Představitel Evropské centrální banky (ECB) znovu vyjádřil negativní stanovisko vůči Bitcoinu (BTC) právě ve chvíli, kdy Spojené státy zvažují, zda by neměly začít vytvářet strategické rezervy tohoto digitálního aktiva.
Rezervy Bitcoinu? ECB to nevidí jako reálné
Podle Jürgena Schaafa, který je poradcem ECB, se zdá, že vytváření národních rezerv ve formě Bitcoinu je nejen riskantní, ale i zbytečné z ekonomického hlediska.
V rozhovoru pro Cointelegraph zmínil, že Bitcoin nemá žádnou ekonomickou potřebnost v kontextu rezerv centrálních bank, na rozdíl od tradičních komodit, jako jsou ropa či plyn.
Tento postoj podporuje i vyjádření Christine Lagarde, prezidentky ECB, která uvedla, že Bitcoin nebude součástí rezerv evropských centrálních bank.
Držení Bitcoinu by spíše podpořilo spekulace
Schaaf uvádí, že strategické rezervy centrálních bank zahrnují komodity, které lze využít ke stabilizaci cen v krizových dobách.
Jako příklad uvádí suverénní fondy v zemích s přebytkem platů a nízkou zadlužeností, které investují do stabilních aktiv s dlouhodobou hodnotou.
Naproti tomu Bitcoin nesplňuje kritéria těchto aktiv. Zmiňuje extrémní volatilitu Bitcoinu, rizika nelegálního využití a manipulace trhu, což podle něj z Bitcoinu dělá spíše nástroj spekulací než stabilizace.
Rezervy v kryptoměnách? ECB nesouhlasí
Dále Schaaf zmiňuje, že myšlenka diverzifikace rezerv centrálních bank pomocí kryptoměn je pro ECB nepřijatelná.
Zmiňuje, že by takové kroky mohly jen zvýšit volatilitu a vystavit centrální banky spekulativním rizikům.
„Ať už jde o Bitcoin nebo jiná digitální aktiva – rizika jsou značná a ekonomická podstata je slabá,“ dodává.
Mohou kryptoměny pomoci snižovat státní dluh?
I přes skeptický postoj ECB někteří příznivci Bitcoinu argumentují, že může pomoci vládám zvládat finanční problémy a státní dluh.
Investiční společnost VanEck naznačila, že USA by mohly během 24 let snížit dluh o 35 %, pokud by vytvořily rezervy o velikosti 1 milion BTC.
Tento názor podporuje také senátorka Cynthia Lummisová, která věří v přijetí Bitcoinu jako nástroje pro snižování amerického státního dluhu. Nicméně mnozí skeptici pochybují o schopnosti Bitcoinu skutečně vyřešit 35bilionový dluh USA.
Kryptoměny nejsou ve hře u centrálních bank
Debata o Bitcoinu jako rezervním aktivu pokračuje, ale ECB zůstává ve svých názorech pevná – kryptoměny nemají místo v rezervách centrálních bank a nejsou ekonomicky opodstatněné.
Zatímco Bitcoin si získal popularitu jako investiční nástroj, tradiční finanční instituce ho stále považují za příliš rizikový a spekulativní.
Top burzy

