Connect with us

Bitcoin

Ministryně financí USA ocenila přínos Satoshiho Nakamoto a naznačila význam Bitcoinu

Zveřejněno

Bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Ministryně financí USA Janet Yellenová ve svém projevu v minulém týdnu zmínila zakladatele Bitcoinu Satoshiho Nakamoto a konstatovala, že jsme se dostali do éry, která díky adopci internetu u 4,5 miliardy lidí předznamenává příchod nové významné globální elektronické ekonomiky.

Janet Yellenová v době, kdy probíhala v Miami konference Bitcoin 2022 přednesla své poznámky o politice, digitálních aktivech, inovacích a regulacích na Kogod School of Business Center for Innovation.

Bitcoinery v rámci projevu Yellenové zaujala zejména její zmínka o Satoshim Nakamoto, záhadném tvůrci Bitcoinu a o jeho díle, jehož význam se stále více prohlubuje. V přepisu jejích poznámek z projevu se píše:

,,Nová technologie zvyšuje možnosti snížené závislosti na centralizovaných zprostředkovatelích, jako jsou banky a společnosti vydávající kreditní karty. V roce 2008 osoba – nebo skupina lidí – používající pseudonym Satoshi Nakamoto navrhla decentralizovaný systém peer-to-peer k uskutečňování a zpracování plateb. Klíčovou výzvou v digitálních platbách je zabránit tomu, aby tentýž majetek došel dvakrát. Bitcoin whitepaper navrhl novou metodu ověřování transakcí pomocí kryptografie, která řešila problém takzvaného „dvojitého výdaje“ (double spending). Tato a další inovace související s technologií distribuované účetní knihy jsou základem digitálních aktiv založených na blockchainu.“

Yellenová následně poukázala na volatilitu bitcoinu, která brzdí jeho používání při běžných platbách a také zmínila vysoké poplatky za transakce či delší dobu na jejich realizaci, což bránilo využívání bitcoinu jako platidla za galon mléka či sendvič. Následně poukázala na stablecoiny nebo potenciální digitální měny centrálních bank (CBDC), které by podle ní mohly uspět jako prostředek výměny.

,,Zastánci se domnívají, že technologie distribuované účetní knihy změní další aspekty finančních služeb, jako je obchodování, půjčky a půjčování,“ uvedla a přitom zmínila i smart-kontrakty, které dokážou automaticky realizovat dohodu, pokud byly splněny předem specifikované podmínky.

Ministerstvo financí nechce zastavit inovaci

Yellenová následně zmínila exekutivní příkaz amerického prezidenta Joea Bidena, který nedávno pověřil ministerstva a regulátory, aby připravili komplexní regulační rámec pro kryptoměny s cílem omezit možnosti podvodů u kryptoměn, ale zároveň nezabrzdit jejich pokrok.

,,Výkonný příkaz prezidenta Bidena pověřil experty z celé federální vlády provedením hloubkové analýzy s cílem vyvážit zodpovědný vývoj digitálních aktiv s riziky, která představují,“ konstatovala a následně jmenovala 6 základních politických cílů této iniciativy:

  • chránit spotřebitele, investory a podniky;
  • chránit finanční stabilitu před systémovým rizikem;
  • zmírnit rizika národní bezpečnosti;
  • podporovat vedoucí postavení USA a hospodářskou konkurenceschopnost;
  • podporovat spravedlivý přístup k bezpečným a cenově dostupným finančním službám;
  • podporovat odpovědný technologický pokrok, který zohledňuje důležité aspekty designu, jako jsou ty, které se týkají soukromí, lidských práv a změny klimatu.

,,Během přibližně následujících šesti měsíců bude ministerstvo financí spolupracovat s kolegy v Bílém domě a s dalšími agenturami na přípravě základních zpráv a doporučení souvisejících s těmito cíli. V mnoha případech práce pověřená výkonným příkazem staví na pokračujících snahách ministerstva financí,“ doplnila.

Alex Gladstein ocenil slova Yellenové

Vyjádření Yellenové pochválil na Twitteru Alex Gladstein, známý bitcoiner stojící za Human Rights Foundation, který upozornil například na to, že Yellenová během proslovu poukázala na 15 miliard dolarů, které Američané ročně platí z daní kvůli neefektivnosti současného finančního systému (100 dolarů) a poukázala na to, že nové inovace mohou v tomto směru pomoci.

,,Pokud žijete v zemi G7 můžete zaplatit méně než dvě procenta v poplatcích za transakce a konverzi peněz přes hranice. Pokud však žijete v rozvojovém světě, můžete platit až 10 procent. Tyto vysoké náklady neúměrně ovlivňují více než 250 milionů migrantů po celém světě, kteří posílají svým rodinám v průměru 200 až 300 dolarů měsíčně,“ zmínila další slabinu současného systému, kterou mohou pomoci vyřešit kryptoměny.

Alex Gladstein upozornil, že Yellenová zmínila i CBDC jako možné řešení tohoto problému, což je ovšem nástroj, který by výrazně ohrozil soukromí lidí. Na druhou stranu ji však několikrát pochválil za otevřený přístup a přiznání chyb současného modelu.

,,(Její poznámky) jsou nakonec spíše souborem poznámek „připravte se na CBDC“ než cokoli jiného, ​​ale stále je úžasné vidět, že ministr financí USA je nucen uznat inovaci Bitcoinu v projevu o tom, jaký je současný finanční systém narušen,” a v posledním vlákně k tomuto tématu dodal:

,,Zajímalo by mě, jestli Satoshi/Hal si vsadili na to, kdy se jejich projektu bude věnovat tak podrobná veřejná pozornost v projevu od šéfa největšího finančního byrokrata nejmocnější země světa. 13 let byla odpověď.“

Zdroj: twitter.com, home.treasury.gov

Nejnovější příspěvky

Popularne

Kontakt | Reklama


Informace pro čtenáře

Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.


Více informací naleznete zde.© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.