Connect with us

Bitcoin

El Salvador a Bitcoin: Problémy na mezinárodním trhu a odposlechy vlastních občanů?

Zveřejněno

El Salvador
Zdroj: Pexels.com

Iniciativa El Salvadoru spojená s bitcoiny může omezit přístup této země na trh se zahraničními dluhy. Upozornila na to ratingová agentura Moody’s.

Historický krok učinit z Bitcoinu zákonné platidlo a zároveň kupovat ho do státní pokladny (i když je velmi diskutabilní, kdo „salvadorske“ bitcoiny opravdu vlastní pozn.red.) představuje pro El Salvador rizika spojená s jeho přístupem na zahraniční trhy.

Analytik Moody’s Jaime Reusche v rozhovoru pro Bloomberg řekl, že „gambling“ El Salvadoru spojený s bitcoinem (aktuálně vlastní 1391 BTC) výrazně zvyšuje její rizikovost a tedy snižuje její rating.

Reusche naznačil, že čím více bude El Salvador investovat do Bitcoinu, tím se bude jeho rating snižovat, protože jeho schopnost splácet dluhy bude více závislá na vývoji ceny BTC, tedy aktiva známého svou vysokou volatilitou.

Zároveň se vyjádřil i k takzvaným bitcoinovým dluhopisům (Volcano Bonds) v hodnotě 1 miliardy dolarů, které chce El Salvador vydat, aby skrze ně financoval začátek výstavby projektu Bitcoin City. Tyto dluhopisy mohou podle Reuscheho omezit jeho přístup na zahraniční trhy s dluhopisy.

Tato tvrzení však nejsou pro El Salvador nijak překvapující a je nepravděpodobné, že by na základě nich země vedená prezidentem Nayibem Bukelem začala měnit svou bitcoinovou strategii. Například Mezinárodní měnový fond (MMF) v listopadu varoval El Salvador před používáním Bitcoinu jako zákonného platidla a Světová banka odmítla jeho žádost pomoci mu při implementaci zákona o Bitcoinu.

Kontroverzní prezident Bukele

Zatímco pro mnohé bitcoinery mohou být kroky El Salvadoru spojené s Bitcoinem sympatické, v neprospěch celé věci hraje pověst kontroverzního prezidenta Nayiba Bukeleho. Ten sám sebe ironicky označil za „nejlepšího diktátora na světě“, ale smutné je, že ačkoli El Salvador má demokracii, Bukele dělá kroky, které opravdu nahrávají tvrzením, že je ve skutečnosti diktátor.

Magazín The Guardian před pár dny upozornil, že desítky novinářů a obhájců lidských práv v El Salvadoru bylo tajně sledováno skrze spyware zvaný jako Pegas, který v minulosti použilo již několik vlád vůči různým disidentům, reportérům, diplomatům či internetovým bezpečnostním analytikům.

Citizens Lab z University z Toronta informovala o svých nejnovějších zjištěních podle kterých spyware Pegas z dílny izraelské firmy NSO Group byl od začátku roku 2020 intenzivně využíván právě v této středoamerické zemi.

Sledováno mělo být 35 novinářů a aktivistů občanské společnosti, kteří vyšetřovali podezření o komunikaci Nayiba Buekeho s pouličními gangy El Salvadoru s cílem omezit násilí v ulicích a zajistit pro Bukeleho výraznější volební podporu.

Mluvčí prezidenta Bukeleho tato obvinění podle předpokladů odmítla a tvrdí, že žádný špionážní software v zemi použitý nikdy nebyl. Mimochodem NFO Group byla zařazena i na černou listinu USA, protože tato spywareová společnost měla jednat „v rozporu se zahraniční politikou a zájmy národní bezpečnosti USA.“

Prezident Bukele se nevyznamenal ani v únoru 2020, kdy se dostal na titulní strany mezinárodních novin poté, co do salvádorského Kongresu nahnal armádu a poslancům řekl, aby schválili půjčku na nové bezpečnostní vybavení. Poslanci sledující ozbrojené muže půjčku schválili. Bukele je předtím měl varovat, že pokud tak neučiní, za sedm dní se vrátí armáda do Kongresu opět.

Pokud jde o vyšetřování Citizens Labs z University of Toronto, John Scott-Railton, její vedoucí výzkumník a hlavní autor celé zprávy o špionáži v El Salvadoru dodal: ,,Viděl jsem mnoho případů použití Pegasu, ale to co bylo obzvláště znepokojující bylo jeho srovnávání s fyzickými hrozbami a násilným jazykem vůči médiím v Salvadoru. Toto je něco, co by vás v diktatuře možná nepřekvapilo, ale alespoň co vím, tak na papíře je El Salvador demokracií.”

Zdroj: theguardian.com, cointelegraph.com

 

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.