Connect with us

Cardano

Cardano (ADA) by mělo brzy lépe škálovat. Spouští se odpočet do hardforku Vasil

Zveřejněno

Cardano
Zdroj: Unsplash.com

Vývojářský tým společnosti Input Output (IOHK), který má na starosti technologické řešení kryptoměny Cardano (ADA), předložil návrh na aktualizaci sítě o hardfork Vasil, čímž se odstartoval odpočet pro upgrade této sítě.

Upgrade má přinést do blockchainu Cardano „významná vylepšení spojená s výkonem s schopnostmi“, přičemž Input Output jej popisuje jako největší upgrade Cardano k dnešnímu dni. Ve zkratce by měl vylepšit propustnost transakcí, zvýšit výkon blockchainu a skriptů pro vývojáře a snížit náklady na transakce.

Jednou z nejvýznamnějších aktualizací, na kterou Input Output poukázal, je implementace „difuzního potrubí“, které je zaměřeno na zlepšení škálovatelnosti blockchainu pro decentralizované aplikace (Dapps). Aktualizace umožní rychlejší vytváření bloků, protože mohou být přenášeny bez úplné validace.

https://twitter.com/InputOutputHK/status/1541800451460431872

Hardfork Vasil se měl původně dostat na mainnet Cardano již 29. června, ale vývojáři ho odložili o měsíc později, aby měli více času na opravu zbývajících menších chyb a opětovnou kontrolu. Půjde-li vše hladce, upgrade testnetu proběhne 3. července, s tím, že Vasil se dostane na mainnet, tedy hlavní síť této kryptoměny, koncem července (přesné datum zatím nebylo specifikováno). Vývojáři však předem upozornili, že potřebují minimálně čtyři týdny, aby měli dost času na testování a že hardfork na mainnetu se děje „až se budou všichni cítit komfortně a budou připraveni.“

Vasil je dlouho očekávanou aktualizací Cardano, která má přispět k širší adopci decentralizovaných aplikací a DeFi protokolů na tomto smartchainu. Na Cardano se sice už dají od hardforku Alonzo v září 2021 psát smart kontrakty, ale zatím se v porovnání s konkurenčními řešeními na jiných smartchainech netěší až tak velké oblibě, což demonstrují zejména data o TVL (total value locked, tedy uzamčené hodnoty DeFi protokolů). Podle platformy DeFi Llama je na Cardano rozjeto stále jen 11 plně funkčních a používaných Dapps.

Reálné číslo aplikací fungujících na Cardano je sice ve skutečnosti o něco vyšší a mnohé projekty jsou ve fázích dokončování, ale limitují je právě problémy s horší propustností transakcí. A právě proto se čeká na Vasil, který by mohl přispět k tomu, aby byl uživatelský zážitek při aplikacích postavených na smartchainu Cardano podobný řešením na Ethereum či Solana. Až čas však ukáže, jestli tomu tak opravdu i bude.

Cardano je aktuálně 8. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Při ceně 0,459 USD ztrácí na historickém maximu 3,09 USD až 85%, což je ovšem podobné i u Solany či Polkadotu, tedy dalších jejích konkurentů.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.