Čerstvý report společnosti Coinshares naznačuje, že institucionální investoři začali upřednostňovat před Bitcoinem jiné altcoiny v čele s Ethereum (ETH), které si ukrajuje stále větší porci koláče.
Společnost Coinshares každý týden zveřejňuje výsledky nejznámějších kryptoměnových fondů, skrz které mohou instituce lehkým a regulovaným způsobem investovat do digitálních aktiv. Tato data sice nemluví o tom, kolik kryptoměn (ať už jde o BTC, ETH nebo jiné kryptoměny) nakoupily instituce přímým způsobem, ale určitě pomáhají ilustrovat celkovou náladu velkých hráčů v souvislosti s tímto sektorem.
Coinshares podrobně sleduje výsledky nejen svého vlastního fondu, ale i, jak se daří fondům Grayscale, 3iQ, 21Shares, Bitwise, ETC Issuance či Purpose.
Zájem o Ethereum roste
Silné květnové turbulence na kryptotrhu způsobily i výplach zmiňovaných fondů. Minulý týden jsme vás informovali, že instituce z nich vybraly v případě Bitcoinu až 110,9 milionu dolarů a v případě Ethereum zhruba 12,6 milionu dolarů. Šlo však o nevídaný jev, na kterém měl podíl obrovský strach na trhu po prudkém propadu cen. V onom čase „zazářilo“ Cardano, do kterého instituce navzdory propadu trhu nalily přes 10 milionů dolarů.
Čerstvá data za uplynulý týden naznačují, že zájem investorů o kryptoměny se oživil, avšak zatím nikoli o Bitcoin. V případě nejznámější kryptoměny totiž nastal další odliv kapitálu – přestože už mnohem méně výrazný „jen“ v hodnotě 4 milionů dolarů.
Naopak skvělý týden zažilo Ethereum – instituce do něj investovaly až v hodnotě 46,8 milionu dolarů. Na druhém místě byl fond vázán na koš více krypto-aktiv (11,1 milionu dolarů) a na třetím místě se umístilo Cardano (5,2 milionu dolarů). Následovaly investice do XRP (4,5 milionu USD), Polkadot (3,8 milionu USD) a Litecoin (2,4 milionu USD).
Pokud jde o Bitcoin za poslední tři týdny se ze zmiňovaných fondů odlil kapitál v celkové hodnotě až 246 milionů dolarů. Pokud se však díváme na čísla od úvodu roku – bilance je stále mimořádně pozitivní v podobě přílivu kapitálu v hodnotě 4,4 miliardy dolarů.
Posiluje pozici dvojky na trhu
Ethereum si díky zmiňovanému výraznému přílivu posílilo svou pozici dvojky v rámci kryptofondů a ukrojilo si již 27% celkového investičního koláče. Data naznačují, že zájem o něj výrazně roste, přičemž této tezi nahrává i to, že čím dál tím více etherů odchází z burz na soukromé peněženky či do smart kontraktů a Defi.
Čísla také naznačují, že na rozdíl od předešlých měsíců roste poptávka institucí po kryptoměnách „druhého“ sledu fungujících na Proof of Stake konsensu. Potvrzuje to zejména růst zájmu o kryptoměny Cardano a Polkadot, které jsou potenciální hrozbou i pro Ethereum. Na rozdíl od něj už fungují na konsensu Proof of Stake, který netrpí špatnou pověstí „konvenčních kryptoměn“.
Na Ethereum 2.0 je uzamčených již 5,2 milionu ETH
Když už zmiňujeme Proof of Stake (PoS) konsenzus, vypadá to tak, že stále více investorů Ethereum věří, že tato síť by se mohla dočkat přechodu na něj už v dohledné době. Podle čerstvých dat je totiž v smart kontraktu Ethereum 2.0 (označení pro Ethereum nové generace na Proof of Stake konsensu) uzamčených již 5,2 milionu ETH.
Tyto ethery se uzamykají v rámci tzv. beacon chainu až do momentu, kdy se Ethereum kompletně nepřesune na nový blockchain Ethereum 2.0. To povede k tomu, že Ethereum se již nebude těžit (Proof of Work) ale o bezpečnost sítě se budou starat validátoři a držitelé ETH, kteří je zapojí do stakingu.
Současné zamknutí etherů do stakingu je tedy projevem velké dlouhodobé důvěry v tento projekt. Na staking je totiž v současnosti nutné vlastnit minimálně 32 ETH a po jejich uzamčení musíte počítat s tím, že se k ním nedostanete dříve, než se spustí nová generace této kryptoměny. A to je proces, který může trvat možná ještě roky.
zdroj: medium.com, cointelegraph.com