Connect with us

Bitcoin

Je Bitcoin neekologický? Tradiční finanční systém prý spotřebuje 56krát více energie

Zveřejněno

ekologia
Zdroj: Pixabay.com

Přestože kritici Bitcoinu (BTC) rádi upozorňují na jeho negativní vliv na přírodu, protože využívá konsensu Proof of Work, při kterém se pálí značné množství energie, nová studie od IT inženýra, kryptografa a konzultanta Michela Khazzaku ukazuje, že Bitcoin je oproti tradičnímu finančnímu systému mnohem efektivnější a zároveň šetrnější vůči přírodě.

Michel Khazzaka ve své výzkumné práci informoval, že „starý finanční systém“ spotřebuje 56krát více energie než Bitcoin. Této zprávě přidává vážnost skutečnost, že jí věnoval čtyři roky výzkumu.

,,Bitcoin Lightning a Bitcoin obecně jsou opravdu skvělá a velmi efektivní technologická řešení, která si zaslouží být přijata ve velkém měřítku. Tento vynález je dostatečně brilantní, dostatečně efektivní a dostatečně výkonný na to, aby získal masové přijetí,“ vyzdvihl Bitcoin v rozhovoru pro Cointelegraph.

Bere v úvahu průměrnou životnost zařízení pro těžbu bitcoinu i rychlost, jakou se vytvářejí nové IT materiály, Khazzaka naznačuje, že Bitcoin spotřebuje 88,95 TWh ročně, což je podstatně méně, než uvádí ve své studii Cambridge University.

Khazzaka napsal svou disertační práci o kryptografii v roce 2003 a Bitcoinu se věnuje od roku 2011, což rovněž podtrhuje jeho odbornost v dané věci. Aby však obhájil bitcoin před veřejností pokud jde o jeho energetickou náročnost, začal se detailněji věnovat spotřebě samotného bankovního sektoru. K tomu řekl, že svět „podceňuje každý aspekt bankovního sektoru“.

Podle jeho studie totiž má bankovní sektor, pokud se do procesu započte samotná tvorba peněz, jejich přeprava, spotřeba energie spojená s infrastrukturou fyzického bankovnictví atp. na svědomí spotřebu na úrovni 4 981 TWh. Při zaokrouhlení vzhůru se v sektoru „klasických plateb“ tedy ročně spotřebuje 5000 TWh, což znamená, že tradiční bankovní sektor je energeticky 56krát náročnější než Bitcoin.

Khazzaka také upozornil, že při porovnávání tradičního systému s Bitcoinem se přitom vůbec nebere v úvahu Lightning Network, jen nastupující technologie, která činí bitcoin ještě efektivnějším, rychlejším a z pohledu nákladů na transakce výrazně levnějším – ale zároveň i ekologičtějším. ,,Lightning umožní bitcoinovému protokolu provádět více transakcí, aniž by spotřeboval více energie. A tohle je magie,“ doplnil.

Tabulka: Porovnání tradičního bankovního systému a jeho efektivnosti s BTC při současné úrovni využití první vrstvy, při maximálním efektivním využití první vrstvy, při používání instantních plateb (skrz Lightning Network) a při maximálním využití obou vrstev (1 vrstva BTC + Lightning Network).

Ve své zprávě nakonec dospěl k názoru, že bankovní a platební průmysl potřebuje přijmout blockchain a možná i bitcoiny samy o sobě, čímž možná překvapil mnoho bitcoinových maximalistů, kteří tyto dvě věci spojovat nechtějí. ,,Pokud by byli dostatečně odvážní pomocí blockchainu by mohli zlepšit efektivitu i škálovatelnost,“ vzkázal bankéřům.

Zdroj:cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.