Zpráva agentury Reuters o tom, že Čína (opět) zakázala kryptoměny, měla nepochybně nemalý podíl na obrovském aktuálním propadu ceny Bitcoinu. Jak jsme vás však již jednou informovali, tato informace byla minimálně velmi špatně zprostředkovaná, neboť zákaz digitálních aktiv v nejlidnatější zemi světa zdaleka není novinkou. Více světla do této problematiky vlily články portálů Cointelegraph a Coindesk.
Tématu údajného „nového“ zákazu kryptoměn v Číně se věnoval v pravidelném týdenním sloupečku redaktor Cointelegraph sídlící v Šanghaji Ben Yorke. Čtenářům se v něm pokusil vysvětlit, jak to vlastně v této zemi s tím „zákazem“ opravdu funguje.
Yorke nejprve poukázal na to, že ve skutečnosti nešlo o vydání žádné nové legislativy vůči kryptoměnám, ale jen zopakování existujícího rozhodnutí z roku 2017, které bylo v roce 2018 aktualizováno o zákaz ICO projektů.
Redaktor Cointelegraphu se domnívá, že upozornění institucí blízkých čínské vládě na již existující omezující pravidla (které byly veřejnosti špatně zprostředkovány jako nová věc) jsou ve skutečnosti dobrou indikací, že kryptoměny opět rychle rostou popularitě. Jinak řečeno „Čína“ zasáhla v okamžiku, kdy se jim média věnovala možná až příliš důkladně, aby tím zpomalily tempo jejich adopce u čínské populace.
Ve skutečnosti v Číně vlastnictví kryptoměn zakázáno není. Zakázané je jen to, aby byly použity jako platidlo. Zároveň v Číně existuje jakýsi šedý trh, v jehož rámci stále existuje mnoho krypto-burz. Několik z nich dokonce mají partnerství s vládními organizacemi a pořádají různě velké akce. ,,Existuje zde velké porozumění v tom, že můžeme svobodně inovovat, pokud neporušujme zákony například v případě praní špinavých peněz či podvodů při úniku kapitálu,“ vysvětluje.
Coindesk upozornil, že agentura Reuters ve skutečnosti čerpala z oznámení tří vládě blízkých organizací – Čínské národní finanční asociace, Čínské bankovní asociace a Čínské asociace pro platby a zúčtování. Tyto tři organizace však víceméně jen zopakovaly již existující nařízení, aby tím zřejmě trochu oslabily rostoucí zájem o kryptoměny.
Mohlo jít o varovný prst
Tao Luo, který je bývalým okresním prokurátorem v Pekingu si však myslí, že mohlo jít i o varovný prst pro čínské banky a zprostředkovatele plateb, které spolupracují s kryptosektorem.
Nejmenovaný představitel americké společnosti, která má v Číně kryptoměny v hodnotě několika milionů dolarů přiznal, že regulace v Číně se zřejmě o něco zpřísnily. ,,Počet dostupných poskytovatelů služeb klesl,“ přiznal po oznámení.
Aries Wang, který je partnerem jihokorejské firmy BlockWater Capital, si myslí, že oznámení zmiňovaných čínských institucí mohlo být jakýmsi „budíčkem“ pro čínské banky. Horší dopad by na čínský trh s kryptoměnami mohlo mít oznámení Čínské centrální banky.
Wang také připomněl, že ačkoli čínské banky by oficiálně neměly nabízet žádné služby spojené s kryptoměnami, mnohé tak činí, protože „nevědí“, že nabízejí služby firmám, které s nimi podnikají. Toto by se mohlo změnit v případě přísnějších regulací.
zdroj: cointelegraph.com, coindesk.com