Průvodce kryptoměnami pro nováčky

Jste nováček a váháte, zda investujete do kryptoměn? Než budete převádět peníze na směnárny, prostudujte si tuto sekci, ve které jsme se snažili formou otázek a odpovědí vysvětlit nejpalčivější problémy pro začátečníky.

1. Proč by mě měly zajímat kryptoměny?

Vysvětlit kryptoměny nováčkům není snadný úkol. V tomto textu vám nebudeme vysvětlovat jejich technologii, protože tu byste měli začít studovat až v momentě, kdy pochopíte, co vůbec nabízejí. Jako příklad pro vysvětlení toho, proč by vás měli zajímat kryptoměny použijeme Bitcoin, protože je nejznámější a výborně vysvětluje jejich tři základní silné stránky.

  • Bitcoin nám nabízí možnost zbavit se závislosti na státu, protože je decentralizovaný. To znamená, že nikdo nad ním nemá absolutní kontrolu. Nedokáže ho zrušit Nejvyšší soud Spojených států USA ani Vladimír Putin. Pokud se ho rozhodne nějaká vláda zakázat*, nic to nezmění na tom, že bude nadále existovat. Napojit se na bitcoinovou síť je dokonce možné už i pomocí rádiových vln a mezitím se testují bitcoinové transakce ve vesmíru. (*vlády nedokážou Bitcoin zakázat. Jediné co mohou udělat je, že zakážou místním směnárnám, aby ho prodávaly a kupovaly. Pokud by chtěly zajít ještě dál, musely by zakázat používání internetu, což je absurdní).
  • U Bitcoinu nehrozí riziko, že banka zkrachuje a vy přijdete o vaše úspory (pokud vlastníte k vaší kryptoměně privátní klíč). Nebo riziko, že vláda nařídí bankám, aby přestaly poskytovat lidem hotovost. Bitcoin totiž existuje na celém internetu, takže k vašim bitcoinům se dostanete kdekoliv. Stačí vám přístup na internet a váš privátní klíč. Bitcoiny nelze smazat. Existovat budou navždy. Jediné riziko je, že k nim ztratíte přístup, pokud přijdete o svůj seed neboli privátní klíč.
  • Bitcoin má předem přesně určený počet mincí, které budou existovat. Bude jich jen 21 milionů. To znamená, že funguje na deflačním modelu. Tento fakt je důležitý, protože dělá Bitcoin vzácným. Podobně jako je vzácné zlato, protože je ho málo a vytěžit nové zlato je mimořádně komplikované. Jeho zásoby, podobně jako u Bitcoinu, jsou omezené. Bitcoin tímto způsobem nabízí alternativu vůči běžným penězům jako jsou eura, dolary či koruny. Těch centrální banky „tlačí“ stále více a více, čím je znehodnocují. Vaše eura měla mnohem vyšší hodnotu před 10 lety než dnes. Stačí si porovnat ceny nemovitostí či potravin.

Tyto body nezaručují, že vaše investice do kryptoměn bude zisková. Jsou však vážnými důvody, proč byste se měli nad kryptoměnami a jejich potenciálem v 21. století zamyslet. Kryptoměny jsou svými vlastnostmi odlišné a ne všechny jsou postaveny na deflačním modelu a ne všechny jsou stejně decentralizované jako Bitcoin. Některé se soustředí na anonymitu a jiné zas kopírují hodnotu amerického dolaru či eura, čímž se od Bitcoinu diametrálně odlišují. Všechny však posouvají současný finanční sektor na jiný level a jen čas ukáže, jak zásadně ho změní.

2. Jsou kryptoměny podvod?

Některé ne, některé ano. Pokud jde o to, zda na nich vyděláte, nedokážeme vám to garantovat ani u jedné z nich. Nikdo nedokáže předvídat jakým směrem se bude trh ubírat a zda bude mít vaše investice návratnost za měsíc, rok, dva, deset nebo nikdy. Jsou však kryptoměny, u kterých existuje velká šance úspěchu včetně toho investičního a jsou i takové, které vznikly bohužel z jediného důvodu – podvést lidi.

I z tohoto důvodu nováčkům nedoporučujeme investovat do kryptoměn, o kterých nic nevědí. V době psaní tohoto textu existuje podle specializovaného portálu Coinmarketcap přibližně 5000 různých kryptoměn. My z nich známe jen několik desítek a to píšeme o kryptoměnách od počátku roku 2018. Většina těchto projektů nemá žádný význam a nikdo už nepracuje na jejich dalším vývoji.

