Connect with us

Cardano

Co je to Cardano (ADA)? Kde se dá kryptoměna ADA koupit?

Zveřejněno

Profil Cardano ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Mezi největší kryptoměny podle tržní kapitalizace patří projekt Cardano, jehož autorem je bývalý spoluzakladatel kryptoměny Ethereum Charles Hoskinson. A právě této kryptoměně má Cardano v budoucnu úspěšně konkurovat. V tomto článku vás provedeme základními vlastnostmi tohoto ambiciózního projektu postaveného na silných akademických základech.

Co je to Cardano?

Cardano je podobně jako Ethereum smart kontrakt blockchainem, který se snaží přinést na svět decentralizované prostředí, v jehož rámci mohou efektivně a snadno fungovat decentralizované aplikace, smart kontrakty a projekty decentralizovaného financování bez jakékoliv nutnosti mít na to prostředníka. V základních ohledech je tedy Cardano, respektive chce být, přímou konkurencí kryptoměny Ethereum, avšak má oproti ní i několik odlišností.

Graf Cardano

[Mcrypto id =“34704″]

Video

Pokud preferujete sledování videa před čtením delšího textu, připravili jsme pro vás o Cardano i video, které najdete na našem YouTube:

Cardano podrobně

Jedním z prvních rozdílů Cardano oproti Ethereum, který hned utkví v paměti, je inflační strop Cardano. To znamená, že jednoho dne vzniknou poslední ADA mince a více jich už nikdy nebude. Čili podobný princip, jaký známe u Bitcoinu, ale to u Etherea není, čili Ethereum bude vždy inflační.

Mincím kryptoměny Cardano mluvíme ADA, jsou pojmenovány podle slavné britské matematičky Ady Lovelance, a maximálně jich bude 45 miliard. V současnosti je v oběhu již okolo 70%, což znamená, že konečná nabídka Cardano se ještě relativně výrazně zvýší.

Hlavní tváří kryptoměny Cardano je Charles Hoskinson, který stál i u vzniku kryptoměny Ethereum, ale je nerad, když ho označují za spoluzakladatele (možná k tomu přispívá i fakt, že s Vitalikem Buterinem, tedy hlavní tváří Ethereum nemá příliš dobrý vztah.)

Cardano Charles Hoskinson

Na vývoji Cardano se aktuálně podílejí tři firmy – IOHK, kde je Charles Hoskinson generálním ředitelem, nezisková organizace Cardano Foundation a společnost Emurgo. Zda to však bude platit je neznámo. Po dokončení fáze Voltaire se totiž o budoucnosti těchto společností bude rozhodovat v rámci decentralizovaného hlasování komunity.

Cardano funguje na Proof of Stake konsensu

Zatímco kryptoměna Ethereum stále funguje na konsensu Proof of Work, který vyžaduje spotřebu elektrické energie při ověřování transakcí a zajišťování celé sítě, Cardano je blockchainem, který již úspěšně v rámci fází Shelley přešel na konsensus Proof of Stake (PoS). Ten je ekologičtější, ale v první řadě přináší velký potenciál pro úspěšné vyřešení problematiky „blockchain trilemma“, čili aby byl blockchain rychlý, ale přitom bezpečný a zároveň decentralizovaný.

V tomto směru například Bitcoin, ale i současně Ethereum (zatímco v horizontu několika let také kompletně nepřejde na Proof of Stake) selhávají. Jsou totiž bezpečné a decentralizované, ale mají pomalé a mnohdy i nákladné transakce.

Smart kontrakty

Důležité je vědět, že když se na Cardano úspěšně dokončí i fáze Goguen, vznikne na tomto blockchainu dlouho očekávaná možnost spuštění decentralizovaných aplikací, díky čemuž se stane Cardano přímou konkurencí pro Ethereum.

V onom momentě (spuštění fáze Goguen se očekává již v první polovině roku 2021), bude na tom Cardano oproti Ethereum technologicky zřejmě lépe. Bude mít mnohem rychlejší a levnější transakce vedle stejných nebo lepších funkcionalit, než aktuálně nabízí vývojářům Ethereum.

Cardano Goguen

Kromě toho Cardano umožní snadnou směnitelnost ERC20 tokenů z Ethereum blockchainu na Cardano blockchain a také dokončuje prostředí, skrz které mohou vývojáři Ethereum velmi snadno implementovat své aplikace i na Cardano. Jinak řečeno vývojáři Ethereum se nebudou muset učit nový programovací jazyk.

Na druhou stranu je třeba upozornit, že v době psaní tohoto článku jde stále jen o přísliby a ne stávající řešení. Nuž a pokud se i tyto přísliby naplní, Cardano bude stále čelit nelehké výzvě přilákat vývojáře, aby nešlo jen o kvalitní, ale hlavně využívaný blockchain, na kterém se reálně buduje.

