Connect with us

Kryptoměny

Celsius je na tom po úpadku opravdu špatně – co ukazují čísla ?

Zveřejněno

bolest
Zdroj: Pixabay.com

Problémová kryptoměnová lending platforma Celsius, která 14. června oznámila bankrot ve státě New York podle kapitoly 11, musela odhalit detaily svého účetnictví, které bohužel nevěstí nic dobrého.

Celsius v prohlášení o úpadku společnosti odhalil několik nepříjemných překvapení souvisejících s jejím podnikáním včetně deficitu 1,2 miliardy dolarů vytvořeného převážně v důsledku uživatelských vkladů.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dokument, který podepsal CEO Celsius Alex Mashinsky odhadil, že firma drží aktiva v hodnotě kolem 4,3 miliardy dolarů oproti 5,5 miliardám USD v pasivech, což představuje schodek 1,2 miliardy USD.

Vklady uživatelů tvořily většinu pasiv v hodnotě 4,72 miliardy USD, zatímco aktiva firmy zahrnují tokeny CEL jako aktiva v hodnotě 600 milionů USD, těžební aktiva v hodnotě 720 milionů USD a také 1,75 miliardy USD v jiných kryptoměnách.

Strana aktiv je zároveň velmi diskutabilní – hodnota kryptoměny CEL , nativního tokenu této platformy, totiž výrazně klesla a podle údajů Coingecko, na které se odkazuje i portál Cointelegraph , je tržní cena těch, které má pod kontrolou Celsius , ve skutečnosti jen kolem 320 milionů dolarů. Kromě toho pro probíhající medvědí trh může snadno klesnout i cena dalších kryptoměn, které firma uvádí na straně aktiv.

Z dokumentu také vyplývá, že Celsius může přistoupit v při snaze splácet některé ze svých půjček i k prodeji bitcoinů, které vytěžil nebo teprve vytěží v rámci programu Celsius Mining. Firma přitom předpokládá, že by mohla do roku 2023 vytěžit kolem 15 000 BTC.

Výrazná kritika způsobu bankrotu

Když Celsius 14. července oznámil bankrot podle kapitoly 11, upřednostnil podle zakladatele Swan Bitcoin Coryho Klippsteina zájmy firmy před zájmy poškozených zákazníků. Pokud by totiž podal žádost v rámci “ Zákona o ochraně investorů do cenných papírů“ (SIPA), přesunul by tím aktiva firmy na zákazníky, což by jim vrátilo alespoň část jejich vkladů.

https://www.kryptonovinky.sk/celsius-vyhlasil-bankrot-podle-kapitoly-11-expert-sa-boji-ze-sa-zopakuje-scenar-mt-gox/

Podle kapitoly 11, po které sáhl podobně jako nedávno Voyager Digital (asistovala při tom stejná právnická firma) si firma nárokuje na vlastnictví veškerého majetku, zatímco podle SIPA musí firma v úpadku buď převést své účty na jinou firmu, nebo být zlikvidována a poslat finanční prostředky investorům.

Ke kritice se přidala i ekonomka a blogerka Frances Coppola, která uvedla, že zákazníci Celsius se už ke svým penězům možná nikdy nedostanou. Tvrdí, že Celsius právě udělal něco, co se nazývá také jako „stínová banka“ resp. ,,nebankovní neregulovaný finanční zprostředkovatel.“

,,Vklady v bankách nejsou ani aktiva zákazníků, natož ne aktiva pod správou. Jsou to nezajištěné úvěry v bance. Jsou to tedy závazky banky a jsou plně ohroženy bankrotem. Vkladatelé v bance nemají žádný právní nárok na vrácení svých prostředků. I když podmínky účtu říkají, že prostředky lze vybrat, kdykoli se zákazník rozhodne pro výběr, banka jej může odmítnout, pokud nemá hotovost na jeho zaplacení,“ vysvětlila a dodala, že z obchodních podmínek Celsius jasně vyplývá, že firma může zacházet s vloženými financemi zákazníky “ jak chce “ a podle jejích slov “ konkrétně říkají, že v případě bankrotu nemusí zákazníci obdržel všechny – nebo dokonce žádné ze svých peněz zpět .“

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.