Connect with us

Těžba (mining) kryptoměn

Kazachstán zvyšuje svůj vliv na těžbu Bitcoinu, zatímco Čína jej ztrácí

Zveřejněno

Pixabay.com

Po nedávných zákrocích v Číně proti těžbě Bitcoinu se celý kryptoměnový trh ještě stále vzpamatovává z těchto následků. Vzhledem ke stěhování těžařů do přívětivějších zemí by tak nedávná studie provedená Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF), která potvrzuje klesající podíl Číny na těžbě Bitcoinu, nemusela nikoho příliš překvapit.

Její výsledky však odhalily, že podle údajů podíl těžby v Číně klesal ještě před jejím rozsáhlým zákrokem. Data uvádějí, že už v dubnu klesla těžba ve státě o téměř 30 %, i když zákaz a uzavření těžebních center začalo až o měsíc později.

Propad o 30 % ještě před zákrokem Číny

Konkrétně se ve studii od CCAF uvádí, že čínský podíl na těžbě Bitcoinu klesl ze 75,5 % v září 2019 na 46 % v dubnu 2021, tedy přibližně zmíněný 30% pokles. Až po květnovém zákroku Číny došlo k ještě hlubšímu propadu, který se týkal těch největších těžařských zařízení v zemi, jako byly S‘-čchuan, Vnitřní Mongolsko, a Xinjiang, kde došlo k celkovému zákazu těžby kryptoměn.

Konečný propad tak narostl do bezprecedentních rozměrů, když podle některých zpráv došlo k ukončení operací až u 90 % veškeré těžby Bitcoinu v Číně.

To ale není jediný faktor, u kterého můžeme vidět změnu dopadu vlivu v Číně na těžbu. Momentálně se totiž Čína jako každý rok potýká se záplavami. Ty vedly každoročně k problémům v těžebních farmách a následkem toho k prudkému poklesu hashratu sítě.

Jenže kvůli odlivu těžařů toto léto už v zemi nezůstal dostatek těžebních farem, které by mohly síť Bitcoinu ovlivnit. To dosvědčuje fakt, že většina těžby Bitcoinu v Číně je nyní uzavřena.

Nejčastější volbou těch největších těžebních farem, které musely ukončit provoz a přesunout se do jiných zemí, se ukazují být Severní Amerika, Rusko a Kazachstán. A obzvlášť Kazachstán se ukázal být překvapivě nejrychleji rostoucím hráčem světové těžby BTC.

Kazachstán se stává třetím největším přispěvatelem do hash ratu Bitcoinové sítě

Ukončení těžařských činností v Číně a jejich následné stěhování do jiných zemí s sebou však přineslo dvě podstatné výhody pro zbytek světa.

Jednak vyřešilo přílišnou koncentraci těžařů na jednom místě, když se těžaři nyní rozprchli do zbytku světa, čímž došlo k pochopitelné decentralizaci těžební činnosti. A navíc se Bitcoinová síť stala mnohem zelenější a fungující ve větší míře na obnovitelné energii, protože těžaři se přesunuli do zemí, kde jsou k dispozici významné přebytky právě této čisté energie.

Nejzajímavější zprávou je tak skutečnost, že napříč všemi možnostmi pro přestěhování si těžaři vybrali Kazachstán jako velice populární místo pro jejich těžařskou činnost. Data ukazují, že v zemi došlo k šestinásobnému nárůstu podílu těžby během jednoho roku, což činí růst z 1,4 % v září 2019 na 8,2 % v dubnu. V předchozím měsíci se očekává pokračující růst tohoto podílu.

Podíl států na hashratu

Podíl států na hashratu, zdroj: CCFA

Zdá se, že čínský zásah proti kryptoměnám měl pouze krátkodobý dopad na hashrate Bitcoinové sítě, když po pádu v minulém měsíci na 65E, v posledních několika dnech vykázal silný návrat až nad 100E.

Zdroj: coinpage.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.