Connect with us

Ethereum

Flashbots vyprodukovaly 82% relay bloků – další prvek centralizace Ethereum?

Zveřejněno

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Po přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus (PoS) se stala tato kryptoměna energeticky výrazně méně náročná, ale některé indicie naznačují, že trpí na výraznější centralizaci.

Prvním častokrát zmiňovaným bodem centralizace je silná dominance validátorů Coinbase a Lido při produkci bloků. Podle Ryana Rasmussena, analytika z Bitwise Asset Management, tyto dvě entity po merge stále produkují kolem 40 % všech bloků, zatímco analytická platforma Santiment uvedla až 46 %. ,,Není ideální vidět, že více než 40% bloků se vypořádává přes dva poskytovatele, zejména jednoho, který je centralizovaným poskytovatelem služeb (Coinbase),“ poznamenal.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Druhý prvek možné centralizace Ethereum souvisí s tvz. Flashbots – serverem, který se využívá při budování bloků, což „vytváří obavy z konkrétního bodu selhání ekosystému.“

Flashboti jsou centralizovaná entita věnovaná transparentní a efektivní extrakci maximální extrahovatelné hodnoty (MEV), která funguje jako „relay“ pro doručování Ethereum bloků. Údaje z mevboost.org ukazují, že v případě Ethereum je v současnosti 6 „relays“, které vyprodukovaly od merge alespoň 1 blok – Flashbots, BloXroute Max Profit, BloXroute Ethical, BloXroute Regulated, Blocknative a Eden.

Problém je v tom, že Flashbots měl podle mevboost.org na zodpovědnost produkci více než 82% všech bloků (přes 4200) ze strany relays, které se podlily od přechodu ETH na PoS zatím na produkci přes 18% všech ETH bloků.

Tomuto tématu se věnoval i blogový příspěvek burzy BitMEX, který poukázal na potřebu naprosté představy Flashbotů. Jeho zastánci však tvrdí, že jde o systém pod kontrolou DAO (decentralizovaná autonomní organizace) a nakonec se stane zcela decentralizovaným.

Zdroj:cointelegraph.com

 

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.