Na druhé straně jsou projekty, za nimiž stojí týmy špičkových developerů, akademiků a marketérů. Píšeme o nich pravidelně na této stránce. Netroufáme si říct, které z nich nakonec uspějí, ale pár má na to velmi silné předpoklady.

Jisté je, že z tisíců různých kryptoměn, které existují, zde bude za deset let jen málo z nich. Možná jedno procento. Ty, které zůstanou, pravděpodobně výrazným způsobem ovlivní současný svět. Čili jsou kryptoměny podvod? Podle nás určitě ne. Ale vznikají kryptoměny, které se snaží na této vlně přiživit, aniž by cosi reálné vyprodukovaly.

3. Jaké druhy kryptoměn známe?

Kryptoměny se dají rozdělit do různých kategorií, ale jako začátečníci byste měli vědět, že je můžeme členit především na ty, které se snaží o decentralizaci (zjednodušeně řečeno nemají svůj centrální bod – autoritu, například Bitcoin) a ty, které ano. Rovněž je dělíme na takové, jejichž cena není vázána na nic jiného, ​​než na jejich vlastní hodnotu, a ty, které se cenou vážou na nějaké jiné aktivum.

Podle centralizace dělíme kryptoměny na:

  • Decentralizované (resp. Ty, které se o to snaží) – O decentralizaci se snaží většina kryptoměn, ale ne úplně všechny. Jde o základní kámen, na kterém byla postavena myšlenka Bitcoinu. Pointou je, že kryptoměny by měly přinést alternativu vůči současným penězům tím, že je nemohou kontrolovat a ovlivňovat žádné vlády. Toho lze dosáhnout pouze v případě, že nemají centrální bod.
  • Centralizované – sem lze zařadit především stablecoiny a kryptoměny, které vydají centrální banky jednotlivých zemí. Stablecoiny jsou kryptoměny, jejichž hodnota je vázána na jiné aktivum – například dolar, to znamená, že nemění svou hodnotu vůči dolaru. Kryptoměny centrálních bank (takzvaně CBDC = central bank digital currency) jsou v současné době ve vývoji a jejich cena bude podobně jako u stablecoinů vázána na měnu dané země. Rozdíl mezi stablecoiny a národními kryptoměnami je v tom, že stablecoiny vydávají soukromé společnosti (například Facebook či banka JP Morgan Chase), zatímco národní kryptoměny kontroluje místní centrální banka.

Podle ceny dělíme kryptoměny na:

  • Kryptoměny, které mění cenu vůči fiatové měně, např. dolaru – Drtivá většina decentralizovaných kryptoměn má cenu vůči fiatovým měnám (dolaru, euru, koruně …) proměnlivou. Výjimkou jsou stablecoiny postaveny na decentralizovaných platformách. Takovým příkladem je kryptoměna DAI od MakerDAO, která je navržena tak, že se snaží kopírovat cenu amerického dolaru, ale decentralizovaným způsobem bez centrální autority (společnosti nebo státy, které by kontrolovaly její krytí vůči dolaru).
  • Kryptoměny, které kopírují cenu daného aktiva– jde o zmiňované stablecoiny, které vydávají soukromé společnosti a kryptoměny centrálních bank (CBDC). Stablecoiny jsou většinou vázány na dolary, eura, ale existují i ​​stablecoiny, jejichž hodnota je kryta například zlatem či jiným cenným kovem.

Pokud se zajímáte o investice do kryptoměn, tedy chcete na této investici vydělat, zajímáte se o decentralizované kryptoměny, jejichž hodnota vůči fiatovým měnám se neustále mění. Potenciál výdělku existuje i u investic do kryptoměn, které kopírují hodnotu jiného aktiva (např. Zlata), ale v tom případě ve skutečnosti investujete do cenového vývoje zlata.

4. Kde si mohu kryptoměny koupit?

Nákup kryptoměn je možný několika způsoby:

Nákup přes internet – nejběžnější způsob nákupu je v takzvaných kryptoměnových směnárnách. Ty většinou nabízejí možnost koupě pomocí kreditní karty, nebo převodem na účet (resp. SEPA převod).

Nákup v kryptobankomatu – ve větších slovenských a českých městech se nacházejí tzv. bitcoinové bankomaty. Většina z nich nabízí i možnost nákupu jiných kryptoměn. Tyto bankomaty nabízejí vyšší míru anonymity než internetové směnárny, ale mají horší kurzy.

