Connect with us

Cardano

Charles Hoskinson: Facebook není pro Cardano konkurencí (zajímavý rozhovor)

Zveřejněno

Charles Hoskinson - Cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bývalý spoluzakladatel kryptoměny Ethereum a v současnosti hlavní představitel Cardano (ADA) Charles Hoskinson byl tento týden v Izraeli, kde poskytl velmi zajímavý rozhovor týkající se pokroků tohoto nadějného projektu.

Hoskinson navštívil Izrael mimo jiné z důvodu, aby získal od místních vývojářů, jež označil za špičku, zpětnou vazbu k pokrokům Cardano v souvislosti s přechodem na dlouho očekávanou fázi Shelley, díky níž se tato platforma stane decentralizovanější než Bitcoin.

Charles během zajímavého exkluzivního rozhovoru pro Finance Magnates nejprve hovořil o tom, že Cardano právě v těchto dnech přešlo na testnet Shelley, jehož cílem je získat co nejkvalitnější zpětnou vazbu od komunity. ,,Velká část izraelských vývojářů je velmi dobrá v konstruktivním kritickém myšlení. Je to tedy skvělé místo pro testování produktů. Poprvé jsme představili programovací komunitě zcela nový model pro psaní smart kontraktů, kterému byly obětovány tři roky našeho výzkumu.“

Na setkání týmu Cardano s místními vývojáři bylo asi jen 30 či 40 lidí, ale šlo o skupinu vlivných špičkových programátorů. Právě to je podle Hoskinsona důležité.

,,Není naším úkolem postavit se a říct: ,,Jak získáme 10 milionů či 100 milionů lidí pro náš systém?“ První povinností po vytvoření platformy jako je ta naše je získat developery, aby ji používali a zjistili, co s ní mohou dělat a pak se jich zeptat: ,,Co byste chtěli vytvořit? Jaké problémy byste chtěli vyřešit?,“ uvedl Hoskinson. ,,Chceme, aby byli tito vývojáři hladoví a konkurenceschopní. Chceme, aby ráno vstávali s obrovskou touhou vyřešit velké výzvy, aby si chtěli vytvořit dobré jméno, protože čím více jsou motivováni, tím lepší je jejich práce, což vytvoří skvělý produkt. Pokud to udělají na Cardano, přivedou do Cardano více lidí. Je to jednoduché.“

Komunita je občas nespravedlivá

Charles přiznal, že ho mrzí občasná kritika na adresu jeho týmu. Byla prý velmi nespravedlivá, když šlo o téma, kdy přijde fáze Shelley. ,,Bude to tento rok. Ale je těžké přesně říct kdy. Dochází k prodlevám. Nastaly neočekávané věci. Jsou věci, které můžeme urychlit, ale vytvoření softwaru je náročná věc. Také si myslím, že komunita byla extrémně nespravedlivá při kritice našich termínů, našich dat a našich časových odhadů (Roadmap).“

Každá komunita, a platí to i o Cardano, je plná různých trollů a lidí, kteří se ji snaží destabilizovat. ,,Mrzí mě, že jsou lidé, kteří říkají, že jsme neschopní, že nevíme co děláme ..,“ přiznal. ,,Na Redditu a Twitteru je hodně lidí. Některé věci, které píší, jsou šílené. Musím říci, že jsme jedničkou pokud jde o seznamy změn provedených na GitHubu ze všech kryptoměnových projektů od roku 2018. Číslo jedna! Naše závazky jsou neuvěřitelně smysluplné. Musíme je kontrolovat několikrát. Máme solidní checklist, který musíme projít. Takže když vidíte tyto kritiky, musíte jim říct: Kluci, jsou to nové protokoly, jde o velmi sofistikované programovací jazyky a musí být bezpečné a bezchybně fungovat.“

Expanze na nové trhy

Cílem Cardano je uspět na nových trzích, kde může být tato platforma opravdu nápomocná. ,,Rozvojové trhy jsou místa, kde záleží na kryptoměnách. Když se podívám na vyspělý svět, nestarám se o to. Je to vysoce regulovaný a v mnoha případech i zmanipulovaný systém. Pokud se rozhodnu soutěžit s technologickou firmou, mohou vás vytlačit z trhu pomocí regulací,“ přiznal.

