Connect with us

Kryptoměny

Jsou po pádu UST ohroženy i stablecoiny USDT (Tether) či USDC?

Zveřejněno

otázka
Zdroj: Unsplash.com

Obrovský propad hodnoty kryptoměny Terra (LUNA), ale zejména ztráta schopnosti stablecoinu Terra USD (UST) rovnat se americkému dolaru (USD) se promítli v obavy investorů o bezpečné krytí jiných stablecoinů – zejména USDT.

Na úvod tohoto tématu je třeba vysvětlit, že stablecoin UST funguje jinak, než jiné známé stablecoiny jako jsou USDT, USDC či BUSD. Stablecoin UST je totiž algoritmický, což znamená, že jeho vazba k USD je postavena na algoritmu, který pomocí smart kontraktů udržuje cenu stablecoinu v rovině s dolarem. Tento způsob v případě UST však selhal, co jsme vysvětlovali například i v tomto článku.

Stablecoiny USDT, USDC nebo BUSD však fungují odlišně. Dá se říci, že se jedná o centralizované stablecoiny, jejichž krytí zajišťuje jejich emitent. V případě USDT je ​​to firma Tether, v případě USDC společnost Circle a v případě BUSD burza Binance. Tyto subjekty deklarují, že mají v rezervách aktiva, kterými 100% kryjí daný stablecoin.

To nutně neznamená, že tyto stablecoiny jsou opravdu 100% kryté – obzvlášť v současnosti, kdy pro stablecoiny chybí výraznější regulační jasnost. Je však jednoznačné, že pokles ceny UST vůči USD byl způsoben z jiných důvodů, než pro které by měla klesnout důvěra v USDT, USDC či BUSD – jde jednoduše o zcela odlišný typ stablecoinů – zatímco u jednoho selhal algoritmus, u těch ostatních by musel selhat samotný emitent – ​​tedy musel by lhát, že má dost aktiv ke krytí těchto tokenů.

Přesto pokles Terra USD (UST) způsobil zejména obavy o budoucnost stablecoinu USDT, v souvislosti s nímž se v minulosti vícekrát spekulovalo, zda firma Tether opravdu disponuje dostatkem aktiv na jeho krytí (těmto fámám přispělo dlouhodobé odmítání auditu či soudní spor s newyorskou prokuraturou). Napětí umocnil ještě více včerejší pokles hodnoty USDT vůči dolaru na 0,99 USD a prý v určité době až k 0,97 USD. Jinak řečeno USDT na krátkou dobu ztratil schopnost být 100% roven dolaru.

Obavy jsou prý zbytečné

Paolo Ardoino, šéf technologického oddělení burzy Bitfinex a CTO Tether, však tvrdí, že obavy o fixaci USDT jsou zbytečné. Ardoino v rozhovoru pro Cointelegraph upozornil, že USDT si zachoval svoji stabilitu již při mnoha obrovských propadech kryptotrhu a umí bez problémů fungovat i za nestabilních tržních podmínek.

,,Tether normálně pokračuje ve zpracovávání zpětných odkupů uprostřed očekávané tržní paniky po včerejším dění. Přesto společnost Tether neodmítla a nebude odmítat zpětný odkup žádnému ze svých zákazníků, což byla vždy její praxe.“

Jinak řečeno kdokoli bude chtít zaměnit USDT zpět do dolarů, tomu Tether vyhoví, čímž deklaruje, že má dostatečné rezervy na krytí USDT.

Ardoino také upozornil na technické rozdíly mezi USDT a algoritmickými stablecoiny, jako je (byl) UST: ,,Na rozdíl od těchto algoritmických stablecoinů má Tether silné, konzervativní a likvidní portfolio, které sestává z hotovosti a peněžních ekvivalentů, jako jsou krátkodobé a dlouhodobé dluhopisy, fondy peněžního trhu a komerční cenné papíry od emitentů s ratingem vyšším než A-2.“

Ardonio také vyvrátil jakékoli obavy o budoucnost centralizovaných stablecoinů. ,,Nevěřím, že centralizovaní poskytovatelé stablecoinů ztratí důvěru. Vždy bude existovat trh pro stablecoiny, protože představují příležitost pro obchodníky na interakci s větším kryptoekosystémem.“

Investoři mezitím zpozorněli při krocích firmy Tether v souvislosti s převody 1 miliardy USDT, které byly převedeny z blockchainu Tron na blockchain Ethereum. Dalších 20 milionů USDT mělo být převedeno na blockchain Avalanche.

Tether oznámil, že tyto převody nezmění celkovou nabídku stablecoinu USDT v oběhu a byly předem plánovány – tedy neměly souviset s kauzou algoritmického stablecoinu UST a jeho blockchainu Terra (LUNA).

Zdroj:cointelegraph.com,cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.