Doporučené kryptoměnové směnárny:

Simplecoin – léty ověřená česká směnárna, která nabízí ke koupi a prodeji několik nejznámějších kryptoměn. Naší recenzi na SimpleCoin naleznete zde.

Coinbase – největší kryptosměnárna na světě s širší nabídkou kryptoměn. Při prvním nákupu v hodnotě nad 100 dolarů dostanete bonus 10 dolarů. Recenzi Coinbase si přečtěte zde.

KryptoTop – slovenská směnárna fungující od roku 2018. Má širší nabídku kryptoměn než Simplecoin a Coinbase. Naší recenzi najdete zde.

Upozornění: Když si koupíte kryptoměny, doporučujeme, abyste si je přesunuli na peněženku, ke které vlastníte tzv. „Seed“, který znáte jen vy. Nikdy nedržte kryptoměny na směnárnách (respektive burzách), protože nad nimi nemáte kontrolu vy, ale daná platforma a protože jde o centralizovaný bod, vždy u nich hrozí riziko hacku. Tématu bezpečné úschovy seedu se věnujeme v bodě č. 8 „Jak si mám bezpečně uschovat kryptoměny?

5. Je možné investovat do kryptoměn aniž abych je vlastnil?

Vlastnit kryptoměny je skvělá vymoženost. Pokud k nim máte privátní klíč (seed), jste jediný člověk, který s nimi může zacházet (samozřejmě pokud seed neztratíte, nevyhodíte nebo vám ho neukradnou – tomuto tématu se věnujeme v bodě o bezpečné úschově) a na vaše kryptoměny nedokáže sáhnout dokonce ani stát .

Přesto mnoho lidí upřednostňuje možnost investice do kryptoměn aniž by je opravdu vlastnili. Je to možné prostřednictvím takzvaných brokerů, což jsou obchodní platformy, na kterých se zaregistrujete a ve skutečnosti jen obchodujete se svými eury, dolary či korunami. Z investičního pohledu se oproti běžnému držení kryptoměn nic nemění, ale je třeba být obeznámen s tím, jak daní brokeři fungují. Výhodou investování do kryptoměn u brokerů je to, že se nemusíte bát, že vám kryptoměny ukradnou nebo ztratíte svůj „seed“. Nevýhodou je to, že se vzdáváte jejich skutečného vlastnictví, tedy své nezávislosti. Investováním do kryptoměn u brokerů samozřejmě nemůžete dané kryptoměny ani používat jako platidlo.

Doporučení brokeři

XTB – nejznámější broker na Slovensku a v Česku, který nabízí možnost investice do více předních kryptoměn. Naši recenzi XTB si můžete přečíst zde.

eToro – největší investiční sociální síť na světě s bohatou nabídkou kryptoměn. Na eToro můžete dokonce kopírovat obchody jiných úspěšných obchodníků. K eToro jsme také napsali recenzi.

Upozornění
Při obchodování s finančními rozdílovými smlouvami dochází k finančním ztrátám na 74% až 89% účtů retailových investorů. Měli byste zvážit, zda chápete, jak finanční rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko, že utrpíte finanční ztráty.
eToro je platforma, která nabízí investování do akcií a kryptoměn, jakož i obchodování s CFD. Vezměte prosím na vědomí, že CFD jsou komplexní nástroje a jsou vystaveny vysokému riziku ztráty peněz v důsledku pákového efektu. Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75% účtů retailových investorů peníze. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit riskovat ztrátu svých peněz. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Kryptoaktiva jsou volatilní nástroje, které se mohou ve velmi krátkém časovém rámci značně pohybovat, a proto nejsou vhodné pro všechny investory. Kromě kryptoměn, které nejsou poskytovány prostřednictvím CFD, nejsou kryptoměny regulovány, a proto se na ně nevztahuje žádný regulační rámec EU.

6. Jaké jsou nejčastější chyby nováčků?

Nováčci se dopouštějí mnoha chyb a ty se u většiny z nich bohužel opakují. Abyste se jim vyhnuli, zkuste se nad následujícími řádky pořádně zamyslet a zohlednit je při vašich dalších krocích.

