Gigant z Wall Street investiční banka JPMorgan ve svém nejnovějším bulletinu označila férovou cenu bitcoinu (BTC) na úrovni 38 000 USD, což je o 28 % více, než je jeho současná tržní cena.
,,Korekce kryptotrhu z minulého měsíce vypadá spíše jako kapitulace podobná minulému lednu a únoru a proto směrem do budoucna vidíme pro bitcoin a kryptotrhy potenciál dalšího růstu,“ stojí v poznámce analýzy JPMorgan, kterou připravil bankovní stratég Nikolas Panigirtzoglou.
Panigirtzoglou, který vypracoval stejnou analýzu i v únoru, kdy stál Bitcoin 43 000 USD, i tehdy označil za férovou cenu BTC úroveň 38 000 USD. Jinak řečeno tehdy mu přišel BTC drahý, zatímco teď ho označuje v porovnání s jeho férovou cenou za levný.
Zajímavé je, že kryptoměny v analýze JPMorgan předčily nemovitosti jako preferované „alternativní aktivum“ společně s hedžovými fondy. Jejich další potenciál růstu odůvodnil Panigirtzoglou takto:
,,Zatím existuje po kolapsu Terra jen málo důkazů o vysychání financování ze strany firem specializujících se na rizikové investice (VC). Z 25 miliard dolarů VC firem od úvodu roku šli k dnešnímu dni téměř 4 miliardy dolarů do Terra. Náš nejlepší odhad je, že financování VC bude pokračovat a dlouhý bearmarket podobný 2018/2019 bude odvrácen.“
Panigirtzoglou následně konstatoval, že pokračující financování kryptotrhu kapitálem od VC firem bude klíčové, aby se trh vyhnul delší dlouhé „kryptozimě“.
Novinky hrají tvrzením Panigirtzogloua do karet
Ve stejný den jako JPMorgan zveřejnila svoji analýzu přední VC firma Andressen Horowitz (A16Z) oznámila uzavření svého již čtvrtého kryptoměnového fondu v dosud nejvyšší sumě 4,5 miliardy dolarů. Celková částka investovaná A16Z do digitálních měn a blockchain technologie se tak vyšplhala už na více než 7,6 miliard dolarů.
Nový VC fond zaměřený na krypto startupy v časné fázi vývoje a také na projekty, které jsou již vyspělejší a prokázaly určitý druh trakce. Podle A16Z bude 1,5 miliardy dolarů použito pro již rozjeté startupy, zatímco 3 miliardy budou mít klasifikaci „rizikových investic“ do nejmladších projektů.
Andressen Horowitz při oznámení této novinky konstatoval, že navzdory současnému poklesu kryptotrhu jsou ohledně jeho budoucnosti velmi optimističtí a věří, že kryptomeny jsou stále v rané fázi své existence.
A16 poprvé vstoupila do kryptotrhu v roce 2013, kdy investovala do Coinbase. Později učinila správná rozhodnutí i při podpoře startupů jako byly Polychain Capital, OpenSea, Solana, Avalanche či Yuga Labs. V minulosti A16 odhalila velký potenciál i v dnes úspěšných projektech jako jsou Instagram či Slack.
Kromě A16Z ve středu učinila obdobné rozhodnutí i firma NGC Ventures, která spustila svůj třetí blockchainový fond se 100 miliony dolarů získanými od investorů mezi kterými byly i společnosti Babel Finance, Huobi Ventures či Nexo Ventures.
Tyto informace tak nahrávají tvrzením analytika JPMorgan Nikolase Panigirtzogloua o tom, že VC firmy mají nadále o kryptosektor velký zájem, který nepolevuje ani při poklesu cen nejznámějších kryptoměn.
CEO JPMorgan Jamie Dimon také pomalu mění názor na kryptoměny, protože v minulosti je v čele s Bitcoinem označoval za Ponziho schéma, zatímco nedávno přiznal, že mají svůj význam zejména při přeshraničních platbách. JPMorgan si dokonce už koupila svůj první pozemek v metaverse na blockchaine Decentraland – vůbec jako první velká americká banka v historii.
Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com