Společnost Coinbase (NASDAQ:COIN) má za sebou earnings – tedy zveřejňování hospodářských výsledků za první kvartál 2022. Jelikož Coinbase je vůbec první veřejně obchodovanou kryptoměnovou burzou na světě, není překvapující, že tato událost se setkala i s velkou pozorností kryptokomunity.
Přestože earnings z pohledu výsledků nedopadly pro Coinbase vůbec lichotivě, šéf a zakladatel této společnosti Brian Armstrong během „callu“ s investory uvedl, že nikdy nebyl optimističtější, pokud jde o budoucnost firmy, než je nyní.
Coinbase během zprávy o hospodaření musela oznámit, že její tržby v prvním kvartálu 2022 klesly v porovnání se stejným obdobím v loňském roce až o 27% na 1,17 miliardy dolarů (šlo o významný pokles z 1,6 miliard USD v prvním čtvrtletí 2021) . Ve srovnání se čtvrtým kvartálem 2021 jsou výsledky ještě horší, jelikož v něm zaznamenala Coinbase tržby až 2,5 miliardy dolarů. Coinbase stejně tak klesl počet transakcí a to až o 19% v porovnání s předchozím kvartálem.
Akcie největší kryptoburzy v USA, která je vnímána i jako oblíbená brána do světa BTC pro institucionální investory, klesly včera o dalších 12,6% a v pre-market hours (mimo hlavní obchodní hodiny) se obchodují v dále velké ztrátě 16%. Už i bez toho jsou přitom v mínusu 70% od úvodu roku, zatímco BTC za stejnou dobu ztratil „jen“ 29%.
Coinbase earnings after the bell
-80% since IPO
How do they explain that Coinbase NFT has not ticked over $1m in volume since launch? pic.twitter.com/TyWhMvOT7u
— db (@tier10k) May 10, 2022
Navzdory špatným hospodářským výsledkům a obrovskému propadu cen akcií Brian Armstrong vysvětlil, že o budoucnost firmy a ekosystém kryptoměn nemá obavy:
,,K našim dveřím si razí cestu tolik zákazníků, že musíme mít všechny ruce na palubě, aby vše fungovalo, takže období propadu trhu jsou často vítanou změnou v tom smyslu, že se musíme soustředit na budování další úrovně inovací, ze kterých budeme mít užitek v dalším cyklu.“
Jsou chamtiví, když ostatní panikáři, tvrdí Armstrong
Armostong následně dodal, že Coinbase je firma, která se stává „chamtivou“ v době, kdy se ostatně bojí. Myslel to v tom smyslu, že chce tento čas věnovat získání „nových talentů“ a na přípravu dalších projektů, které posílí infrastrukturu společnosti.
Coinbase said Tuesday that it lost hundreds of millions of dollars in the first quarter, sending stock tumbling in after-hours trading https://t.co/a9UVN0ZpQK
— The Wall Street Journal (@WSJ) May 11, 2022
Pokud jde o earnings, které vypovídají o nenaplněných hospodářských cílech, dodal:
,,Širší (globální) trhy padají. Vidíme poklesy u růstových technologických aktiv a rizikových aktiv a Coinbase a kryptoměny obecně nejsou toho výjimkou. Dobrou zprávou je, že jako kryptoměnová společnost jsme přežili mnoho různých cyklů v kryptoměnách včetně velkých poklesů cen, díky kterým jsme dobře připraveni na fungování v takovém nepříznivém prostředí.“
Armostrong následně investorům připomněl prospekt, který zveřejnili před rokem, ve kterém uvedli, že volatilita trhu patří mezi možná rizika a že vize firmy je dlouhodobá. Také zmínil, že mezi oblasti, kterým se chtějí nyní věnovat, patří NFT. Firma teprve nedávno spustila beta verzi svého vlastního NFT tržiště, které však zatím výrazněji nezaujalo a má velmi daleko k tomu, aby mohlo být konkurencí například pro OpenSea.
Na závěr doplnil zajímavou statistiku, kterou bohužel nerozvedl a to je to, že až 54% aktivních uživatelů platformy činí na Coinbase aktivitu, která nesouvisí přímo s obchodováním kryptoměn.
Krypto na Coinbase není pod vaší 100% kontrolou
My doplňujeme také jeden jiný zajímavý fakt, který vyplývá z earnings. Ve zprávě, která byla během zveřejnění výsledků hospodaření zveřejněna, se uvádí, že vlády mají právo od Coinbase vyžádat kryptoměny a jiné finanční zůstatky konkrétních uživatelů, rozhodne-li se tento majetek z nějakého důvodu zmrazit nebo zabavit (konkrétně v textu je uveden osobní bankrot).
Tato informace potvrzuje, že kryptoměny mají jejich držitelé pod vlastní kontrolou POUZE v případě, že je drží na vlastních privátních peněženkách s vlastními správně chráněnými privátními klíči (seedem) a ne přímo na burzách.
Zdroj:cointelegraph.com