Decentralizace Cardano

Některé média hovoří o Cardano i jako o nejdecentralizovanější kryptoměně. Dokonce i ve srovnání s Bitcoinem. Takzvaného stakingu, který zajišťuje síť, se totiž účastní již více než 70% stávajících Cardano peněženek, přičemž toto číslo bude podle všeho ještě růst. Důležité je k tomu doplnit, že ani tato skutečnost autorům Cardana nepostačuje. Upravovat se totiž bude ještě takzvaný parametr K, který povede k tomu, že všechny ADA pooly, které ověřují transakce, si budou rovné a tedy bezpečnost sítě se férově rozdělí mezi všechny účastníky.

Kritika PoS na Cardano

Kritici řešení Proof of Stake konsenzu Cardano mají jeden silný protiargument. Jak bude možné zajistit, aby pár silných hráčů nebylo provozováno například 30% všech poolů? Decentralizace totiž může být v rámci kódu chytře rozdělena mezi 1000 různých poolů, ale nikdo nedokáže zaručit, že třetinu z nich nebude ve skutečnosti provozovat jedna nebo pár silných entit. Takové riziko přitom hrozí především ze strany velkých burz a proto se doporučuje, aby držitelé kryptoměn „nestakovali“ své mince přes burzy, ale skrz své vlastní peněženky, čímž přispívají k decentralizaci.

Pravdou je, že dospět k závěru, která kryptoměna je z pohledu decentralizace na tom nejlépe je opravdu těžké. U Bitcoinu jdou totiž vidět prvky centralizace v těžbě. Existuje totiž jen několik významných mining poolů a kromě toho významná část těžby, přes 50%, se soustředí v Číně. Co je tedy v konečném důsledku decentralizovanější? Bitcoin s pár velkými těžebními pooly, ke kterým se připojují těžaři z celého světa a přeneseny na nich svůj těžební výkon, nebo Cardano s tisícem různých poolů, které jsou si rovny, ovšem s rizikem, že nějaká a možná velká část z nich bude pod kontrolou pár silných hráčů?

Cardano stojí na akademických základech

Na kryptoměně Cardano je nepochybně zajímavé, že stojí na silných akademických základech podtržených pracemi, které byly publikovány ve více respektovaných vědeckých periodikách. Dá se říci, že vše, co se vybudovalo a vybuduje na tomto blockchainu, má své kořeny v matematickém ověření toho, zda to opravdu může fungovat (dokonce kořeny pomalejšího vývoje Cardano v letech předešlých lze hledat právě zde při finálním závěru vývojáře, že původní koncept nebyl správný a bylo nutné mnoho věcí předělat.)

Na vývoji Cardano se spolupodílí několik špiček v oboru kryptografie a několik vysokoškolských profesorů prestižních univerzit. To vše zní opravdu hezky, ale občas investoři do mincí ADA váhají, zda je takový důkladný a pomalejší přístup opravdu nutný. Neujede kvůli tomu Cardano vlak? Autoři věří, že ne. Že jde o běh na dlouhou trať a aktuálně jsou jen na absolutním začátku, kdy bude obrovskou výhodou vydržet a dodat produkt, který bude funkční na desítky let dopředu v rámci éry časné adopce blockchain technologií.

Shrnutí

Abychom to shrnuli, rizikovost investice do Cardano tkví zejména v tom, že dosud nebyly dokončeny všechny slibované fáze. Jsou před námi ještě éry Goguen, Basho a Voltaire, které mají zajistit příchod smart kontraktů, rychlé škálovatelnosti sítě a její decentralizované řízení.

Otázka tedy je, zda smart kontrakty na Cardano budou opravdu tak skvělé, jak se o nich tvrdí a zda rychlost sítě opravdu bude zvládat nápor i potenciálně stovek milionů lidí. Pokud ano, Cardano má obrovský potenciál uspět, ale pokud se sliby nedodrží, může jít o investici s nezdárným koncem.

Na závěr se pojďme podívat, kde Cardano koupit a jak si tuto kryptoměnu chránit.

Kde koupit kryptoměnu Cardano (ADA)?

Náš portál vám doporučuje ke koupi Cardano (ADA) největší kryptoburzu Binance a to takovým způsobem, že po registraci převedete na tuto burzu z vašeho bankovního účtu SEPA převod a následně si na ní koupíte ADA mince.

O burze Binance jsme pro vás připravili velkou recenzi, čili klidně si ji přečtěte, pokud váháte, zda jde o opravdu nejlepší vstupní bránu do světa kryptoměn.

Pokud se pro Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, abyste použili tento registrační link. Pokud ho využijete, získáte automaticky 20% slevu na poplatky za obchodování na této platformě. To je sleva, kterou vám většina jiných médií neposkytne.

ADA si pošlete na vlastní peněženku

Dalším důležitým krokem by měl být výběr těchto mincí Cardano (ADA) z burzy na vaši vlastní peněženku, ke které mate privátní klíče, tedy seed. Pouze v takovém případě totiž budete mít Cardano opravdu pod kontrolou a nebudete muset věřit třetí straně. Nejvyšší míru zabezpečení vám podle našeho názoru přinese kombinace hardwarové peněženky Trezor Model T a její implementované řešení Shamir Backup. Pokud se s tímto naším názorem ztotožňujete, budeme rádi, pokud při případné objednávce hardwarové peněženky Trezor použijete náš link.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

Populárne