V reakci na zprávy z Pekingu z dílny Čínského finančního výboru pod záštitou Státní rady, která naznačila boj proti těžařům Bitcoinu, uskutečnila provincie Vnitřní Mongolsko další kroky směřující k omezení těžby kryptoměn v tomto regionu.
Po tom, jak jsme vás včera informovali, že některé přední čínské společnosti zabývající se těžbou Bitcoinu již plánují svůj přesun do jiných zemí, přicházejí z Číny další novinky týkající se stále nehostinného prostředí pro tento typ podnikání v nejlidnatější zemi světa.
Vnitřní Mongolsko, které ze všech čínských oblasti podniklo vůči těžařům dosud nejpřísnější kroky, totiž rozšiřuje své nařízení o nové body. Podle nejnovějších zpráv v něm vzniká jakási „černá listina“ (blacklist), která by měl odradit všechny potenciální těžaře pokračovat ve své činnosti.
Blacklist má odradit všechny
Ocitnout se na blacklistu by nechtěl zřejmě nikdo. Společnosti, ale i jedinci na něm uvedený by totiž ztratili přístup k finančním produktům, měli by zablokovanou možnost cestování, a měli by další přísná omezení. Zpráva naznačuje, že na blacklistu se mohou ocitnout i poskytovatelé cloudových služeb, internetové firmy či dokonce internetové kavárny, kde by se mohly Bitcoiny či jiné kryptoměny potají těžit. Jinak řečeno nové nařízení má za cíl demotivovat kohokoliv, kdo by chtěl ve Vnitřním Mongolsku ještě tajně pokračovat v těžbě.
Vnitřně Mongolsko dlouhodobě patřilo mezi nejpopulárnější regiony pro těžbu Bitcoinu vzhledem k tomu, že bylo ideálním zdrojem levné energie. Přísná opatření z předchozích měsíců však vytlačily většinu těžařů do jiných čínských oblastí. Nové zprávy, které přicházejí v posledních dnech však naznačují, že podobný osud může čekat i další významné čínské provincie jako jsou Sichuan či Xinjing.
Sporná budoucnost
Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda Čína plánuje kompletně omezit těžbu Bitcoin na svém území, nebo chce těžaře jen přimět, aby na svou činnost využívali primárně zelené zdroje energie, čili ne energii z uhelných dolů, která byla v případě tohoto druhu podnikání kvůli její ceně mimořádně populární, ale neekologická.
V případě Číny nadále platí, že indície vlády směrem k bitcoinovému trhu jsou častokrát těžko čitelné a v mnoha případech oficiální nařízení zdaleka nekorespondují se samotnou realitou.
zdroj: decrypt.co