Connect with us

Kryptoměny

Do Kwon stojící za LUNA a UST: Zlomilo mi srdce, když vidím, jakou bolest způsobil můj vynález

Zveřejněno

luna
Zdroj: Unsplash.com

Do Kwon stojící za kryptoměnou Terra (LUNA) a na ni navázaný algoritmický stablecoin Terra USD (UST), které přišly o drtivou většinu své hodnoty poté, co stablecoin UST ztratil schopnost vázat svou hodnotu na hodnotu dolaru, začal opět komunikovat přes sociální sítě.

Do Kwon, který si během období „prospěchu“ užíval na Twitteru mediální slávu, byl první dny po crashi Luna a UST na této sociálních sítích netradičně neaktivní. V sobotu však několik hodin poté, co navrhl „plán obnovy ekosystému Terra“, začal opět přímo komunikovat o současné situaci s komunitou fanoušků, jak to sám napsal „jeho vynálezu“.

https://twitter.com/stablekwon/status/1525238416991891457

,,Zlomilo mi srdce, když vidím, jakou bolest vám všem způsobil můj vynález,“ napsal Do Kwon a doplnil, že v předchozích dnech strávil hodiny telefonováním s lidmi, které finančně zdevastoval depegging UST s americkým dolarem (ztráta schopnosti UST kopírovat cenu s UST).

Poznámka: Pád kryptoměn Terra (LUNA) a UST má dvojitý negativní rozměr. Neklesla totiž jen hodnota tokenu LUNA, což se ve světě kryptoměn běžně stává, ale i hodnota UST vůči dolaru, ačkoli UST měl být naprogramován tak, že vůči dolaru si vždy udrží pevnou hodnotu. Ti, kteří „zaparkovali“ své finance do UST spoléhající se na to, že hodnota UST se nemůže změnit, přišli o více než 80% svých financí. V době psaní článku má jeden UST hodnotu nižší než 20 centů.

Do Kwon a jeho tým se prvotní pád snažili řešit zmobilizováním půjčky ve výši 1,5 miliardy dolarů z rezervního fondu, ale na udržení peggingu UST s americkým dolarem to nestačilo. Cena dále klesala a kromě UST začala výrazně padat i cena LUNA. Zatímco UST má alespoň nějakou hodnotu, LUNA je od svých historických maxim vzdálena prakticky 100%. Přesto jsou však v trhu spekulanti, kteří ji nyní nakupují doufaje, že se z problémů „vyhrabe”.

Zakladatel Terra přiznal, že neexistuje způsob, jak zcela obnovit důvěru v jeho blockchain, ale navržený redistribuční plán podle něj dokáže částečně kompenzovat ztráty podporovatelů této sítě.

Navrhuje hard fork, důvěru v UST však nezachrání

Do Kwon ho představil koncem pracovního týdne a zní takto – prakticky navrhuje, aby se síť hardforkem resetovala s tím, že vznikne nově 1 miliarda tokenů LUNA – 40 % nově distribuovaných tokenů případně držitelům LUNA, kteří měli tyto tokeny před depeggingem. 40 % má připadnout držitelům UST na poměrném základě v době modernizace nové sítě. 10% by měli obdržet držitelé LUNA těsně před zastavením provozu sítě a zbývajících 10 % tokenů by mělo jít do fondu rozvoje.

Tento plán by podle něj mohl pomoci zajistit budoucnost ekosystému LUNA, který stále popisuje jako „jeden z největších a nejživějších vývojářských ekosystémů v oblasti kryptoměn, ve kterém figuruje několik nejchytřejších myslí ve světě pracujících na produktech s nejlepší UI/UX”, ale přiznává, že pravděpodobně nedokáže vyřešit ztrátu důvěry v algoritmický stablecoin UST, který selhal.

Potvrzuje to i věta v sérii jeho tweetů, kde uvedl: ,,Stále věřím, že decentralizovaná ekonomika potřebuje decentralizované peníze – ovšem je jasné, že UST v současné formě nebude těmi penězi.“

Pomoc švýcarské firmy byl hoax

V komunitě kolem této kryptoměny se mezitím řešily i zprávy, podle kterých švýcarská společnost GAM Investments investuje 3 miliardy dolarů, aby pomohla zachránit ekosystém Terra včetně stablecoinu UST. Evropský správcovský gigant však tyto fámy vyvrátil a informoval, že tisková zpráva, která kolovala internetem, byla vymyšlena včetně falešných citací generálního ředitele GAM Petra Sandersona.

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.