Investují více, než si mohou dovolit – je to jednoduché pravidlo, ale i tak ho mnozí lidé nedodržují. Zapamatujte si: Nikdy neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit a hlavně nikdy si na svou investici neberte půjčku. Jsou známé případy, kdy lidé v zápalu z růstu cen kryptoměn založili své domy a později skončili na ulici. Nikdo neví, jakým směrem se bude cena kryptoměn ubírat, proto nikdy neinvestuje více, než je částka, jejíž ztráta vám výrazněji neublíží.

Nováčci se nechávají strhnout trhem – drtivá většina nováčků většinou nakupuje v období, kdy je na trhu šílenství kolem cenového růstu kryptoměn. Mají pocit, že jim ubíhá vlak a proto investují neuváženě a většinou do kryptoměn, které prudce rostou na ceně. Mnohokrát se potvrdilo, že strategie jednorázových neuvážených investic je mimořádně špatnou. V tomto článku jsme vysvětlili, že z historického pohledu je nejlepší investiční strategií pravidelný nákup ve stejném časovém horizontu (Například jednou týdně, či měsíčně) a ve stejné částce. Tím se nákupní cena průměruje.

Nováčci nakupují draze a prodávají levně – mnoho nováčků se popálilo během posledního velkého nákupního šílenství v roce 2017, kdy nakupovali Bitcoin za 17 či 18 tisíc dolarů a následně nevěřili vlastním očím, když spadl v roce 2018 až pod cenu 4 000 dolarů. Udělali tedy to nejhorší co mohli – kupovali draze a prodávali levně. Kdyby místo toho raději nakupovali pravidelně po menších částkách, pravděpodobně by nyní byli v pěkném plusu.

Nováčci naskočí různým podvodům – Nováčci věří článkům a zprávám, ve kterých jim různé podvodné projekty a platformy slibují expresně rychlé zbohatnutí díky investicím do kryptoměn. Jejich společným rysem je, že tvrdí, že úspěch je zaručen. TO NIKDY NENÍ PRAVDA. Nikdo nezná budoucnost a nikdo neumí se stoprocentní jistotou říci, jakým směrem se ceny kryptoměn budou pohybovat. Pokud vás někdo přesvědčuje, že zisk je zaručen, v žádném případě mu nevěřte. Dalším oblíbeným způsobem podvodu, kterému mnozí stále věří, jsou reklamy typu: ,,Pošlete mi na mou kryptopeněženku 0.1 BTC a já vám pošlu zpět 1 BTC.“ Tyto podvody jsou efektivní zejména díky tomu, že podvodníci při nich zneužívají jména slavných osobností, kterým vytvoří na sociálních sítích falešné profily. Takto byl zneužit například Elon Musk, ale i zakladatel kryptoměny Ethereum Vitlaik Buterin.

Shrňme si to ještě jednou:

  • Nevěřte nikomu, kdo vám zaručuje zisk. S největší pravděpodobností lže.
  • Nikdy nevěřte někomu, kdo od vás chce, abyste mu poslali nějaké kryptoměny, za což vám prý pošle zpět násobek této hodnoty

Nováčci investují do kryptoměn, kterým nerozumí– zamyslete se nad tím, jestli vás láká nějaká konkrétní kryptoměna kvůli tomu, že rozumíte, jaký problém chce vyřešit, nebo se vám zamlouvají jen sliby jejích představitelů a zlákal vás jejich marketing. Porozumět tomu, co chtějí jednotlivé projekty řešit, je mimořádně obtížné a pro nováčka prakticky nemožné. Nenechte se proto hloupě strhnout davem. Pokud nevíte o daném projektu téměř nic, pravděpodobně nebude dobrou strategií do něj investovat velké peníze. Nováčci by se měli soustředit na kryptoměny, které otestovala historie. V tomto případě je v roce 2020 jednoznačně nejbezpečnější investicí Bitcoin následujíc několika kryptoměnami z první desítky až dvacítky podle tržní kapitalizace. Chcete-li své portfolio kryptoměn diverzifikovat, netvrdíme, že je to špatný plán, no jako nováček byste měli vsadit na ty nejznámější a nejsilnější koně.

7. Na co bych si měl dát pozor?

Pozor na podvody, je jich mnoho – Kryptoměny mají u některých lidí špatnou pověst kvůli tomu, že se nechali podvést projekty, které s kryptoměnami ve skutečnosti neměli nic společného. Nikdy nevěřte nikomu, kdo vám garantuje výnos při investicích do kryptoměn. Nikdo nedokáže na sto procent predikovat budoucí vývoj cen kryptoměn a proto, pokud někdo tvrdí, že vyděláte přes jeho službu 10%, 50% či nedejbůh více procent, je to zaručeně podvodník. Oblíbeným typem podvodu jsou i statusy na sociálních sítích vypadající tak, že je publikovali známé osobnosti, které vám nabízejí možnost získat kryptoměny výměnou za to, že malou část z nich jim pošlete předtím vy. Jde o zjevný podvod, ale mnoho nováčků stále naskočí.

