Connect with us

Bitcoin

Evropská unie jde přísně regulovat kryptoměny – dostane je do nevýhodné pozice?

Zveřejněno

Európska únia
Pixabay.com

Evropská unie míří k prosazení přísných regulačních omezení při používání kryptoměn. ,,Nadcházející evropský rámec politiky v oblasti kryptoaktiv bude pro kryptoměny tím, čím bylo GDPR pro soukromí,“ uvedl šéf strategického oddělení firmy Circle Dante Disparte .

Jak informuje portál Cointelegraph představitelé Evropské unie se dohodli na přelomovém zákoně, který podle nového jednotného regulačního rámce zřejmě výrazně ztíží život emitentům kryptoměn a poskytovatelům služeb.

O nových zprávách z prostředí EU informoval Stefan Berger, člen Evropského parlamentu a zpravodaj pro nařízení MiCA . Jedná se o osobu, která je pověřena podáváním zpráv o řízeních souvisejících s tímto návrhem zákona. Berger nově na twitteru uvedl, že byla uzavřena „vyvážená dohoda“, díky které se EU stala prvním kontinentem, který bude regulovat kryptoměny. Francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové digitální suverenity řekl, že tento rámec “ ukončí kryptoměnový divoký západ.“

Podle Evropské rady regulační rámec MiCA (Markets in Crypto-Assets ) bude zahrnovat pravidla, která se budou dotýkat emitentů nekrytých kryptoaktiv, stablecoinů, obchodních platforem a také kryptoměnových peněženek, na kterých jsou kryptoměny drženy.

Limity pro stablecoiny

Pokud jde o stablecoiny, regulace by mohly požadovat, aby emitenti takového typu digitálních aktiv si vytvořil dostatečně velkou likvidní rezervu. Jinak řečeno regulace by měla zabránit tomu, aby došlo ke kolapsu podobnému selhání algoritmického stablecoinu UST. Takové rezervy budou muset být „právně a provozně odděleny a izolovány“ a musí být „plně chráněny v případě platební neschopnosti.“

Zvláštností pro stablecoiny má být také denní transakční limit 200 milionů EUR, což je výrazně méně, než aktuálně dosahují denní objemy transakcí stablecoinů USDT či USDC. V případě UST dosahovaly včera objemy kolem 50 miliard dolarů a USDC kolem 5,6 miliardy USD. Tento návrh se proto zdá být pro stablecoiny buď zabíjející (v rámci EU), nebo nerealizovatelný. Otázkou také je, jak chce MiCA regulovat stablecoiny, které jsou decentralizované, tedy nemají přímého emitenta – jejich příkladem je DAI.

Burzy budou muset dostat souhlas a změnit mnohá nastavení

Pokud jde o kryptoměnové burzy a platformy podnikající s kryptoměnami, z nových nařízení bude pro ně vyplývat například přímá odpovědnost za kryptoaktiva investorů – přeložit se to dá pravděpodobně i tak, že budou zodpovědná za aktiva, která mohou investorům zmizet v případě hackerského útoku.

Tyto platformy budou rovněž povinny poskytnout whitepaper ke všem kryptoměnám, které nemají emitenta (například Bitcoin) a budou zodpovědné za jakékoli zavádějící informace. Kryptoburzy stejně tak budou muset informovat spotřebitele o rizicích spojených s investicemi do kryptoměn v rámci pravidel o férové marketingové komunikaci.

Zásadní informací je skutečnost, že takové platformy budou muset podle všeho získat na své podnikání v EU licenci respektive povolení – monitorovat je bude Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA).

Nový návrh nezahrnuje pokus o zákaz proof of work kryptoměn typu Bitcoin a nezmiňuje nezaměnitelné tokeny (NFT). Na NFT se však chce Evropská komise zaměřit v následujících 18 měsících s cílem vytvořit pro ně konkrétní legislativu.

A co nehostované peněženky?

Pokud jde o používání „nehostovaných kryptoměnových peněženek“, návrh počítá s tím, že burzy resp. jiné centralizované platformy držící kryptoměny, budou mít povinnost získat informace o držiteli takové peněženky při transakcích nad 1000 eur. Zjednodušeně řečeno pokud si pošlete z burzy na vaši privátní peněženku kryptoměnu (např. BTC) v tržní hodnotě více než 1000 eur, burza vás bude muset vyzvat, abyste tuto peněženku identifikovali.

Předběžná dohoda ještě musí být schválena Evropskou Radou a Evropským parlamentem. Teprve potom se odstartuje proces jejího formálního přijetí.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.