BTC hodleři pevně drží, mineři prodávají
Analytická paltforma Glassnode upozornila, že ani současný růst ceny bitcoinu nad 23 000 USD z loňského dna kolem $16 000 nezpůsobil žádné změny v chování dlouhodobých bitcoinových držitelů. Těmi jsou myšleni ti, kteří nepřesunuli bitcoiny ze své peněženky déle než 6 měsíců.
„Analýza chování kohort ukazuje, že krátkodobí vlastníci (short term holders pozn.red.) a těžaři BTC byli motivováni možností zlikvidovat část svých majetků (po růstu ceny BTC pozn.red.). Naopak, nabídka v držení dlouhodobých vlastníků (long term holders ) nadále roste, o čemž lze tvrdit, že se jedná o signál síly a přesvědčení v této kategorii,“ uvedla Glassnode.
Počet BTC na adresách dlouhodobých držitelů stoupl za poslední měsíc o 100 tisíc BTC. Počet BTC na adresách dlouhodobých držitelů má dlouhodobě rostoucí trend. Otřásl nim jen krach burzy FTX, kdy i tato kategorie v daném měsíci snížila počet držených BTC o více než 300 tisíc.
Opačně se však chovali v posledním měsíci těžaři BTC, kteří se za poslední měsíc „zbavili“ 1600 BTC. Tempo jejich prodejů začalo výrazně akcelerovat po 8. lednu, kdy prodali (přesunuli) již 5 600 BTC.
Logo bitcoinu se rozzářilo nad Berlínem
Logo nejpopulárnější kryptoměny Bitcoin (BTC) zdobilo o víkendu nejvyšší budovu Německa.
Věž Berliner Fernsehturm, známá také jako „televizní věž“, se stala „terčem“ aktivity bitcoinerů v čele s německým bitcoinerem Tilem, který celou akci zorganizoval.
The #bitcoin logo is on the Berliner Fernsehturm tower in Berlin right now pic.twitter.com/Wn2b3koWUH
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) January 21, 2023
„Chceme jen upozornit na bitcoiny! Jsme fanoušky podobných Guerilla akcí a budeme v tom pokračovat,“ vzkázal.
Tilo je CEO eventové agentury, která bude letos hostit v Německu konferenci „Best of Blockchain“.
Není to poprvé, co se logo bitcoinu ocitlo na budově známé instituce. Například v květnu 2021 bitcoineři vysvítili logem bitcoinu budovu britské centrální banky Bank of England i s doprovodným textem „Fiat je bublina, Bitcoin je špendlík.“
The vigilante strikes again.
Last night on the Bank of England pic.twitter.com/1XsBgW7e0I
— Dominic Frisby (@DominicFrisby) May 3, 2021
Logo bitcoinu se dokonce před čtyřmi lety ocitlo i na budovách slovenských bank Fio banka, Tatra banka či „slovenské“ Sberbank.
Argo Blockchain je „ok“, zůstává na Nasdaq
Bitcoinový těžař Argo Blockchain oznámil, že společnosti se opět podařilo dosáhnout souladu s pravidlem minimální opukové ceny, kterou musí splňovat, pokud chce být nadále zalistována na americké burze NASDAQ.
Argo Blockchain o tom informovalo oddělení pro kvalifikaci burzy cenných papírů Nasdaq, které uvedlo, že Argo úspěšně splnil požadavek na udržení minimální uzavírací nabídkové ceny 1 USD během deseti po sobě jdoucích obchodních dnů. Nasdaq tím zároveň oznámil, že záležitost považuje za uzavřenou.
Zhruba před měsícem se Argo dostal do situace, kdy tuto podmínku nesplňoval, jelikož 30 dní po sobě nedokázal udržet cenu 1 akcie nad 1 USD.
Akcie firmy však za poslední měsíc podobně jako akcie jiných BTC těžařů výrazně stouply (+165 %) a dostaly se z problémové zóny. Aktuálně se obchodují za téměř 2 USD.
Ark Investments se zbavil části svých GBTC
Společnost Cathie Woodové Ark Investments podle posledních informací prodala zhruba 500 000 akcií GBTC (Grayscale Bitcoin Trust), což naznačuje, že realizovala po růstu ceny BTC (což se odrazilo i na hodnotě GBTC) zisky z předchozího nákupu tohoto aktiva. V listopadu 2022 totiž Ark přidal do svého ETF s názvem Ark Next Generation Internet ETF (ARKW) celkem 450 275 akcií GBTC.
