Connect with us

Ethereum

F2Pool měl podvádět při těžbě Ethereum – šlo o podvod, či jen o využití „mezery“?

Zveřejněno

Ethereum
Pixabay.com

Dva vědci tvrdí, že významný kryptoměnový těžební pool F2Pool našel způsob, jak manipulovat s časovými „razítky” (timestamps) těžených bloků kryptoměny Ethereum, což využíval ve svůj prospěch na úkor těžařů, kteří se chovali čestně.

S těmito obviněními popsanými ve výzkumném dokumentu přišel lektor kryptoměn Aviv Yaish a vývojář softwarových algoritmů Gilad Stern a počítačový vědec Aviv Zohar. V dokumentu uvádějí, že velký těžební pool F2Pool patřil mezi těžaře, kteří využili strategii manipulace s timestamps (časovými razítky), aby získali při těžbě ETH konkurenční výhodu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Ačkoli většina těžařských poolů produkuje relativně nenápadně vypadající bloky, F2Pool očividně nerespektuje pravidla a pro své bloky používá falešná časová razítka,“ uvedl Yiash a dodal, že F2Pool realizoval takový typ útoků na Ethereum během předchozích 2 let vícekrát. Společně s Avivem Zoharem také konstatovali, že F2Pool jednal tímto způsobem vědomě a záměrně.

Podle Yiasha a Zohara současná pravidla při těžbě Proof of Work kryptoměny Ethereum poskytují těžařům „určitou míru svobody“ při nastavování timestamps, což znamená, že při jejich nastavování mohou být vytvořeny falešné.

,,Například těžař může začít těžit blok okamžitě, ale nastavit timestamp bloku tak, aby byl ve skutečnosti 5 sekund v minulosti nebo 10 sekund v budoucnosti. Pokud bude tento timestamp v určitém rozumném rozmezí, blok bude považován za stále platný podle konsensuálních zákonů Ethereum,“ vysvětlili.

,,Při použití této strategie s využitím falešných timestamps může být takový těžař ve výhodě, protože může nahradit bloky jiného těžaře se stejnou velikostí bloku tím, že vytvoří timestamp dostatečně nízký na to, aby se zvýšila obtížnost těžby bloku,“ vysvětluje Cointelegraph.

Autoři studie uvedli, že tento problém lze vyřešit používáním spolehlivějších timestamps, nebo úplným vyhnutím se používání těchto časových razítcích při úpravách mining difficulty (obtížnosti těžby). Sami o sobě však poznamenali, že pokud Ethereum úspěšně přejde na Proof of Stake konsensus, což by se mělo stát v září, bude tento problém okamžitě vyřešen.

Na obvinění mezitím reagoval spoluzakladatel těžebního poolu F2Pool Chun Wang, který konstatoval, že jejich pool respektuje konsensus Ethereum a popírá, že by záměrně zneužíval jeho pravidel. Naznačil však, že z jejich pohledu je vše v pořádku, pokud je těžba realizována tak, jak to umožňuje samotný konsensus, čímž se de facto zbavuje odpovědnosti, protože konsensus způsobem jejich těžby neselhal.

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.