Connect with us

Bitcoin

Máme za sebou nejdůležitější den v historii kryptoměn?

Zveřejněno

Deň D kryptomeny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Možná už nějaký den sledujete šílenství, které nastalo kolem akcií společnosti GameStop (GME), jejíž hodnota dokázala vystřelit od 11. ledna 2021 z přibližně 19 dolarů až na přibližně 480 dolarů v absolutní špičce (27. ledna). V současnosti po zásahu „velkých“ se však obchoduje už „jen“ okolo 200 USD a cena se rychle mění. Co se vlastně událo a proč tomůže mít zásadní vliv i na sektor kryptoměn? Možná až klíčový?

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V první řadě je třeba říci, že akcie firmy GameStop specializující se videohry a spotřební elektroniku rozhodně nemají hodnotu 200 dolarů, natož $ 480. Vždyť konec konců jde o firmu, která byla loni přinucena zavřít 500 svých poboček.

Hodnota této firmy tedy zjevně vyletěla z jiných než fundamentálních důvodů. No možná ještě z důležitějších. Z vůle lidí – komunita na Redditu, konkrétně v sekci r / WallStreetBets, která se jednoduše rozhodla, že hodnotu této společnosti, ale i firem Koss (výrobce sluchátek) či AMC Entertaiments Holdings (AMC) „vympumpuje“, zatímco velcí hráči oznamují jejich short.

Vypumpovat cenu těchto akcií se jim zjevně i podařilo, což jasně demonstrují grafy. Můžeme polemizovat o tom, jestli je to správné. Podtrhuje to však skutečnost, že i tradiční trhy se mohou chovat šíleně. A dokonce šíleněji, než kryptoměny.

Kroky „velkých“ začaly nahrávat kryptu

Zatímco sledování růstu hodnoty akcií GameStop bylo zpočátku pro nezainteresované jen zajímavostí, v posledních hodinách se všechno dramaticky zvrtlo a nastala událost, která může znamenat začátek nové éry decentralizovaného obchodování. Tedy toho, co přinášejí světu krypotměny.

Společnost Robinhood (přes kterou nakupoval retail akcie GEM nejvýrazněji) se totiž na tlak velkých firem (například velkého fondu Melvin Capital) rozhodla pozastavit obchodování akcií Game Stop, ale i akcií AMC Entertaiment a několika dalších, které byly také středem pozornosti malých investorů. Stalo se tak krátce poté, co CEO burzy Nasdaq Adena Freidman navrhla firmě Robinhood, aby zvážila tento rok pro „neobvyklou aktivitu.“

Příběh GME a několika dalších akciových firem, v jehož rámci „chudí kradli bohatým“, zdá se skončil. Otevřely se však velké dveře pro kryptoměny. A snad nejvýrazněji pro DeFi sektor, tedy decentralizované financování, v jehož rámci by něco jako pozastavení obchodování z důvodu, že si to tak přejí velcí hráči, nebylo možné.

Heralabos Voulgaris na Twitteru konstatoval, že retailoví investoři nyní budou ještě rozzlobenější než kdykoliv předtím. Tato hra podle něj neskončila. ,,V nějakém okamžiku si uvědomí, že právě Bitcoin je tím největším protestem vůči finančnímu systému,“ poznamenal.

Michal Novogratz, který je šéfem digitální investiční banky Galaxy Digital naznačil, že tento moment může být začátkem něčeho opravdu velkého. ,,To, co se děje kolem GME je velká věc. Lidé říkají, že nechtějí Citadelu, která bude kontrolovat jejich příkazy na Robinhood. Nechtějí, aby byly IPO přidělovány jen zasvěceným osobám, nelíbí se jim systém zaměřený pouze na bohaté. Toto je obrovská věc pro DeFi. Je to revoluce, kterou začali lidé, kteří nevěří centrálním autoritám. Kteří volají po transparentnosti a férovosti.“

Pozastavení obchodování akcií GME považuje za absurdní i členka Sněmovny reprezentantů USA Rashida Tlaib. Apelovala proto na Financial Services Committee a její šéfku Maxine Watersovou, aby to prošetřila. ,,Je to absurdní. Musí se vyšetřit manipulace trhu ze strany Robinhood. Blokují možnost obchodování, aby ochránili zajišťovací fondy z Wall Street a okrádají své vlastní zákazníky, aby ochránili lidi, kteří používají akciový trh jako kasino už dekády.“

Twitter Motherboard k tomu dodal: ,,Více než polovina Robinhood uživatelů vlastní alespoň nějakou část akcií GameStop. Nemají nyní možnost volně je obchodovat. Tato aplikace jim nyní pouze umožňuje, aby uzavřeli svou pozici.“

