Bývalý šéf produktového oddělení analytické společnosti Messari a zároveň známý obchodník specializující se na kryptoměny Qiao Wang se domnívá, že rodící se DeFi sektor má obrovský růstový potenciál.
Pravdou je, že DeFi zaznamenal v roce 2020 již nyní obrovský růst v porovnání s čísly z roku 2019. Celková hodnota uzamčených mincí v DeFi projektech totiž od úvodu roku stoupla z 1 miliardy dolarů na necelých 8 miliard (v době psaní tohoto článku), přičemž v určitém čase nedávno už překonala hranici devíti miliard USD. Jak doplnil Cointelegraph, napříč všemi DeFi platformami došlo od úvodu roku k růstu přes 1000%.
Wang si myslí, že letošní DeFi boom je podobný času, kdy bylo možné investovat do Bitcoinu v roce 2013, respektive do Ethereum před rokem 2015. Současnou možnost investování do DeFi tedy označil za „asymetrickou sázku, která se objeví jednou za život.“
,,DeFi před rokem 2021 je podle mého názoru příležitost, která se objeví jednou za dekádu (pokud se neukáže opak). Pokud jste zmeškali první dvě (Bitcoin a Ethereum), nezmeškejte tuto,“ uvedl na Twitteru.
Ryan Selke, který založil firmu Messari, pro kterou Wang pracoval, má však výrazně odlišný názor. Už dříve prohlásil, že DeFi je bublina, která brzy splaskne. Upozornil také na vysoké poplatky, které jsou realitou tohoto sektoru pro problémy škálování Ethereum a snižují příležitosti pro běžné DeFi uživatele dosáhnout zajímavého zisku.
Pokud se DeFi, tedy decentralizované financování, porovnává s tradičním bankovním sektorem, ve kterém operují biliony dolarů, je jednoznačné, že má velký prostor pro růst. Dokonce i ve srovnání se samotným kryptotrhem je DeFi velmi malou kategorií s podílem přibližně jen 2% na celkové tržní kapitalizaci.
Zajímavý názor, který byl skeptický zejména vůči populárním altcoinům, uvedl šéf plateb z Google Tyler Reynolds. Ten konstatoval, že mnohé velké altcoiny jako jsou XRP, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano či Stellar, které nemají podle něj žádnou velkou budoucnost, mají mnohem větší kapitalizaci než Yearn Finance s hodnotou pouze něco kolem 670 miliard dolarů.
Wang přiznal, že některé současné DeFi projekty opravdu mohou být v bublině, tedy přiznává možnost jejich cenové korekce nebo i výrazného pádu. Také netvrdí, že všechny defi projekty jsou opravdu kvalitní (což pochopitelně možno aplikovat i na většinu z 5000 stávajících kryptoměn).
Abychom to shrnuli – DeFi má své fanoušky ale i mnoho kritiků. V tomto čase jde o velmi rizikovou investici, která má potenciál skončit na nule, ale také udělat obrovská procenta. Pokud tedy zvažujete investici do DeFi, řiďte se dvojnásobně pravidlem neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit.
zdroj: cointelegraph.com