Connect with us

Bitcoin

Kritika centralizace Ethereum po merge – v čem je problém?

Zveřejněno

ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Ethereum úspěšně přešlo na konsensus Proof of Stake (PoS) a z technického pohledu se zdá, že tento náročný proces dopadl bez jakýchkoli vážnějších technických problémů. Centrem kritiky „nového“ Ethereum se tak stala jeho rostoucí centralizace, což je ve skutečnosti téma, které se řeší již několik týdnů.

Necelý den po přechodu Ethereum na Proof of stake konsensus upozornil na sílící centralizaci této kryptoměny spoluzakladatel platformy DeFi Gnosis Martin Köppelmann, který na Twitteru uvedl:

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,TOP 7 entit kontroluje více než dvě třetiny stakovaných ETH, což je, mám-li být upřímný, dost velkým zklamáním,“ napsal v prvním vláknu tweetu, který začal informací, že prvních 1000 bloků na PoS konsensu ETH bylo 420 vytvořeno výhradně validátory Lido a Coinbase.

Lido má pod kontrolou 30% stakovaných ETH

V době, kdy Köppelmann zveřejnil svůj tweeet, se o validaci bloků až z 27% postaralo právě Lido, následující Coinbase, která měla podíl na 14 procentech. Podle dat Dune Analytics má Lido aktuálně podíl na zhruba 30% stakovaných ETH, což je přes 4 100 000 ETH. Pro úplnost je ovšem samozřejmě nutno uvést, že z celkového počtu ETH tvoří depozitované Ethery do stakingu zatím jen 11,40% (zhruba 13,7 milionů ETH) z celkové nabídky.

Fakt, že několik silných hráčů má významný podíl na stakovaných Etherech, je v poslední době silným argumentem kritiků Proof of Stake konsensu, neboť poukazuje na teoretickou možnost cenzury transakcí, pokud by se na tyto entity zaměřily regulační orgány. Kauza Tornado Cash ukázala, že něco takového se opravdu může stát a tuto možnost dokonce nevyloučil ani šéf Coinbase Brian Armstrong, který však poznamenal, že pokud by na ně „vláda“ tlačila, tak se raději byznysu se stakingem vzdají, než by měli cenzurováním transakcí ohrozit budoucnost této kryptoměny.

Stát se validátorem není jednoduché

Problémem Etherea při snaze o decentralizaci je samotná skutečnost, že validátorem se může stát jen ten, kdo vlastní alespoň 32 ETH a dokáže tuto činnost realizovat i po technické stránce. To decentralizaci limituje, protože ostatní entity s menším množstvím ETH (nebo technicky méně zdatné) „musí“ své Ethery delegovat na zmiňované velké hráče (pokud chtějí získávat odměny za staking), čímž jim vlastně svěřují své mince a síť centralizují. Možným řešením by byly aktualizace, které umožnily staking při výrazně nižším počtu držených ETH v kombinaci s jednodušším řešením validace.

,,Neměli byste stakovat přes burzy. Poškozuje to síť více než jí to pomáhá a ta návratnost investice pravděpodobně nestojí za to,” přiznal otevřeně ETH vývojář Micah Zoltu, který tím v podstatě přiznal, že Ethereum takto opravdu směřuje k silnější centralizaci.

U BTC to prý není lepší. Opravdu?

Martin Köppelmann však upozornil, že problém s centralizací nemá jen Ethereum, ale také Bitcoin, protože 4 největší mining pooly kontrolují v současnosti 72% hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu.

Köppelmann však chtě/nechtě zapomněl na vysvětlení rozdílu mezi stakováním ETH přes burzy a mining pooly u BTC. Při stakingu se totiž mince v současnosti uzamykají (až do hard forku Shanghai dokonce není stakované Ethery možné vybrat), zatímco těžaři BTC, kteří sdruženě těží bitcoiny přes mining pooly, umí prakticky okamžitě kdykoli ukončit tuto činnost (vazbu k danému mining poolu) „ jedním kliknutím” a své bitcoiny jim nesvěřují. Jinak řečeno mining pooly nemají žádnou kontrolu nad těžaři BTC a tedy pokud by jednal nějaký velký mining pool v neprospěch bitcoinu, jeho hashrate by rychle klesl.

Zdroj:decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.