Členka Financial Services Comittee Alexandria Ocasio-Cortézovo chce, aby byl Robinhood vyšetřován. ,,Musíme vědět více o rozhodnutí Robinhood o blokování retailových uživatelů kupovat akcie, jelikož zajišťovací fondy mohou volně obchodovat akcie jak se jim jen zachce.“

Absurdní na Robinhood přitom je, že v prosinci vysílal masivní reklamu, jejíž základním odkazem pro potenciální zákazníky bylo: „My všichni jsme investoři. Toto je náš čas.“ Reklama jinak řečeno propagovala možnost investice do akcií pro běžné lidi. Jak se zdá, minimálně v případě Robinhood, to nakonec úplně pravda nebyla.

Je DeFi sektor připraven? Zřejmě ne

Lidé si už léta stěžují, že současný finanční systém je nastaven tak, aby v konečném důsledku v něm vždy zvítězili ti nejsilnější hráči. Vznikem kryptoměn, které jsou decentralizované, samozřejmě v čele s Bitcoinem, však vzniká sektor, nad kterým nemají až tak velkou kontrolu.

,,Vždy jsem si myslel, že to budou kryptoměny, které lidé probudí, ale místo toho to byl „zkurvený *“ GameStop,“ konstatoval Tony Shiw.

Jeremy Gardner mu odpověděl: ,,Je to fascinující, že dekáda kryptoevangelizace měla menší dosah než dva týdny toho, co se událo na Robinhood v rámci „meme tradingu“. Probudilo to v lidech uvědomění si nerovnosti v našem finančním systému.“

Mnozí zastánci krypotměn si nyní myslí, že absurdní obchodování s akciemi GME a zejména následný krok Robinhooda povedou k tomu, že lidé se začnou zajímat o decentralizované kryptoměny.

Je však na to DeFi sector připraven? Pravděpodobně ještě úplně ne.

Je totiž rozdíl nakupovat Bitcoin přes centralizované služby jako jsou Coinbase. Pokud na ně sáhne ruka regulátora, jde o stejně centralizovanou věc jako je Robinhood. Může se totiž stát prakticky totéž. Skutečné kouzlo kryptoměn se nachází v decentralizovaných projektech, tedy v decentralizovaných burzách. Jejich prostředí je však zatím uživatelsky extrémně neatraktivní.

Robinhood uspěl u retailu jako investiční aplikace díky tomu, že byl extrémně jednoduchý. Investice do kryptoměn a používání DEXu zatím takové není. ,,Crypto UX je zcela a úplně rozbité. Pokud ho skutečně používáte (nikoliv prostřednictvím třetí strany), je hraničně nepoužitelné. I pro ty z nás, kteří s tím děláme již větší část desetiletí,“ upozornila Jill Calrsonova.

Jejímu tvrzení nahrává i čerstvá zpráva společnosti CipherTrade, která zjistila, že měsíčně hackeři a různé SCAM v rámci DeFi sektoru způsobí investorům škody v hodnotě 10 milionů dolarů.

Vážnost situace netřeba podceňovat

Vliv toho, co se událo kolem GME, však nelze podceňovat. Cameron Winklevoss, který je se svým bratrem zakladatelem burzy Gemini řekl, že tento moment podle jeho názoru odstartoval „retailový bullrun krzyptoměn.“ Růst ceny bitcoinu v následujících hodinách této tezi nahrává.

,,Nevím, jestli to povede k tomu, že lidé začnou kupovat více Bitcoinu než to dělali dosud, avšak ukazuje to potřebu decentralizovaných platforem pro obchodování a také potřebu decentralizovaných sociálních sítí. Decentralizace dává lidem možnost dělat své vlastní finanční rozhodnutí a naplnit své skutečné cíle. Budoucnost financí je v nemožnosti cenzury,“ uvedl Paul Veradittakit z Pantera Capital.

Svou představu o možné budoucnosti nastínil na Twitteru Simon Decic, známý fanoušek Bitcoinu, který je partnerem ve firmě Moonrock Capital a zakladatel společnosti TixIFinance:

,,Bitcoin – nové zlato. Ethereum, Polkadot, altcoiny – nové technologické akcie. Reddit, CT, TikTok – nový Wall Street, Uniswap – nový Nasdaq, Decentralizace – nová paradigma. My – noví milionáři.“

zdroj: decrypt.co

Upozornění
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku jsou publikované jen pro informační účely a v žádném případě nejsou nemožné vnímat jako investiční radu. Žádný obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com není možný považovat za finanční, investiční nebo jiné poradenství. Upozorňujeme, že investovaní do kryptoměn může vést k ztrátám.

[youtube-feed]

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.