Nedržte kryptoměny na směnárnách a burzách – přesto, že historie zažila už nespočet hackerských útoků na burzy a směnárny, mnozí lidé nadále drží své kryptoměny přímo na nich. Zapomínají na to, že pokud mají kryptoměny na těchto platformách, nevlastní k nim privátní klíče (seed), což znamená, že pokud daná platforma bude hacknutá, nebo zkrachuje, přijdou i oni o své kryptoměny.

Chraňte si svůj seed – Doporučuje se, abyste měli své kryptoměny na kryptoměnové peněžence, ke které máte seed. Tento seed v první řadě nikomu neříkejte a nikde ho nepište v digitální podobě. Pokud ho totiž necháte uložený ve smartphonu či na počítači, hacker se k němu může dostat a vaši peněženku vykrást. Seed se doporučuje zapsat a uložit na bezpečné místo. Bezpečná úschova kryptoměn má několik levelů. Doporučujeme vám koupit si hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger a přitom si seed zapsat na papír nebo jiný odolný materiál (způsobem, při kterém se neznehodnotí) a uložit na bezpečné místo. Ještě lepším způsobem je využít službu Shamir Backup v hardwarové peněžence Trezor Model T a rozložit přes ni seed do více Shardů (částí). Tím riziko ztráty svého seedu snižujete, protože obnovit si ho budete moci například i díky třem Shardům (částem) z pěti. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali v 8. bodě „Jak si mám bezpečně uschovat své kryptoměny?“.

Pozor s tradingem – Dříve či později se většina kryptoměnových investorů dostane i na burzu, kde je možné kryptoměny nejen koupit, ale také s nimi obchodovat v různých cenových párech. Trading je však mimořádně náročná disciplína, která vyžaduje studii, kvalitní money management a psychickou odolnost. Nováček by se bez hlubšího pochopení dané problematiky do tradingu vůbec neměl pouštět. V části „Chtěl bych se naučit obchodovat na burze. Kdo mi s tím pomůže? “ máme tipy na několik slovenských a českých projektů, které se orientují na to, aby naučily nováčky základy a také pokročilejší formy obchodování na burze.

8. Jak si mám bezpečně uschovat své kryptoměny?

V první řadě nedržte kryptoměny na burze nebo směnárně. Necháváte tím své kryptoměny pod kontrolou dané platformy. Jinak řečeno ve skutečnosti je nevlastníte. Pokud ji hacknou nebo zkrachuje, vaše kryptoměny jsou pravděpodobně navždy pryč.

Nejlepším možným způsobem ochrany vašich kryptoměn je jejich držení na peněženkách, u kterých si vygenerujete vlastní privátní klíč, takzvaný „seed“. Ten má většinou od 12 do 24 slov, které je třeba si zapsat- avšak ne digitální formou (pokud uložíte váš seed někde v PC nebo v mobilu, hacker ho může získat a vykrást vám peněženku).

Seed v žádném případě nesmíte ztratit nebo ho znehodnotit (jak toto riziko minimalizovat píšeme níže). Vygenerují vám ho peněženky, které dělíme na:

  • Hot Wallets (horké peněženky) – jde o peněženky, které používáme na běžné aktivní používání kryptoměn, čili například na platby za kávu, potraviny, převody mezi peněženkou a kryptoburzou a podobně. Doporučujeme na nich držet menší obnosy, protože fungují v online světě a jsou proto méně bezpečné (váš PC nebo mobil může napadnout škodlivý software). Přirovnat je můžeme k vaší běžné peněžence, se kterou jdete na nákup. V ní také nemáte všechny své peníze. Nejznámější jsou Coinomi (mobil) nebo Electrum (PC)
  • Cold Wallets (studené peněženky)– jde o peněženky, kde byste měli mít odložené peníze, které chcete držet jako dlouhodobou investici – název cold je odvozen od toho, že fungují offline. Doporučenými Cold Wallets jsou hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Doporučený bezpečný způsob (nižší level)