,,Následně si sednu s premiérem Gruzie a říká, že nám otevírá dveře pro podnikání. Můžeme znovu vybudovat části jejich vzdělávací infrastruktury, vytvořit nový platební systém nebo učinit systém zdravotních záznamů. Klíče od království jsou přesně tam. Jde o čtyři miliony lidí, kteří za deset nebo 20 let budou velmi hodnotnými uživateli (pro Cardano).“

(Na setkání s premiérem Gruzie Mamuka Bakhtadzem)

Podobné plány má s Cardano i v některých afrických zemích, přičemž potenciál je prakticky na celém černém kontinentu. Cardano již dosáhlo pokroky v Etiopii, Jižní Africe či Ugandě, kde komunikuje na nejvyšších státních úrovních. V Etiopii například buduje platební síť pro 6 milionů lidí v hlavním městě země Addis Abeba.

Facebook? Pro Cardano není konkurencí

Horkým tématem posledních dní je kryptoměna Libra, kterou zakládá Facebook ve spolupráci s dalšími dvěma desítkami investičních a technologických společností. Podle Charlese Hoskinsona však Libra pro Cardano nepředstavuje konkurenci.

,,Žiji v tomto trhu. A mohu vám říci, že pro vládu USA, nejmocnější entitu na světě, je těžké uskutečnit platby do Etiopie. Pokud s tím mají problém oni, jak to chce dosáhnout soukromá společnost?,“ zeptal se.

Cardano má podle Hoskinsona v těchto zemích jiné cíle. ,,Nevstupují na tento trh s tím, že se snažíme od lidí získat nějakou hodnotu (kapitál). Facebook musí přijít do zemí, o kterých mnoho neví a přesvědčit je, aby se „zotročili“ na ekonomický monopol a na oplátku jim nedají nic. Jejich jedinou výhodou je, že budou platit méně za poplatky.“

,,My tam jdeme a říkáme: Budeme přebudovávat všechny vaše systémy, takže budete mít bezplatnou registraci půdy, lepší systémy hlasování a lepší dodavatelské řetězce. Už na tom pracujeme, ale trvá to roky. Toto je trh založen na vztahu – Facebook žádné takové vztahy nemá,“ tvrdí.

,,Strávili jsme rok a půl v Etiopii jen školením malé skupinky vývojářů. Většina lidí předpokládá, že je to jednoduché. Ne, není. Museli jsme pracovat velmi tvrdě jen na podepsání smluv s Ministerstvem inovací a technologii. Ve skutečnosti v nás nevěřili, takže jsme museli získat jejich důvěru. Poté, když jsme to udělali, řekli nám, že nás mají rádi a nechají nás dělat to, na čem pracujeme.“

Práce v Gruzii, setkání s prezidentem Mongolska či vyučování etiopských žen, to vše je daleko od toho, co dělá většina generálních ředitelů ze sektoru kryptoměn.

Na závěr dostal Hoskinson otázku, co ho k tomu všemu motivuje. ,,Poprvé v historii lidstva máme možnost změnit příběh jak funguje svět tak, že ho zbavíme králů, že ho zbavíme prezidentů, zbavíme ho energetických struktur. Je to velký krok v lidské evoluci. Takže buď to budu sledovat na vedlejší koleji, chodit na ryby a užívat si mé bohatství, nebo budu toho účastníkem v první řadě a budu mít v tom nějaké slovo.“

Chcete vědět o Cardano víc? Přečtěte si náš nedávný rozhovor s odborníkem na tuto kryptoměnu Jaromírem Tesařem.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařem: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.