Connect with us

Ethereum

Malý formální krok směrem k Ethereum 2.0. Vývojáře ETH čeká nelehký úkol

Zveřejněno

Ethereum
Pixabay.com

Vývojáři Ethereum udělali malý, ale možná významný krok k přechodu na novou generaci tohoto blockchainu s názvem Ethereum 2.0. Ten na rozdíl od současného Ethereum (ETH) nebude fungovat na konsensu Proof of Work (PoW), ale na konsensu Proof of Stake (PoS).

Samotný přechod mezi těmito konsensy je nesmírně náročným úkolem. Kompletně se totiž změní způsob ověřování transakcí a zajišťování celé sítě. Zatímco v současnosti se síť zajišťuje podobně jako u Bitcoinu tzv. těžbou, po přechodu na Proof of Stake ji budou mít na starosti tzv. validátoři. Rozdílem mezi Proof of Work a Proof of Stake jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Pokud jde o Ethereum, přechod na Proof of Stake bude o to komplikovanější, že jde o zaběhnutou síť, na níž funguje množství rozličných aplikačních řešení se smart kontrakty, defi protokoly a NFT tržišti. Jinak řečeno vývojáři Ethereum nesou na svých bedrech velkou zodpovědnost, aby došlo k přechodu plynule bez ztráty jakýchkoliv prostředků. Z tohoto pohledu to má například konkurenční Cardano mnohem snadnější, protože Proof of Stake konsenzus se rozběhl spíše než smart kontrakty, které přijdou až teď.

Novinkou avizující pokrok směrem k přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus je vytvoření pool requestu s názvem EIP 3675, který by měl zahrnovat a slučovat potřebné upgrade sítě, které je nutno dokončit před touto událostí. Autorem EIP 3675 je vývojář společnosti ConsenSys Michail Kalinin.

Přední vývojář Ethereum Tim Beiko však upozornil, že přechod na Ethereum 2.0 je z jeho pohledu stále ještě v nedohlednu a rok 2021 jako reálný nevidí, ačkoli někteří optimističtější vývojáři ho stále označují za možný. Zdůraznil, že dokud se něco takového stane, musí vše fungovat absolutně perfektně.

Ethereum komunita doufá v brzké spuštění Ethereum 2.0 zejména z důvodu limitů současné sítě. Ta stíhá spravovat jen zhruba 15 transakcí za sekundu a v období přetížení jsou s transakcemi spojeny i vysoké poplatky za jejich zpracování. To jsou překážky, které brání větší adopci Ethereum a decentralizovaných aplikací postavených na tomto blockchainu a zároveň vytvářejí konkurenční příležitost pro jiné blockchainy, které to zvládají lépe, ale mají menší základnu uživatelů.

Nutné je poznamenat, že strategie vývojářů Ethereum se v případě příchodu Ethereum 2.0 v tomto roce zásadně změnila. Prvotním plánem bylo nejprve dokončení tzv. „Shardingu“ pro Ethereum 2.0 a až následný přechod na Ethereum 2.0. Právě sharding měl být řešením, které výrazně urychlí transakce. Změna v postupu však znamená, že nejprve přijde Ethereum 2.0 a až potom sharding. To znamená, že i když Ethereum přejde na Ethereum 2.0 stále nebude mít definitivně vyřešené škálování, čili rychlost sítě.

Z uvedeného vyplývá, že před Ethereum je ještě dlouhá cesta, než bude fungovat na Proof of Stake a zároveň bude vysoce škálovat. V nejbližší době však dojde k implementaci dlouho očekávané aktualizace EIP 1559– to se děje už v hardforku s názvem London přibližně kolem 4. srpna. Následně dojde kolem října k hardforku s názvem Altair, který by měl vylepšit některé funkcionality Ethereum 2.0 sítě, která zatím běží pouze z pohledu možnosti stakování minci ETH (pro ty, kteří jich mají alespoň 32).

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.