  • pořiďte si hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger
  • vytvořte si přes Trezor nebo Ledger novou peněženku a zapište si seed (ne digitální formou)
  • seed odložte na bezpečné místo, kde nehrozí poškození, znehodnocení nebo krádež

Doporučený bezpečný způsob (vyšší level):

  • pořiďte si hardwarovou peněženku Trezor Model T
  • při vytváření nové peněženky přes Trezor Model T zvolte variantu Shamir Backup, která rozdělí seed do více částí tzv. shard. Pomocí této funkce budete potřebovat na obnovu celého seedu například jen 3 z 5 částí (shardu). Tyto shardy (části) si můžete rozložit na několik různých míst a pokud by se vám náhodou jeden z nich ztratil nebo znehodnotil, stále máte zbylé čtyři. Dokonce vám budou stačit tři z 5 (pokud zvolíte možnost 3 z 5). Toto řešení snižuje i riziko krádeže seedu či znehodnocení kvůli požáru. Pokud budete mít doma třeba jen dva z 5 shardů a zbylé tři na jiných místech, zloděj ani požár nezpůsobí ztrátu vašich kryptoměn, protože seed si obnovíte pomocí zbývajících tří.

9. Co když se můj privátní klíč (seed) znehodnotí, ztratí, nebo ho ukradnou? Jak ho chránit?

Seed, tedy kombinace 12 až 24 slov, je alfou a omegou vašeho vlastnictví kryptoměn na peněžence, ke které byl vygenerován. Ztráta, znehodnocení nebo loupež seedu znamená, že jste o tyto kryptoměny nenávratně přišli.

Možným řešením při znehodnocení je zapsat si seed na odolnější materiál. Zajímavou možností je objednat si produkty Cryptosteel nebo Bunkeroid, což jsou řešení, která nabízejí odolnější formu zápisu seedu. Avšak ani ty nezaručují, že odolají poškození v případě velkého požáru.

Jinou alternativou je použít technologii Shamir Backup v hardwarové peněžence Trezor Model T, která rozdělí seed do více Shardů (částí), přičemž na obnovu seedu vám budou stačit například jen 3 z 5 Shard (dle vašeho nastavení). To snižuje riziko ztráty přístupu k peněžence tím, že si tyto Shardy (části) rozložíte na několik různých míst. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali v 8. bodě „Jak si mám bezpečně uschovat své kryptoměny?“.

10. Mohu kryptoměny držet i na burze?

Můžete, ale nedoporučuje se to. Pokud máte kryptoměny na burze nebo směnárně, reálně je nevlastníte, protože k nim nemáte privátní klíče (seed). Pokud danou platformu hacknou, zkrachuje nebo ji vytunelují její majitelé, vám nic nezůstane. K tomu, co jste na nich měli uloženo, se už nikdy nedostanete. Proto se doporučuje burzy a směnárny, samozřejmě jen ty důvěryhodné, využívat jen na nákup a prodej, ale ne na dlouhodobou úschovu vašich kryptoměn. Když si kryptoměny koupíte, pošlete si je na vaše kryptopeněženky, ke kterým máte zmíněné privátní klíče (seedy).

Druhou stranou mince je skutečnost, že mnoho lidí si neumí dostatečně bezpečným způsobem daný privátní klíč hlídat. Jinak řečeno bojí se, že jim ho ukradnou nebo se ztratí, či poškodí. Proto se nám zamlouvá jako nejideálnější řešení tzv. Shamir Backup od Trezoru. Více se dozvíte v 8. bodě s názvem „Jak si mám bezpečně uschovat své kryptoměny?“.

11. Jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou směnárnou a burzou?

Směnárna slouží především na nákup a prodej kryptoměn. Většinou nabízejí možnost jejich koupě pomocí platební karty, online platbou přes internet banking či SEPA převodem. Směnárny jsou typické také tím, že mají menší nabídku kryptoměn, ale jednoduché a praktické rozhraní. Některé z nich, například Coinbase, umožňují i ​​dlouhodobé držení vašich kryptoměn. Jenže k nim nevlastníte privátní klíče. My doporučujeme českou kryptosměnárnu Simplecoin a americkou směnárnu Coinbase.

