Posledních sedm dní bylo pro projekty decentralizovaného financování (DeFi) katastrofálních. Polovina z tuctu největších DeFi tokenů totiž přišla o polovinu své dolarové hodnoty.
Podle analytické firmy Messari, která se věnovala tomuto tématu, je 32 z 34 DeFi trhů za poslední týden v mínusu – pouze Powerpool (CVP) a SushiSwap (SUSHI) vykázaly na týdenním grafu růst.
Mezi nejvíce zasažené trhy patří Curve s poklesem o více než 65%, Meta se ztrátou 58%, AirSwap (-51%) a bZx Network s Wrapper Nexus Mutual se ztrátou 49%.
Tento pokles vymazal mnoho zisků, které dosáhly DeFi projekty v průběhu srpna, který se vyznačoval v této kategorii kryptoměn rekordní volatiliou. Většina z nich je i z pohledu posledních 30 dní aktuálně v mínusu. Nejvíce Curve (-58%), Bancor (-57%) a Meta (-46%).
Poslední týden byl zvláště kritický pro tokeny postavené na blockchainu Ethereum. Messari upozornilo, že jen 14 tokenů z celkového počtu 178, které jsou postaveny na této platformě, zaznamenalo zisk respektive neutrpělo ztrátu. Až sedm z nich však tvoří stablecoiny, kde se můžeme bavit o zisku v rozmezí maximálně pár desetin procent. Pouze dva tokeny dosáhly dvouciferného zisku – šlo o ZB a Origintrail.
Po zveřejnění těchto informací mnoho dosavadních kritiků DeFi poukazuje na to, že DeFi bublina definitivně splaskla a předpovídají tímto projektem dokonce postupný zánik. Zřejmě však jde o ukvapené závěry.
Vysoká volatilita a obrovské ztráty jsou důkazem toho, jaký nesmírně malý je trh s DeFi a jak s ním dokáže zatřást ve srovnání s jinými trhy relativně malá hodnota. Zda však nastal právě dobrý čas na „koupi dna“, nebo se ukáže, že mnoho DeFi projektů prostě jen čerpalo z obrovského letošního hypu kolem této kategorie kryptoměn, to zřejmě netuší absolutně nikdo.
zdroj: cointelegraph.com