Connect with us

Bitcoin

Cílený útok YouTube na krypto-YouTubery nebo jen anomálie?

Zveřejněno

Dunn, Ivan, Kicom
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Zatímco většina z nás si během svátků užívá zasloužený odpočinek v kruhu našich rodin, mnozí známí krypto-YouTubeři mají za sebou dny plné nejistoty a obav o budoucnost jejich úspěšných projektů. YouTube totiž necitlivě zasáhl do jejich samotné existence.

YouTube začal s „čistkou“ videí zaměřených na kryptoměny (podle příspěvků publikovaných na Twitteru a REDD) už 23. prosince. Populární kryptoinfluencer Chris Dunn, který má přes 210 000 subscriberů, už v pondělí upozornil, že platforma odstranila všechna jeho videa, v nichž zmiňuje kryptoměny s vysvětlením, že údajně mají nebezpečný obsah. ,,Je to 10 let dělání videí, přes 200 tisíc odběratelů, přes 7 milionů vidění. Co sakra děláte chlapci z YouTube týmu?,“ zeptal se na Twitteru.

Zásah YouTube se dotkne i kanálu Ivan on Tech, který má také přes 200 000 odběratelů. ,,Toto není jen útok na kryptoměny, ale na celou naši představu o svobodě projevu,“ upozornil populární švédský YouTuber Ivan Liljeqvist, který zareagoval tím, že všechny videa nastavil dočasně do módu „soukromé „.

Seznam influencerů, kterých se zásah YouTube dotkl, byl zveřejněn na Twitteru @ crypt0news, který se tomuto tématu věnuje velmi intenzivně:

O důvodech, proč se YouTube rozhodl takovým razantním krokem zasáhnout vůči práci YouTuberů zaměřených na kryptoměny, se zatím jen spekuluje. Jakub „Kicom“ Vejmola, který je autorem nejznámějšího československého YouTube kryptokanálu Bitcoinový kanál, se domnívá, že nemuselo jít o cílený útok na obsah týkající se kryptoměn. Požádali jsme ho o vyjádření pro Kryptonovinky:

,,Z toho, co o tom zatím vím, si myslím, že to není „útok“ vedený YouTube nebe Googlem. Řada YouTuberů říká, že dostali strike nebo upozornění a částečné se k tomu hlásí komunita okolo Bitcoinu SV, která údajně reportuje jejich videa jako „lživé reklamy“ když mluví o Bitcoinu, protože dle této komunity je Bitcoin SV jediný „pravý“ Bitcoin a YouTubeři se tak dle jejich názoru dopouštějí něčeho ve smyslu klamání zákazníka. Na druhou stranu problémy nyní hlásí i YouTubeři mimo krypto komunitu a musí to souviset s nějakou chybou v YouTube algoritmu, které z minulosti již známé a není to nic nového. YouTube tím navíc již některé YouTubery kontaktoval s tím, že se tým problémem již zabývají. Může to souviset se zavádění nové COPPA směrnic která má chránit děti. Můj názor je, že YouTube ani Google opravdu v tuto chvíli úmyslu necílí na krypto-YouTubery a očekávám vyřešení této situace během jednoho týdne. Ivan on Tech a Datadash již nastavili všechna videa na soukromá do doby, než se ta situace vyřeší. Moje videa ani kanál není nijak poznamenán. Nedostal jsem strike ani upozornění. V případě nějakých automatizovaných útoků bych zřejmě zmizel mezi prvními, protože mám přímo v názvu kanálu slovo „Bitcoin“. Proto opakuji, myslím, že je to spíš anomálie „.

Výše zmíněný „tweet“ o zásahu do funkčnosti mnohých YouTube kanálů reagoval i tým YouTube, což nahrává názoru Kicoma, že možná jde jen o nedorozumění. ,,Vrháme se na to. Jdeme se na to podívat. Doufám, že se brzy podělíme o aktuální informace.“ Čerstvých informací jsme se však zatím nedočkali. YouTube dosud nereagoval ani na žádost portálu Cointelegraph o zveřejnění oficiálního stanoviska k věci.

Skeptikem je právník Jake Chervinsky, který se specializuje na právo související s kryptoměnami a blockchain technologií. ,,Tipuju, že zásah YouTube vůči kryptoobsahu má potenciálně něco s porušením zákona o cenných papírech (Securities Act § 17 (b), který vyžaduje, aby propagátoři cenných papírů zveřejnili jakoukoliv odměnu, kterou za tuto činnost dostali. Upřímně řečeno jsem překvapen, že to trvalo tak dlouho,“ napsal na Twitteru.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.