Kanadský investor Kevin O’Leary, který je více známý pod přezdívkami „Mr. .Wonderful „nebo“ Shark Tank „(z investičního televizního pořadu, kterého je hlavní tváří), je otevřeným fanouškem Bitcoinu, ale tvrdí, že teze, podle které do něj ve velkém investují instituce, je ve skutečnosti ještě nepravdivá.
Kevin O’Leary bezokolků hovořil o tomto tématu s Olivierem Renickem z TD Ameritrade Network. ,,Neustále si sem voláte hosty, kteří říkají: ,, ooo, instituce vstupují do Bitcoinu. Jenže to je blbost. Zatím to nedělají. Neexistuje žádná instituce, žádný penzijní fond, který to dělá, protože si nejsou jisti otázkami ESG.“ (Ve skutečnosti takových firem několik existuje, ale je pravdou, že jich není mnoho – minimálně takových, o kterých se ví. pozn.red.).
https://twitter.com/TDANetwork/status/1397959451039182857
ESG je zkratka pro jakousi zásadu podnikání, která má dodržovat environmentální a sociální řízení podniku se zájmem o dlouhodobou finanční udržitelnost bez negativního vlivu na životní prostředí. Bitcoin však podle O’Learyho aktuálně vzbuzuje obavy kvůli způsobu jeho těžby a stále více objasňuje to, že je do značné míry neekologická.
Image Bitcoinu nepřispěla ani Tesla, která přesto, že je bitcoinovým investorem, ho přestala z uvedeného důvodu akceptovat jako platidlo. Tuto možnost obnoví, až když se ukáže, že těžba BTC je ve velké míře realizována za pomoci zelené energie bez emisí CO2.
O’Leary si proto myslí, že instituce mají focus na Bitcoin, ale aktuálně hledají jakési důkazy o tom, že Bitcoiny, které si koupí, vznikly za pomoci obnovitelné energie a nikoli spalováním uhlí a vytvářením uhlíkové stopy.
Zajímavost: Americká těžební společnost Marathon Digital Holdings už rozbíhá těžbu BTC, v rámci které investorům garantuje, že Bitcoiny, které jim prodá, byly vytěženy ekologickým způsobem.
Může mít pravdu …
Tvrzením O’Learyho, že instituce ještě ve velkém do kryptotrhu nevstoupily, nahrává i několik faktů. Mimo jiné žádná nová velká zvučná firma během zveřejňování kvartálních výsledků hospodaření pro Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) nepotvrdila, že by zařadila Bitcoin do své rozvahy. Největšími investory mezi veřejně obchodovanými firmami tak nadále zůstávají Microstrategy, Tesla či Square.
Problémem pro instituce může být také způsob, jak se k Bitcoin dostat. Na americkém trhu stále neexistuje Bitcoin ETF a ne každá firma je ochotna kupovat Bitcoin přímo. Že zájem institucí o Bitcoin v posledním období klesl může naznačovat i zájem o produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který se již několik měsíců obchoduje v slevě oproti podkladové hodnotě BTC, kterými jsou tyto akcie kryté. Nižší poptávka po GBTC také prakticky zcela zastavila proces kupování nových BTC firmou Grayscale. Aktuálně jich má už několik měsíců stále stejný počet – zhruba 655 tisíc.
O’Leary na závěr však dodal, že zájem institucí o Bitcoin směrem do budoucna rozhodně nevylučuje. Musí se však vyřešit „ekologická otázka“ a pak prý bude příležitost pro „otevírání šampaňského“.
zdroj: decrypt.co