Connect with us

Kryptoměny

Kryptoměny centrálních bank zkoumá 81 zemí. Mohou nás obrat o soukromí

Zveřejněno

Paniaze
Pixabay.com

Kryptoměny centrálních bank, které jsou označovány také pod zkratkou CBDC, zkoumá podle Atlantic Council (Atlantické rady) založené v roce 1961 v současnosti minimálně 81 zemí naší planety. Tyto státy zároveň představují více než 90% světového globálního HDP.

Zpráva Atlantic Council zároveň uvádí, že 5 zemí již plně provedlo své verze digitální měny. Všechny se nacházejí v karibské oblasti – jde o Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Antiguau, Bermudy a Svatou Lucii a Grenadu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V takzvané pilotní fázi CBDC je dalších 14 zemí, mezi které patří i větší státy jako jsou Švédsko či Jižní Korea.

Američané čekají co předvede Čína

Pokud jde o země, které mají největší centrální banky – čili USA (FED), Evropskou unii (Evropská centrální banka), Japonsko (Bank of Japan) a Velkou Británii (Bank of England), podle Atlentic Council je nejdále ve fázi příprav CBDC americký FED, který prý zkoumá takovou formu kryptoměny už několik let. Známé jsou vyjádření jeho předsedy Jeromeho Powella, který označil CBDC za projekt s vysokou prioritou, ale zároveň několikrát zdůraznil, že USA nemají ambici být v tomto směru první velkou zemí, která CBDC zavede.

Powell tím zcela jasně naznačil strategii počkat si, jak bude CBDC fungovat v Číně, která je z mocností v tomto směru jednoznačně nejdále. Čína chce totiž svůj digitální juan představit ve velkém již během příšt zimní olympiády v Pekingu.

Projekt digitálního juanu je již ve fázi testování samotnými obyvateli země. Čínská lidová banka už stihla zřídit peněženky podporující tuto digitální měnu více než 21 milionům Číňanů, přičemž zprávy z nejlidnatější země světa naznačují, že zaměstnanci bank budou v následujících letech intenzivně motivováni, aby zakládali svým klientům nové peněženky podporující CBDC. Procesu testování této měny se zároveň účastní i největší čínské firmy, mezi které patří i platební giganti typu Alipay či Wech (ačkoli možná neradi, protože příchodem CBDC pravděpodobně utrpí jejich vlastní platební služby, pozn.red.).

CBDC jsou rizikem pro decentralizované kryptoměny a soukromí

Nutné je poznamenat, že příchod kryptoměn centrálních bank (CBDC) nelze vnímat jako něco, co by mohlo mít pozitivní vliv i na adopci decentralizovaných kryptoměn typu Bitcoin. Jde o diametrálně odlišné věci s úplně jinými vlastnostmi. Zatímco Bitcoin jako takový podporuje svobodu držení aktiv pod vlastní kontrolou s určitou mírou soukromí a jistotou neměnnosti díky jeho decentralizaci, kryptoměny centrálních bank jsou pod dohledem konkrétní vládní entity, která nebude mít problém zacházet s těmito penězi podle vlastního uvážení.

Takové kryptoměny budou nejen snadno upravitelné z pohledu měnové politiky, ale hlavně umožní centrálním bankám jednodušší sledování občanů. Peněženky, které je budou podporovat totiž budou vyžadovat KYC – tedy vyplnění osobních údajů. Postupně to podle všeho bude vést i k zániku hotovosti, což bude znamenat, že vláda bude v budoucnu vědět o každé platbě svého občana, přičemž CBDC jí umožní transakci zablokovat, jak to bude v jejím zájmu.

Přečtěte si také: Evropská unie chce zakázat anonymní kryptomenové peněženky

,,Když země schválí své CBDC, měli byste vědět, že každý dolar, který máte, každý doktor, jehož navštívíte, každé jídlo, které sníte, každá cesta, kterou podstoupíte, každá platba – v obchodě, v lékárně, v kavárně, za oblečení, knihy, webstránky, prostě VŠECHNO bude sledované. V reálném čase. Vaší vládou. NAVŽDY,“ upozornil na Twitteru před riziky CBDC Darin Feinstein, zakladatel Corescientific.com a Blockcap.com.

zdroj: cointelegraph.com

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.