Connect with us

Kryptoměny

Cross-chain mosty jsou achillovou patou kryptoměn – 69% hacků vedlo právě přes ně!

Zveřejněno

most
Zdroj: Unsplash.com

Onchain analytická platforma Chainalysis, která se věnuje sledování podvodů a analýze kriminální činnosti ve světě kryptoměn, ve své nejčerstvější zprávě upozornila, že až 69% z celkové hodnoty ukradených kryptoměn v roce 2022, konkrétně 2 miliardy dolarů, bylo spojeno s útoky na různé cross-chain bridges.

Cross-chain bridges, respektive cross-chain mosty, jsou navrženy tak, aby umožnily použití kryptoměn z jednoho blockchainu na druhém – například kryptoměnu Ethereum nebo ERC-20 tokeny fungující na blockchainu Ethereum a blockchainu Solana.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tyto mosty jsou však oblíbeným terčem útočníků, protože jak čas ukazuje, mají svá mimořádně citlivá místa. Hackeři buď soustředí svou pozornost na zranitelnost smart kontraktu, který zajišťuje „konverzi“ kryptoměny z jednoho řetězce (např. Ethereum ) na druhý (např. Solana), nebo se snaží hacknout centralizované úložiště těchto finančních prostředků, pokud je převod kryptoměn z jednoho řetězce na druhý realizován tímto způsobem.

,,Bez ohledu na to, jak jsou tyto prostředky uloženy – ať už ve smart kontraktu, nebo centralizovaným správcem, stávají se cílem,“ upozorňuje Chainalysis .

Skutečnost, že mosty představují pro investory značné riziko, potvrzují i holá data. Útok na most Ronin koncem března 2022 vedl k ukradení kryptoměn v rekordní hodnotě 624 milionů dolarů – šlo o loupež tokenů Ethereum a USDC.

Nejnovějším případem úspěšného útoku na takový most je tento týdenní hack bridge s názvem Nomad, v jehož důsledku došlo k odhadovaným ztrátám investorů v částce přibližně 190 milionů dolarů. Celkově bylo však zaznamenáno v roce 2022 již 13 úspěšných útoků na takové protokoly s celkovou vyčíslenou ztrátou v podobě 2 miliard dolarů.

Odborníci tvrdí, že návrhy efektivního mostu pro převod kryptoměn z jednoho blockchainu na druhý jsou stále v počáteční fázi vývoje a že mnozí vývojáři těchto mostů nedostatečně rozumějí bezpečnostním protokolům, což znamená, že jejich projekty jsou velmi zranitelné.

Šokujícně například působí vyjádření zakladatele napadeného mostu Nomad Jamese Prestwiche, který dva týdny před útokem, v jehož důsledku došlo ke ztrátám téměř 200 milionů dolarů, přiznal, že bude trvat ještě rok nebo dva, než se dostatečně seznámí modely zabezpečení řetězců, aby bylo možné vytvořit obranu proti těmto útokům jako standard.

Útoky na tyto mosty se tak stávají nejoblíbenějším cílem hackerů, kteří je začali upřednostňovat před cílenými útoky na centralizované kryptoměnové burzy, které v zabezpečení svých aktiv udělaly ve srovnání s minulostí výrazný pokrok (neznamená to však, že jsou 100% imunní).

,,Cenným prvním krokem k vyřešení tohoto problému jako takového je, aby se extrémně přísné audity staly v oblasti DeFi zlatým standardem, a to ať už z pohledu developerů, nebo investorů, kteří je vyhodnocují. Postupem času mohou ty nejsilnější a nejbezpečnější smart kontrakty sloužit jako šablony, na kterých budou ostatní stavět,“ dodává k tématu Chainalysis.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.