Yusan Zheng, spoluzakladatel společnosti Waterdrip Capital, která patří mezi přední investory do čínského těžebního průmyslu, vlil více světla do současné kritické situace čínských těžařů Bitcoinu.
Jak jsme vás informovali v několika článcích z tohoto týdne, vše nasvědčuje tomu, že čínská vláda má v zájmu zakázat nebo alespoň mnohem přísněji regulovat těžbu kryptoměn. To nepochybně ovlivní mnoho významných mining společností z této oblasti, které nyní urychleně hledají řešení, jak tuto krizi přežít. Zbytek bitcoinové komunity je také v patřičném střehu, protože Čína má v současnosti více než 50% podíl na celkovém generovaném hashrate těžby BTC (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu).
Yusan Zheng během rozhovoru skrz Clubhouse, který zorganizoval portál CoinDesk, upozornil, že hledání nových lokalit pro čínské těžaře bude velmi náročné po kapitálové stránce, ale i z pohledu lokalizace vhodných sítí. ,,Takový plán budou moci uskutečnit jen ti nejzkušenější těžaři,“ konstatoval.
Zheng naznačil, že někteří těžaři zvažují možnost krátké odstávky těžby a přesunu v rámci země. Zmiňuje se zejména Východ Číny. Upozornil však, že takový přesun si budou moci dovolit jen někteří z největších minerů BTC.
Přesun na Východ Číny?
Nejoblíbenějšími oblastmi pro těžbu Bitcoinu v Číně byly provincie Xinjiang, Sichuan a Vnitřní Mongolsko. Během období dešťů bylo nejvýhodnější působit v Sichuanu, kde byla mimořádně levná energie z vodních elektráren. Následně se v zimě ve velkém využívala energie z uhelných elektráren v Xinjiangu a Vnitřním Mongolsku. Mezitím však Vnitřní Mongolsko tvrdě zasáhlo vůči těžbě, což potvrzují i zprávy tohoto týdne.
Zheng naznačil, že těžaři by mohli najít částečné útočiště na Východě země, kde by mohli umístit těžbu do místních továren, nebo dokonce ve venkovských oblastech. Zmínil dokonce i samotné domácnosti místních obyvatel.
Při tomto řešení by podle něj stouply celkové náklady na těžbu pro dražší zdroj energie, ale na druhou stranu údajně by byli těžaři schopni uvést do provozu miliony mining strojů za relativně krátký čas.
Řešení v zahraničí
Kazachstán a Rusko se také zmiňují jako možné řešení. V souvislosti s nimi však upozornil, že tyto země mají jen málo nebo žádnou nevyužitou energetickou kapacitu na podporu takového množství strojů pro těžbu kryptoměn, jakými disponují čínští giganti.
Možností je i přesun do Severní Ameriky, kde se těžební sektor stává stále úspěšnější. Ethan Vera, šéf společnosti Luxos, však varoval, že ani Severní Amerika ještě nemá dostatek kapacity na to, aby dokázala hostit všech čínské těžaře.
,,Je nemožné přesunout všechny stroje na těžbu z Číny do zahraničí. Těžaři musí přijít na jiný způsob, jak je udržet v chodu,“ doplnil Zheng.