Burzy se odlišují tím, že na nich můžete s kryptoměnami obchodovat a to v rámci desítek různých obchodních párů. Burzy mají také širší nabídku kryptoměn, doporučujeme burzu Binance. Vás mohou zajímat ze dvou důvodů:

  • Chcete obchodovat
  • Chcete na nich získat kryptoměnu, která není v nabídce běžných kryptosměnáren. V tomto případě si na burzu odešlete například Bitcoin a na burze ho vyměníte za vámi vybranou kryptoměnu. Tu si následně můžete z burzy odeslat zpět na peněženku, která ji podporuje.

12. Jaká je nejlepší strategie investování do kryptoměn?

Historie ukazuje, že nejlepší strategií je pravidelný nákup konkrétní kryptoměny, například Bitcoinu, ve stejný čas a ve stejné hodnotě – například každé pondělí za 20 eur nebo vždy první den v měsíci například za 100 eur. Tato strategie průměruje její nákupní cenu. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali i s konkrétními příklady v tomto článku a rozhodně vám ho doporučujeme přečíst. Informujeme v něm i o směnárnách, ve kterých se dá proces pravidelného nákupu automatizovat.

13. Dají se kopírovat obchody zkušenějších investorů do kryptoměn?

Pokud jde o kryptoměny, jsou nám známé dvě platformy, které podporují takzvaný „Copy trading“. Jeho výhoda je v tom, že si můžete nejprve prohlédnout tabulku nejoblíbenějších a nejúspěšnějších obchodníků na dané platformě a následně nastavit, aby vaše obchody kopírovaly nové obchody daného tradera a to zdarma. Ani to samozřejmě nezaručuje úspěch, ale v případě, že jste úplný začátečník, je vysoce pravděpodobně, že tito ověření tradeři zvládnou obchodování lépe než vy. Tématu kopírování obchodů u brokera eToro, který má tuto službu zvládnutou opravdu výborně, jsme se podrobně věnovali v tomto článku. Copy Trading je populární i na platformě NAGA, kterou využívají i tradeři slovenských trading skupin Trader 2.0 a Kryptotrejder.

Upozornění:
eToro je platforma, která nabízí investování do akcií a kryptoměn, jakož i obchodování s CFD. Vezměte prosím na vědomí, že CFD jsou komplexní nástroje a jsou vystaveny vysokému riziku ztráty peněz v důsledku pákového efektu. Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75% účtů retailových investorů peníze. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit riskovat ztrátu svých peněz. Minulá výkonnost není ukazatelem budoucích výsledků. Kryptoaktiva jsou volatilní nástroje, které se mohou ve velmi krátkém časovém rámci značně pohybovat, a proto nejsou vhodné pro všechny investory. Kromě kryptoměn, které nejsou poskytovány prostřednictvím CFD, nejsou kryptoměny regulovány, a proto se na ně nevztahuje žádný regulační rámec EU.

14. Co je to blockchain trilemma?

Kryptoměny se snaží vyřešit takzvané blockchain trilemma, ale v době psaní tohoto textu můžeme konstatovat, že ani jedna z nich tento problém zatím zcela úspěšně nevyřešila.

Trilema spočívá v tom, že dokonalý blockchain by měl splňovat všechny tři předpoklady:

  • být decentralizovaný
  • Nemít problémy se škálovatelností, tedy propustností a rychlostí transakcí
  • být bezpečný

Nejblíže k naplnění tohoto cíle je Bitcoin, který je obecně považován za decentralizovaný (ačkoli kritici tvrdí, že jeho těžba se soustředí hlavně v Číně) a zároveň bezpečný. Konec roku 2017, kdy zažil Bitcoin dosud největší boom však ukázal, že má problém se škálovatelností. To vedlo k tomu, že realizace transakcí trvala i několik hodin a poplatky za ně byly extrémně vysoké (běžně nad 20 dolarů bez ohledu na hodnotu transakce). Bitcoinu by levné a rychlé transakce měla zajistit technologie Lightning Network, která se buduje na jeho druhé vrstvě. Kritici však tvrdí, že Lightning Network je výrazně centralizovaný (alespoň dosud), čímž Bitcoin opět naráží na problém blockchain trilemma.

Jiné kryptoměny dokáží lépe škálovat, tedy realizovat mnohem rychleji a levněji transakce, ale nejsou tak decentralizované jako Bitcoin. Příkladem je kryptoměna XRP, která je pod kontrolou společnosti Ripple. Výrazně nižší decentralizaci mají i jiné projekty, které výborně škálují – například Tron nebo EOS.