Zároveň se zdá, že Ark může přehodnocovat svoji pozici v GBTC. Naznačuje to i vyjádření v prosincové zprávě společnosti, v níž se uvádí, že Digital Currency Group (DCG) a její dcery (kam patří i Grayscale a produkt GBTC) „se jeví být jedněmi z největších otazníků v kryptoprůmyslu”.
Společnost Ark Investments je však nadále velmi optimistická ohledně samotného bitcoinu a také pokračuje v nákupu akcií společnosti Coinbase. Od úvodu roku 2023 koupila akcie COIN za dalších 17,6 milionu dolarů.
CEO Ark investment Cathie Woodová tvrdí, že Bitcoin do roku 2030 dosáhne ceny 1 milionu dolarů.
Ethereum: Shadow fork Shanghai hardforku je online
Ethereum vývojáři včera potvrdili úspěšné spuštění shadow forku další plánované důležité aktualizace Ethereum s názvem Shanghai.
Hardfork Shanghai po nasazení do ostré verze (na mainnet) umožní mimo jiné výběr stakovaných ETH, které jsou aktuálně stále vázány k Beacon chainu, části Ethereum, která umožňovala staking této kryptoměny ještě před jejím zářijovým přechodem na Proof of Stake konsensus.
Withdrawal-Mainnet-Shadow-Fork-1 is finalizing 🚀🚀🚀
It started out with a few issues because the config wasn't correctly applied on geth (we disallow overriding the mainnet config). The config is applied correctly and all nodes are in agreement. We will start some evil nodes,.
— MariusVanDerWijden (@vdWijden) January 23, 2023
Očekává se, že hardfork Shanghai bude spuštěn v březnu 2023, ale běžně se stává, že takové důležité aktualizace se odkládají na pozdější termín.
Nově spuštěný Shadow fork umožní vývojářům otestovat chyby v designu a vyladit nevyřešené problémy.
Na beacon chainu jsou od prosince 2020 zastakovány a zároveň uzamčeny Ethery v hodnotě téměř 26,5 miliardy dolarů (cca 16,1 milionů ETH).
ECB je prý špičkou v úsilí navrhnout nejmodernější řešení digitálních plateb
Fabio Panneta, člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) tvrdí, že digitální euro (CBDC) pod kontrolou ECB rozšíří platební možnosti nad rámec možností, které nabízí současná hotovost.
Panetta také vyjádřil spokojenost s pokrokem, který nastal při výzkumu CBDC v režii Evropské centrální banky.
🧵 Our priority for the digital euro project has always been clear: to preserve the role of public money in retail payments by making it available in digital form, alongside cash, says Executive Board member Fabio Panetta.
Read the full speech https://t.co/6UWtNKsqKX
1/4 pic.twitter.com/ANku5XwWsf
— European Central Bank (@ecb) January 23, 2023
„ECB je celosvětovou špičkou v úsilí centrálních bank navrhnout nejmodernější řešení digitálních plateb pro maloobchodní i velkoobchodní transakce. Přístup k digitálnímu euru by byl zpočátku otevřen pro spotřebitele, podniky a vlády v rámci eurozóny, poté by se rozšířil na jednotlivce a podniky v Evropském hospodářském prostoru a nakonec na „vybrané třetí země,“ nastínil Panetta budoucnost digitálního eura.
Za útokem na Harmony Bridge stáli hackeři Lazarus
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) včera potvrdil, že za hackem Harmony Bridge, crosschainu, který umožňuje transakce kryptomen mezi různými blockchainy, stála severokorejská kybernetická organizace Lazarus.
Hackerům se v červenci 2022 podařilo z Harmony Bridge ukrást kryptoměny v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů.
„Naším vyšetřováním jsme byli schopni potvrdit, že Lazarus Group a APT38, kybernetičtí aktéři spojení s KLDR, jsou zodpovědní za krádež 100 milionů dolarů v kryptoměnách z Harmony Horizon bridge,“ uvedla FBI.
Hackeři se snažili v tomto měsíci přesunout část těchto kryptoměn v hodnotě 60 milionů dolarů v ETH na Ethereum protokol RAILGUN, který by jim mohl pomoci zamlžit stopy.
Burza Binance mezitím uvedla, že Lazarus se snaží přeprat tyto prostředky i přes jejich platformu a také přes burzu Huobi, ale burzy okamžitě tyto transakce zmrazily.
Podle dosud medializovaných informací Lazarus stojí i za největším DeFi hackem loňského roku Ronin Bridge z března, kde ukradli kryptoměny až v částce 600 mionů USD.
Zdroje:decrypt.co, cointelegraph.com, Glassnode,cointelegraph.com, cointelegraph