Connect with us

Binance Coin

Ethereum vs. Binance Smart Chain: Vysoké poplatky vs. centralizace

Zveřejněno

Ethereum Binance
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ať už chceme, nebo ne, Binance Smart Chain, který je centralizovaným blockchainem pod kontrolou burzy Binance, se stává stále větší konkurencí pro populární Ethereum (ETH), které trápí vysoké transakční poplatky.

Poplatky za transakce na nejpopulárnější smart-chain síti Ethereum stouply během včerejšího propadu trhu až na astronomických 50 dolarů, což udělalo tuto síť prakticky nepoužitelnou pro běžné převody méně solventních investorů. Ve stejnou dobu Ethereum padlo o více než 14% k současné ceně okolo 1600 dolarů.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

50 dolarů za rychlou transakci přitom není absolutní špička ledovce. Ti, co používají Ethereum blockchain v rámci defi sektoru, by si museli zaplatit za transakce ještě mnohem více.

V době psaní tohoto článku se průměrný transakční poplatek na Ethereum nachází na ceně okolo 30 dolarů, což je pochopitelně stále mimořádně mnoho. U defi, pokud používáte například nejpopulárnější decentralizovanou burzu Uniswap, byste však mohli zaplatit až poplatek někde mezi 217 až 286 dolary (podle toho, jak rychle byste chtěli mít transakci realizovanou).

Z tabulky níže vyplývá, že drahé jsou i převody ERC20 tokenů, tedy tokenů postavených na Ethereum – klidně mohly atakovat až částku 100 USD.

Tyto transakční poplatky jsou obrovskou nevýhodou Ethereum, což si uvědomuje i stále více analytiků. Známý krypto influencer Lark Davis (The Crypto Lark) konstatoval, že tuto síť si aktuálně mohou dovolit používat pouze „boháči“. No a ti, kteří do této kategorie nepatří, si prostě hledají alternativy jinde – zejména na Binance Smart Chainu.

Lark Davis proto vyzývá vývojáře Ethereum aby soustředili všechny své síly na rychlé spuštění Ethereum 2.0. Otázkou však je, do jaké míry je to vůbec možné. Nová generace Ethereum 2.0 nemůže být dokončena dříve, než se vývojáři v čele s Vitalikem Buterinem přesvědčí, že je bezpečná a funguje bezchybně. Ve hře je velmi mnoho peněz na to, aby ji bylo možné „odfláknout“.

,,Bohužel jsme v bodě, kdy je tu Ethereum 1.0. Potřebujeme co nejdříve Ethereum 2.0. Vitaliku, rozběhni to konečně. Většina běžných uživatelů je vytěsněných ze systému. Transakce na Uniswap stojí i v běžných dnech 50 dolarů, což je šílené,“ prohlásil Davis.

Ačkoli Davis volá po brzkém spuštění Ethereum 2.0, nový blockchain fungující na Proof of Stake konsensu (PoS), je zřejmě nereálné spustit dříve než v roce 2022. I to pravděpodobně bude nejdříve v jeho druhé polovině.

Binance Smart Chain stále větší konkurencí

Prohlášení o tom, že lidé přejdou od Ethereum ke konkurenci, však už nejsou jen varovným prstem. Je to realita díky existenci Binance Smart Chainu. Chytrého řešení od burzy Binance, které je silně centralizované a naplno využívá neexistenci konkurenčních decentralizovaných smart Chainů, které by již byly připraveny na 100% provoz (Polkadot či Cardano).

Data z DappRadaru ukazují, že decentralizovaná burza PancakeSwap, která běží právě na Binance Smart Chainu, se už pomalu stává populárnější než UniSwap na Ethereum. Dokonce Uniswap už předběhla v počtu jedinečných aktivních peněženek (Unique Active Wallets).

PancakeSwap je měla v době psaní článku aktivních 47,47 milionů v porovnání s Uniswap se 43,7 miliony.

Nuž a nejpopálenejší DEX na Binance Smart Chainu dobíhá UniSwap i pokud jde o objemy obchodování. Včera dosáhla objemu 665 milionů dolarů, což už není tak daleko od 1,05 miliardy USD na UniSwapu.

Podle DappRadar se kromě toho v TOP10-ce nejpopulárnějších Dapp aplikací podle počtu aktivních uživatelů (peněženek) nacházejí také další dvě z Binance Smart Chain – Autofarm a Goose Finance. Je to další důkaz toho, že projekty na blockchainu Binance se stávají pro ty postavené na Ethereum stále větší konkurencí. (Pancakeswap za posledních 7 dní zaznamenal 63% příliv nových uživatelů. Autofarm dokonce až 79%.)

Binance Smart Chain je veřejný blockchain, jehož vývoj financovala burza Binance. Vznikl v září 2020 a jeho velkou výhodou je, že je kompatibilní s aplikacemi, které jsou navrženy pro Ethereum. Má však výrazně nižší poplatky a je výrazně rychlejší. Jsou to hlavní dva důvody, proč stále více uživatelů míří právě na tento blockchain. Kromě toho zatímco u Uniswapu je hlavním tokenem UNI, v případě PancakeSwap sehrává nejdůležitější roli Binance Coin (BNB), tedy nativní token burzy Binance. To se podepsalo na jeho prudkém růstu v předešlých týdnech.

Binance Smart Chain je silně centralizovaný

Upozorňujeme, že Binance Smart Chain zdaleka není takový dokonalý, jak se může na první pohled zdát. V setu kryptoměn totiž chceme blockchainy, které jsou decentralizované a tudíž nejsou pod kontrolou jedné entity. Ethereum takovým blockchainem je, ale Binance Smart Chain fungující na Proof of Authority konsensu ne.

Pro ekosystém kryptoměn bude proto lepší, když vzniknou vůči Ethereum konkurenční projekty, které se o decentralizaci alespoň upřímně snaží. I z tohoto důvodu se bude tento rok soustředit opravdu velká pozornost na Cardano a Polkadot a dokončování jejich fází – v případě Cardano fáze Goguen (která přinese smart kontrakty) a v případě Polakdot příchodu prvních parachainů pro smart kontrakty a Defi.

Provokační tweet Zhaa?

V době, kdy se Ethereum trápí s transakčními poplatky a popularita Binance Smart Chainu roste, přilil olej do ohně i šéf burzy Binance Changpeng Zhao. Ten na Twitteru zveřejnil informaci, že burza Binance dočasně pozastavila transakce Ethereum pro vysoké poplatky. Kromě toho doplnil:

,,Existovala konspirační teorie, že Binance údajně úmyslně zvyšuje transakční poplatky Ethereum. Tak se podívejme, jestli trochu klesnou … „

https://twitter.com/cz_binance/status/1363863135304605696

To však nebylo vše. Šéf Binance známý také jako „CZ“ kromě toho tweetnul: ,,Binance Coin začínal jako ERC20 token na Ethereum, ale možná Ethereum skončí jako token na Binance Smart Chainu. Vzhledem k tomuto provokativnímu vtipu omezuji možnost komentování příspěvku.“

https://twitter.com/cz_binance/status/1363681861189267457

zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.