přestože Tornado Cash mohl být používán k nelegální činnosti ve snaze zamlžovat stopy při praní špinavých peněz, zakladatel Ethereum Vitalik Buterin upozornil, že měl i mnoho pozitivních využití. On sám ho například použil k tomu, aby ochránil soukromí dárců, kteří skrze něj zasílali finanční dary na podporu Ukrajině po vypuknutí války.

K tématu se vyjádřil i tvz. „Mr. Wonderful“, Kevin O’Leary, který konstatoval, že sankce vůči Tornado Cash podporuje, protože jsou znakem nevyspělosti kryptotrhu, který nebude atraktivní pro institucionální peníze, dokud budou kryptoměny spojovány s rebelií a „kovboji“. Jeho tvrzení se však setkala s ostrou kritikou mnoha vývojářů a fanoušků decentralizace, kteří podporují soukromí a decentralizaci.

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.