Kryptoměna Ethereum má podobné problémy se škálovatelností jako Bitcoin, ale přechodem na algoritmus Proof of Stake věří, že tento problém vyřeší. Zatím je však všechno jen ve fázi testování. Podobně je na tom i projekt Cardano, jehož vývojáři tvrdí, že jsou k vyřešení blockchain trilemma opravdu blízko. Zatím však podobně jako Ethereum fungují jen v rámci testování.

15. Co je to těžba kryptoměn?

V první řadě je třeba poznamenat, že nejde o žádnou těžbu v dole. Za těžbu kryptoměn se zjednodušeně řečeno považují složité výpočty, které provádějí počítače respektive zařízení určená pro tuto činnost. Jejich provozovatelé za to dostávají odměnu v podobě nově vytěžených kryptoměn (například Bitcoinu). Možnost vytěžit nové kryptoměny, které mají určitou hodnotu, slouží jako motivace pro provozovatele těžebních zařízení, aby pokračovali v této činnosti. Těžba je totiž mimořádně důležitá pro funkčnost dané kryptoměny – ověřují se během ní transakce a zajišťuje se tím celá síť. Tématu těžby jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.

16. Vyplatí se těžit kryptoměny doma?

Těžit kryptoměny doma je složité a většina na tom prodělá. Díky růstu hodnoty kryptoměn totiž vzniká specializovaná zařízení pro těžbu, kterým se v domácích podmínkách nedá konkurovat. Pro ilustraci, dokud Bitcoin bylo kdysi možné těžit i přes domácí počítač, dnes byste přes počítat nevytěžili Bitcoin pravděpodobně ani za miliony let. Vznikly totiž takzvané ASIC minery s mnohem vyšší výkonností a samozřejmě i spotřebou elektřiny. Pravdou je, že existují kryptoměny, které blokují těžbu přes ASIC minery a je možné je těžit například pomocí grafických karet. Nováčci by se však do této věci pouštět neměli, protože i tato forma těžby vyžaduje nemalou investici, a především studium dané problematiky. Mnohem jednodušším způsobem jak nabýt dané kryptoměny je, koupit si je.

17. Co je to Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS)?

Proof of Work (PoW) můžete také znát jako „důkaz o práci“ a Proof of Stake (PoS) zas jako „důkaz o vkladu / podílu“, ale standardně se používají pro tuto terminologii originální anglické výrazy. Jde o dvě rozdílná řešení, jejichž úkolem je zajistit bezpečnost daného blockchainu a zamezit tzv. double Spending (dvojité útraty).

Na konsenzu Proof of Work funguje většina kryptoměn včetně Bitcoinu. Je to léty ověřený systém, který s sebou přináší výhody, ale i několik úskalí, jako je například spotřeba elektřiny. Zájem o konsenzus Proof of Stake stoupl zejména poté, co kryptoměna Ethereum prozradila svůj cíl přejít na tento algoritmus pro jeho několik nesporných výhod.

Z pohledu odměn pro uživatele platí, že v případě Proof of Work se kryptoměny těží (provádí se určitá práce). Kryptoměny v tomto případě těží takzvaní mineři, kteří za to dostávají odměnu v podobě nově vytěžených mincí. U Proof of Stake dostávají odměnu držitelé daných tokenů za takzvaných staking. Koncept Proof of Work ověřovali roky, kdežto Proof of Stake zatím na výraznější zatěžkávací test teprve čeká.

Tomuto poměrně složitému tématu jsme se podrobněji věnovali v článku Proof of Work vs. Proof of Stake: Základní rozdíly, plusy a mínusy.

18. Chtěl bych se naučit obchodovat na burze. Kde se to naučím?

Pokud jste se rozhodli, že chcete s kryptoměnami aktivně obchodovat, nejprve vás chceme upozornit, že tato činnost je mimořádně náročná a vyžaduje kromě znalosti grafů i správný money management a schopnost ovládat své emoce na vysoké úrovni. Pokud si myslíte, že jste schopni splnit tyto předpoklady, doporučujeme prohlédnout si naše profily slovenská a českých trading skupin Crypto kingdom (CZ), Trader 2.0 (SK) či Kryptotrejder (SK). Všechny nabízejí mnoho materiálů na výuku tradingu, několik zajímavých kurzů a také aktivní support. Je jen na vás vybrat si tu, která podle vás nabízí nejkvalitnější služby.

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste ke svému účtu

Vytvořit nový účet!

Pro registraci vyplňte níže uvedené formuláře

Získat heslo

Pro resetování hesla zadejte své uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.