Connect with us

Cardano

Co přináší na Cardano hardfork Mary? Smart kontrakty ještě ne

Zveřejněno

Cardano Mary
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptoměna Cardano má za sebou další důležitý upgrade, díky kterému se postupně stává opravdu funkčním blockchainem. Kritika tohoto projektu, která tkví zejména v pomalém dodávání slibovaných aktualizací, se tak může alespoň z části na nějaký čas zmírnit.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Nejnovější aktualizace má název Mary (podle autorky Frankeinsteina spisovatelky Mary Shelleyové) a na Cardano síti byla implementována v rámci hardforku. Mary přináší na Cardano možnost vytváření vlastních jedinečných nativních tokenů včetně NFT tokenů, čímž se začíná více podobat Ethereum, na kterém je možné vytvářet ERC-20 a ERC-721 tokeny.

Tokeny na Cardano vs. tokeny na Ethereum

Mezi nativními token, který je nyní možné vytvářet na Cardano a mezi ERC-20 či ERC-721 tokenem Ethereum je několik zásadních odlišností.

V první řadě nativní tokeny na Cardano nevyžadují psaní smart kontraktů. To znamená, že odesílání tokenů skrz Cardano síť nebude dražší, než odesílání nativního tokenu tohoto blockchainu s názvem ADA (na Ethereum jsou transakce ERC-20 dražší než samotného ETH). Absence smart kontraktů má však ještě jednu významnou výhodu – eliminuje samotné riziko špatně napsaného smart kontraktu, což by mohlo teoreticky vést i ke ztrátě držených aktiv.

Zajímavě vedle toho zní také informace, že v budoucnu by měly transakční poplatky těchto tokenů platit právě v hodnotě daných tokenů a ne skrz mince ADA. Tím by se také odlišovaly od ERC-20 tokenů, protože ty vyžadují placení poplatků v ETH (toto je však spíše otázka dalších měsíců, či let a ne aktuální stav!).

Příchodem hardforku Mary se Cardano stalo konkurencí pro Ethereum minimálně pokud jde o vytváření nových tokenů a také stále populárnějších NFT (nezaměnitelné tokeny, které mohou sloužit jako sběratelské kousky). Výhodou Cardano vedle toho je výrazně vyšší rychlost blockchainu a diametrálně nižší transakční poplatky.

Jak upozornil portál Decrypt, na nejznámějším DEX postaveném na Ethereum Uniswap byly minulý týden absurdní transakční poplatky mezi 217 USD až 286 USD za transakci.

Upgrade Mary provázela i aktualizace peněženky Daedalus Flight, která již umožňuje uživatelům testovat a integrovat tyto nativní tokeny. Na aktualizaci hlavní plné verze peněženky Deadalus s podporou nativních tokenů si však musí uživatelé ještě počkat.

Pozor, smart kontrakty ještě ne

Nutné je upozornit, že spuštění Mary neznamená příchod smart kontraktů na Cardano. Jsou to dvě odlišné věci, mezi nimiž zejména nováčci neznají rozdíl. Smart kontrakty přinese až poslední hardfork éry Goguen s názvem Alonzo. Podle IOHK a Cardano Foundation by mohl být realizován ještě v první polovině roku 2021, ale vzhledem k častému zdržení při vývoji této kryptoměnay se jako reálnější jeví až třetí či čtvrtý kvartál 2021. Až spuštění smart kontraktů bude znamenat, že Cardano je opravdu 100% připraveno konkurovat Ethereum. Dokud se tak nestane, potenciální investice do Cardano je stále založena hlavně na očekávání dodržení slibů.

Cardano vs. Ethereum

Zatímco současná tržní kapitalizace Cardano je téměř 40 miliard dolarů, Ethereum má kapitalizaci přes 180 miliard dolarů. Z tohoto pohledu tedy Cardano spíše tvrdě bojuje o svou pozici trojky na trhu, než že by reálně zvažovalo v současnosti útok na Ethereum.

Pokud jde o počty aktivních adres, na Cardano je jich podle decrypt zhruba 91 000, zatímco na Ethereum přes 760 000. Nutno však dodat, že na Cardano existuje již více než 500 000 adres, které se zapojují do stakingu mincí ADA. Je to více než 58% všech adres v jeho blockchainu.

Generální tajemník Cardano Foundation Hinrich Pfeifer tvrdí, že Cardano má v současnosti aktivních okolo 220 vývojářů a za uplynulý měsíc přijalo 37 327 zápisů do svého kódu. Ethereum ve stejnou dobu mělo 42 457 zápisů.

Je Cardano pro Ethereum konkurencí?

Z části ano, ale rozhodně ještě ne v dostatečné míře. Adopci Cardano a také její cenu stále pohánějí zejména očekávání toho, co mají vývojáři dodat. A v tom tkví i hlavní riziko celé investice. Teprve po kompletním dokončení éry Goguen a několika měsících či letech používání smart kontraktů a Proof of Stake konsenzu (ruku v ruce) se opravdu prokáže, zda vše funguje jak má.

Ethereum má naopak funkční ekosystém plný vývojářů, avšak trápí se s absurdně vysokými transakčními poplatky, které jsou vedle toho i relativně pomalé. Přechod vývojářů na centralizovaný Binance Smart Chain naznačuje, že pro Ethereum se to stává obrovským problémem. Misky vah se tedy nakonec mohou převrátit ve prospěch Cardano, avšak v tomto okamžiku stále existuje v souvislosti s Cardano značné investiční riziko.

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.