Connect with us

Kryptoměny

Edward Snowden přirovnal digitální měny centrálních bank k fašistickým měnám

Zveřejněno

Lebka
Zdroj: Pexels.com

Nejznámější whistleblower Edward Snowden v reakci na článek z New York Times naznačil výrazné obavy z národních digitálních měn centrálních bank (CBDC), na kterých v různých stádiích vývoje pracuje podle MMF už zhruba polovina světových centrálních bank.

Edward Snowden se k tomuto tématu vyjádřil v reakci na článek politického ekonoma firmy Cornell Dr. Eswara Prasady, který naznačil zjevnou tendenci směrem k bezhotovostní ekonomice, která je spojena také s příchodem zmiňovaných CBDC.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

CBDC jsou digitální měny, které emitují centrální banky a mají nad nimi absolutní kontrolu. Výrazně se tím odlišují od kryptoměn typu Bitcoin, které jsou decentralizované, díky čemuž je jisté, že u nich nelze snadno upravovat pravidla.

Dr. Prasad ve svém článku pro NY Times změnil, že na vývoji CBDC intenzivně pracují země jako jsou Čína, Švédsko, Velká Británie, ale i Evropská centrální banka. V určité fázi příprav je i americký FED. Také vedle toho naznačil, že takové kryptoměny mohou být nástrojem centrálních bank v případě, že se ekonomika ocitne v těžké situaci a bude nutné uvalit zápornou úrokovou sazbu. Jelikož CBDC jsou programovatelné peníze, bylo by to opravdu možné.

Zničí úspory každého pracujícího člověka

Snowden na to navázal a upozornil, že takové digitální měny mohou být „užitečným nástrojem politiky na příležitostné zničení úspor každého pracujícího občana v zemi, pokud je neutratí dostatečně rychle.“

Zdůraznil tím na již vícekrát vyslovené obavy, že pokud se vedle CBDC postupně zruší hotovost, peníze lidí budou výhradně pod kontrolou centrálních bank. A ty následně mohou přimět lidi utrácet své úspory tak, že zavedou záporné úrokové sazby, což by znamenalo, že jejich peníze budou nejen ztrácet na hodnotě díky inflaci, ale i fakticky – bude jich totiž ubývat. Centrální banky tím jinak řečeno budou nutit lidi rychleji utrácet, jinak o peníze i tak přijdou.

Snowden označil CBDC za „zvrácení základních zásad protokolů kryptoměn – jde o krypto-fašistické měny, jejich špatná dvojčata. Jsou vysloveně navrženy tak, aby svým uživatelům upírali základní právo na vlastnictví jejich peněz. Stát bude u nich působit v roli mediačního centra každé transakce. „

Nejde jen o záporné úrokové sazby

Rizikem CBDC přitom nejsou jen záporné úrokové sazby, ale například i omezení týkající se toho, na co mohou být dané peníze použity. Naprogramovat lze i to, aby měly jen určitý čas životnosti – například, že je nutné je utratit do konce roku, jinak propadnou. Zjednodušeně řečeno takové digitální měny dávají státu absolutní moc nad penězi lidí v míře, jaká je dnes absolutně nepředstavitelná.

V CBDC vidí rizika i Kovanda

Negativně se k tématu CBDC vyjádřil skrz Twitter i český ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank, který je známým fanouškem Bitcoinu. ,,Nic není vzdálenější idejím a koncepci v pozadí #bitcoinu než digitální měny centrálních bank – CBDC. Ty představují návrat o stovky let zpět, učiní z lidí „nevolníky monetárního feudalismu“, podřízené měnové politické „šlechtě“. Je třeba je odmítnout hned v nynějším zárodku,“ tweetnul ke screenshotu jeho krátkého sloupečku na toto téma.

Závěr

Kovanda na základě uvedeného věří, že CBDC v podobě, před kterou varuje on či Edward Snowden, se nakonec nedočkáme. Je však těžké odhadnout, do jaké míry jsou tyto naděje reálné. Ze strany centrálních bank a vlád lze očekávat, že dojde k velké mediální masáži, vedle které bude běžným lidem „vysvětleno“, že takové kryptoměny jsou vlastně v jejich prospěch. Kromě toho s největší pravděpodobností půjde o dlouhodobý proces, v jehož rámci CBDC budou zprvu jen alternativou ke klasickým elektronickým penězům, které máme v bankách nebo v peněžence. Následně se však hotovost a peníze na účtech mohou postupně stát minulostí a nám zůstane „v rukou“ jen CBDC, které budeme moci používat pouze tak, jak nám to bude dovoleno.

Zdroje: Twitter, decrypt.co, Názor Kryptonovinky

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.