Connect with us

Ethereum

Coin Center chce, aby zásah OFAC vůči mixéru Tornado Cash posoudil soud

Zveřejněno

tornado
Zdroj: Unsplash.com

Americká právnicko-lobistická kryptoměnová organizace Coin Center se zapojila do kauzy v souvislosti s kryptomixerem Tornado Cash ve snaze vyjednat pro Američany, kteří se dostali do kontaktu s tímto protokolem. “administrativní úlevu”.

Kauza začala v momentě, kdy Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí USA známý také jako OFAC zařadil mixér Tornado Cash, který slouží k anonymizaci historie kryptoměnových transakcí na blockchainu Ethereum, na sankční seznam a varoval Američany, že interakce s Tornado Cash může vést k vysokým pokutám a několikaletému vězení. V reakci na to emitent stablecoinu USDC společnost Circle zmrazila 44 adres (spravovaly cca 75 000 USD), které měly interakci s Tornado Cash, což mohlo vést ke ztrátám i nevinných uživatelů.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tornado Cash se ocitl v pozornosti OFAC z důvodu, že jde o nástroj, který může sloužit k praní špinavých peněz. Obhájci protokolu však upozorňují, že ačkoli Tornado Cash lze pro tyto účely opravdu zneužít, v nemalé míře jde o řešení, které je využíváno i z jiných absolutně legálních důvodů.

Jerry Brito a Peter Van Valkenburgh z Coin Center proto argumentují, že OFAC zasažením vůči Tornado Cash překročil své pravomoci a chtějí, aby soud rozhodl o oprávněnosti tohoto kroku.

Z pohledu lobbistické organizace je problém zejména ve způsobu, jak OFAC přistupuje k Tornado Cash. Ten je totiž decentralizovaným protokolem, což znamená, že tvůrci tohoto nástroje nemají možnost vybrat si, komu je služba dostupná a komu ne. Jinak řečeno OFAC nemůže sankciovat Tornado Cash jako konkrétní osobu.

Z tohoto důvodu je krok OFAC vůči Tornado Cash odlišný než zařazení jiného kryptomixéra Blender.io na jeho sankční seznam, protože Blonder.io byla platforma, která opravdu byla pod kontrolou určitých jednotlivců, což lépe odpovídá definici toho, co lze sankciovat z pohledu zákona .

,,Peněžní subjekt Tornado, který pravděpodobně nasadil aplikaci Tornado Cash, má dnes nulovou kontrolu nad touto aplikací. Na rozdíl od Blenderu si Tornado Cash Entity nemůže vybrat, zda aplikace Tornado Cash povolí přístup do míchání mincí nebo ne a nemůže si vybrat, které zákazníky si vezme a které odmítne,“ vysvětluje Jarry Brito.

Celá kauza může mít proto dalekosáhlé následky pokud jde o přístup regulátorů vůči aplikacím/softwaru s otevřeným kódem. Případ zařazení Tornado Cash na sankční seznam lze totiž chápat i jako přímé sankce vůči softwaru a ne konkrétní osobě, což se dosud nikdy nestalo.

,,Zatímco typické akce OFAC pouze omezují expresivní chování (například darování peněz konkrétní islámské charitě), tato akce vysílá signál, respektive skutečně to vypadá tak, že byla použita k vyslání signálu, že určitá třída nástrojů a softwaru by neměla být používána Američany a to ani pro zcela legitimní účely.“

Zástupci Coin Center následně doplnili, že z tohoto důvodu nemusí argumenty OFAC stačit a soud by měl rozhodnout, zda byl tento zásah v pořádku, či nikoli.

Vysoké hrozby ze strany OFAC mezitím vedly k tomu, že interakci s Tornado Cash omezilo několik centralizovaných platforem– například GitHub pozastavil účet zakladatele protokolu Romana Semenova a Discord uzavřel komunitní kanál Tornado Cash. Interakci s Tornado Cash omezila také burza dYdX či platformy Alchemy a Infura.io.

https://www.kryptonovinky.sk/buducnost-mixera-tornado-cash-je-otazna-zablokovane-ma-aj-komunitne-site/

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.