Connect with us

Bitcoin

Institucionální poptávka po Bitcoinu se snižuje, tvrdí studie Glassnode

Zveřejněno

býk
Pixabay.com

Populární on-chain analytická platforma Glassnode v novém reportu konstatovala, že v posledním období se poptávka institucí po Bitcoinu výrazně zpomalila. Glassnode podpořila toto tvrzení tvrdými daty od Grayscale, kanadských Bitcoinů ETF a největší americké směnárny Coinbase.

Zájem o GBTC je již dlouhou dobu minimální

Nástrojem, který byl v roce 2020 pro instituce nejoblíbenější, pokud šlo o regulované investování do Bitcoinu byl Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Společnost Grayscale zároveň díky rostoucí poptávce ze strany investorů kupovala další a další BTC, až měla pod kontrolou přes 655 000 BTC. V posledních měsících však zájem o GBTC výrazně ochladl a akcie GBTC se již nějakou dobu obchodují ve slevě vůči NAV (vůči čisté hodnotě aktiv, která je vázána na podkladové BTC). To znamená, že akcie GBTC jsou levnější, než koupě samotného bitcoinu, co bylo předtím dlouhou dobu přesně naopak.

,,Hlavní hnací silou růstu ceny bitcoinu v letech 2020 a v úvodu 2021 byl příběh a realita institucionální poptávky po Bitcoinu. Jedním z největších faktorů byl jednosměrný tok mincí do GBTC od Grayscale. Obchodníci usilovali o arbitráž s vysokou prémií v roce 2020 a začátkem roku 2021,“ uvádí Glassnode. ,,Od února 2021 se však GBTC obrátil na obchodování s přetrvávající slevou a v polovině května dosáhl slevy až -21,23%, „dodává Glassnode k výraznému poklesu zájmu o GBTC, který ruku v ruce zastavil kupování dalších BTC ze strany firmy Grayscale.

Klesá i zájem o Bitcoin ETF

Zatímco v USA Bitcoin ETF ještě nebyl schváleno, v Kanadě už ano. V úvodních měsících byla po nich zároveň velmi slušná poptávka, ale i to se v posledních týdnech mění. Glassnode upozorňuje, že dvě nejpopulárnější ETF v Kanadě – od firem Purpose a 3iQ, za poslední měsíc zaznamenaly dohromady úbytek 8 037 BTC.

Největší vliv na to mají čísla od 3iQ (QBTC), kde poklesl počet spravovaných Bitcoinů o 10 483 BTC.

Generální ředitel 3iQ to však nehodnotí negativně. Odůvodňuje to tím, že investoři vybrali své zisky, což je primárním zájmem takové investice. Zároveň doplnil, že poptávka ze strany institucí neklesá a že v posledních dvou týdnech měli setkání se stovkami potenciálních nových klientů. ,,Zájem, který sledujeme, je stále skutečný a velmi významný,“ doplnil.

Zajímavé však je, že zatímco u 3iQ počet spravovaných BTC klesl, tak u Porpose za poslední měsíc stoupl o přibližně 2500 BTC a od 15. května až o 3929 BTC.

Coinbase také stagnuje

Poptávka institucí po Bitcoinu naznačovala i dlouhodobě klesající počet BTC ve zprávě Coinbase. Právě tato americká směnárna respektive burza byla totiž vnímána jako nejoblíbenější platforma pro koupi Bitcoinu americkými institucemi. Mimo jiné skrz služby Coinbase kupovala BTC i společnost Microstrategy, která vlastní již přes 105 000 BTC. Velké odlivy BTC z Coinbase jsou však také minulostí. Glassnode upozornila, že v posledním období – prakticky od květnového velkého propadu, je bilance BTC na Coinbase víceméně nezměněná. Přitom od prosince 2020 do května 2021 počet BTC ve zprávě Coinbase neustále výrazně klesal – tedy reflektoval zájem institucí.

,,Při pohledu na cenu GBTC (ve slevě vůči NAV), čistý odliv u kombinace Bitcoin ETF Purpose a QBTC a stagnujícím počtem BTC na Coinbase se zdá, že institucionální poptávka zůstává nevýrazná,“ dodává v reportu Glassnode.

zdroj: insights.glassnode.com, decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne