Connect with us

Kryptoměny

Celsius je v problémech – platforma zamezila výběry, CEL klesl za hodinu o 70%!

Zveřejněno

bolest
Zdroj: Pixabay.com

Kryptoměnová lending platforma Celsius, která úročila kryptoměnové vklady svým zákazníkům, se dostává do vážných obtíží. Její tým v neděli večer oznámil, že pozastavují na Celsiu všechny výběry, swapy a převody. Důvodem mají být problémy s likviditou.

,,Dnes podnikáme tyto kroky, abychom Celsius dostali do lepší pozice, aby si postupem času plnil své závazky z odstoupení od smlouvy,“ vysvětlila tento šokující krok platforma Celsius skrz tiskovou zprávu zveřejněnou na webu Medium.com.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Podnikáme toto nezbytné opatření ve prospěch celé naší komunity s cílem stabilizovat likviditu a operace a zároveň podniknout kroky k zachování a ochraně aktiv. Kromě toho budou zákazníci během přestávky nadále získávat odměny v souladu s naším závazkem vůči nim.“

V reakci na toto oznámení prudce klesla důvěra v související token Celsius Network (CEL), který je za posledních 24 hodin ve ztrátě přes 37%, ale v momentě největšího propadu byl na hodinovém grafu dokonce v mínusu přibližně 70%.

Podobnost s LUNA či Bitconnect?

Situace v kombinaci s obavami investorů o jejich aktiva na platformě Celsius začíná nápadně připomínat kolaps kryptoměny Terra (LUNA) a stablecoinu UST, který nedokázal udržet svoji fixaci k americkému dolaru. Jejich hodnota posloupností dní klesla prakticky o 100%. Jiní přirovnávají dění kolem Celsiu dokonce ke známému kryptoměnovému ponziho schématu Bitconnect. V současnosti však nelze s určitostí předpovědět, zda příběh Celsius skončí stejně nechvalně jako smutný konce Luny či dokonce Bitconnectu.

Celsius vznikl v roce 2017 jako centralizovaná platforma, která umožňovala úročení kryptoměn včetně bitcoinů za velmi atraktivní procenta. Podobný obchodní model má například i BlockFi či Nexo. První problémy začala mít s regulátory až v roce 2021, kdy ji začala zkoumat Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) pro podezření, že nabízí neregistrované cenné papíry. Později musela platforma od září 2021 ukončit svůj provoz v amerických státech New Jersey, Texas, Alabama a Kentucky.

SEC později pokutovala Blockfi pokutou 100 milionů dolarů (v rámci mimosoudní dohody), ale v souvislosti s platformou Celsius se podobné zprávy dosud neobjevily. Zakladatelem platformy je Alex Mashinsky, který na Twitteru od neděle mlčí a jedinou oficiální zprávou ze strany platformy je zmiňované prohlášení na portálu Medium.

Zajímavé přitom je, že Alex Maschinsky ještě krátce před zablokováním výběrů zpochybňoval jakékoli spekulace o problémech s výběry, což dokumentují i ​​screenshoty této konverzace:

Not your keys, not your coins

Tento případ opět vykresluje rizikovost držení kryptoměn na platformách třetích stran – ať už jde o lending služby nebo burzy. Vaše kryptoměny máte pod 100% kontrolou jen tehdy, držíte-li privátní klíče (seed) v rámci tolikrát omílaného „not your keys, not your coins“ (pokud nemáte klíče, nemáte mince.) V opačném případě vždy musíte důvěřovat třetí straně, které však hrozí riziko hacku, krádeže nebo jejího samotného kolapsu.

Zdroj: decrypt.co,blog.celsius.network

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.