Connect with us

Bitcoin

Dnes je Bitcoin Pizza Day. Znáte příběh o dvou pizzách za 10 000 Bitcoinů?

Zveřejněno

Bitcoin pizza
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Víte o tom, že dnes krytokomunita slaví Bitcoin Pizza Day? Přesně před 9 lety, 22. května 2010 zaplatil programátor Laszlo Hanyecz za dvě velké pizzy z řetězce Papa John ‚s 10 000 BTC. Tehdy měli hodnotu přibližně 30 dolarů. Dnes jde o více než 79 milionů USD.

Tato platba je obecně považována za první reálný nákup nějakého produktu prostřednictvím Bitcoinu. V té době neexistoval ještě ani dva roky. Rozhodnutí Hanyecza použít v reálném světě Bitcoin, které vytěžil na svém počítači, je dodnes považováno za jeden z klíčových okamžiků v historii Bitcoinu.

Platba pochopitelně neprobíhala způsobem, že zavolal do pizzerie a Bitcoin jen tak poslal na její BTC peněženku. Musel jít na to sofistikovanější. Realizací svého nápadu zaplatit za pizzu pomocí Bitcoinu odstartoval příspěvkem na fóru Bitcointalk:

,,Zaplatím 10 000 Bitcoinů za pár pizz. Například dvě velké, takže mi něco zůstane i na zítra. Rád si nechávám něco i na později. Můžete udělat pizzu sami a přinést ji do mého domu, nebo si ji objednat z místa doručení, ale to, na co se zaměřuji, je dostat pizzu dodanou výměnou za Bitcoin,“ napsal na fóru.

Jiný uživatel fóra s přezdívkou „jercos“ se této nabídky chytil a následně na něj objednal pizzy. Transakce byla podle Bitcoin Wiki realizována přes internetový chat.

Hanyecz prý nelituje, že udělal transakci v dnes závratné hodnotě. Věří, že tím přispěl k propagaci kryptoměn a kdoví, možná by dnes o Bitcoinu vědělo mnohem méně lidí, kdyby se tak tehdy nerozhodl.

Loni zaplatil za pizzu Bitcoinem opět – nová transakce za dvě pizzy, které byly doručeny jeho příteli, však měla už hodnotu jen 0,00649 BTC (asi 67 dolarů). Transakce byla realizována přes Lightning Network s cílem podpořit tuto technologii. ,,Možná díky tomu budou nakonec prodejci pizzy ochotni provozovat vlastní Lightning Nody a budu moci realizovat platby přímo k nim,“ doufá.

Příležitost udělat si reklamu díky pizza Day využili dnes i u Binance, kde si objednali dvě pizzy z Papa John’s za jeden token Binance Coin (BNB) v hodnotě 30 dolarů. Kdoví, zda to pomůže růstu ceny této kryptoměny podobně, jako kdysi Bitcoinu.

https://twitter.com/c_ryptoengineer/status/1131087167621554176

zdroj: qz.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.